Հայտնաբերվել և առգրավվել է մեծ քանակությամբ «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց 02/21/2018   16:38  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպք. հայտնաբերվել և առգրավվել է մեծ քանակությամբ «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց, 5 անձ ձերբակալվել է: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2018թ. փետրվարի 16-ին ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի վարույթ է ընդունվել ՀՀ երկու քաղաքացիների կողմից առանց իրացնելու նպատակի թմրամիջոց ձեռք բերելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով ոստիկանությունում հարուցված քրեական գործը: Ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ թմրամիջոցների ձեռք բերման աղբյուրը, իրացնողների ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ թմրամիջոցը Հայաստան է ներկրվել արտերկրից, պարզվել թմրամիջոցի՝ մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան տեղափոխմանը, իրացմանն անմիջական մասնակցություն ունեցած անձանցից մի քանիսի ինքնությունը, ովքեր ՀՀ և ԻԻՀ քաղաքացիներ են, մեխանիզմը:
Քրեական գործի շրջանակներում, օրենքով սահմանված կարգով, կատարվել են խուզարկություններ մի շարք անձանց բնակավայրերում, Կենտրոն վարչական շրջանի տարածքում գործող գիշերային ակումբներից մեկում։ Արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, այդ թվում՝ հոգեմետ նյութեր, «Մարիխուանա», ինչպես նաև՝ շուրջ 381 գրամից ավել «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց, որի 1 գրամը Հայաստանի «սև շուկայում» իրացվում է 100.000 ՀՀ դրամի շրջանակում։  5 անձ ձերբակալվել է, որոնցից 2-ը՝ ԻԻՀ, 3-ը՝ ՀՀ քաղաքացի:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը հնարավոր մասնակցություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։
Ծանուցում. ՀՀ քրեական օրենսգրքի հավելված 1-ի համաձայն՝ «Մեթամֆետամինի» 1.5 գրամից ավելը համարվում է առանձնապես խոշոր չափ։

Пять человек задержаны в Армении в рамках дела о незаконном обороте наркотиков 02/21/2018   17:18  |  Криминальная хроника
В результате крупномасштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, раскрыт случай незаконного борота наркотиков: обнаружена и изъята  большая партия метамфетамина. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
16-го февраля 2018 года следственный отдел по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления СК РА по Еревану принял к своему производству уголовное дело по факту приобретения двумя гражданами РА наркотиков без цели сбыта, возбужденное в Полиции по признакам пункта 2 части 2 статьи 268 Уголовного кодекса РА. Создана следственная группа, разработан план следственных действий и предприняты масштабные следственные действия, направленные на установление источника приобретения наркотических средств и личности сбытчиков.
В результате были добыты фактические данные о том, что наркотическое средство было ввезено в Армению из-за рубежа. Установлены личности ряда лиц, непосредственно участвовавших в контрабандном провозе наркотиков в Армению и их сбыте, которые являются гражданами Республики Армения и Исламской Республики Иран(ИРИ), а также механизм.
В рамках уголовного дела в установленном законом порядке были проведены обыски в квартирах ряда лиц и в одном из ночных  клубов, действующих в центре Еревана. В результате были обнаружены и изъяты различные наркотические средства в особо крупных размерах, в том числе  психотропные вещества, марихуана, а также метамфетамин весом более 381 грамма, один грамм которого на «черном рынке» Армении стоит примерно 100.000 драмов. 5 человек задержаны, двое из которых – граждане ИРИ, а остальные трое – граждане РА.
"Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются неотложные следственные и процессуальные действия, направленные на установление личности других лиц, возможно причастных к незаконному обороту наркотиков, и индивидуализацию действий каждого из них",- говорится в сообщении.