Կասպրշիկի գրասենյակ. Դիտարկումները վստահության ամրապնդման միակ միջոցն են զինվորական ոլորտում. Panorama.am 02/21/2018 11:35 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
«Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի»: ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկումներից հետո մեծ մասամբ նման բովանդակությամբ հաղորդագրություն է տարածում Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարությունը:
Ի՞նչ նպատակ ունեն դիտարկումները, դրանց արդյունքում ի՞նչ են արձանագրում, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում: Այս ու այլ հարցերի պատասխանները Panorama.am-ը ստացել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի գրասենյակից:
-Ի՞նչ պարբերականությամբ են Ձեր դաշտային օգնականները դիտարկում անցկացնում Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում:
-ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը պլանային դիտարկումներ է իրականացնում ամիսը մոտ երկու անգամ։
-Ի՞նչ նպատակ ունեն այդ դիտարկումները: Տարածված կարծիք կա, որ դրանք ձևական բնույթ ունեն:
-Դիտարկումները տեղում առկա իրավիճակի արձանագրումն են, և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակին թույլ է տալիս տեղեկատվություն ստանալ կողմերից։ Դիտարկումների ժամանակ անձնակազմին զեկուցում են և քաղաքացիական, և զինվորական իշխանությունները։ Բացի այդ, տեղական հրամանատարների հետ քննարկվում են հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր և ստանում ենք ամփոփ տեղեկատվություն շփման գծում արձանագրված իրավիճակի մասին։ Դիտարկումները վստահության ամրապնդման միակ միջոցն են զինվորական ոլորտում, և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակն այն պարբերաբար անցկացրել է սկսած 1996 թ-ից։ Այն տրամադրում է տեղեկատվություն առաջին ձեռքից և արձանագրվում ԵԱՀԿ նախագահությանը, Մինսկի խմբի համանախագահներին, Մինսկի խմբին ուղղված զեկույցներում։
-Դիտարկումների ընթացքում ի՞նչ հանգամանքների վրա է հատկապես ուշադրություն դարձվում՝ բնակավայրերից զորամասերի, զենքի տեղակայման հեռավորությա՞ն, կողմերի զինված ուժերի շա՞րժի… Թվարկեք խնդրում եմ բոլորը:
-Կողմերն իրենց համար հետաքրքրություն ներկայացնող զինվորական և քաղաքացիական ոլորտներին առնչվող հարցեր են բարձրացնում։ Քաղաքացիական տեսակետից տեղական իշխանությունները խոսում են այն մասին, թե ինչպես է բնակչությունը տուժում է հակամարտության չլուծված լինելու պատճառով։ Կողմերի բարձրացրած բոլոր հարցերը զեկուցվում են ԵԱՀԿ նախագահությանն ու Մինսկի խմբի համանախագահներին։

Офис Каспршика: Мониторинги на линии соприкосновения – единственное средство укрепления доверия в военной сфере 02/21/2018   14:22  |  Карабахский конфликт
Автор Лала Тер-Казарян
«Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком». В большинстве случаев сообщения именно такого содержания распространяет пресс-служба министерства иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) после проведения миссией ОБСЕ планового мониторинга режима прекращения огня на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана.
Каковы цели проведения мониторингов, что фиксируется по их итогам и какие шаги предпринимаются? Ответы на эти и другие вопросы сайту Panorama.am предоставили в офисе личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
– С какой периодичностью полевые помощники личного представителя действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ проводят мониторинги на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана?
– Офис ЛПДП ОБСЕ проводит плановые мониторинги примерно 2 раза в месяц.
– Каковы цели проведения мониторингов? Существует распространенное мнение, что они носят формальный характер.
– Мониторинги проводятся с целью фиксирования сложившейся ситуации на месте, это также позволяет  офису личного представителя действующего председателя ОБСЕ получать информацию от сторон. В ходе мониторингов сотрудникам офиса информацию представляют как гражданские, так и военные власти. Кроме того, с местными командирами обсуждаются представляющие интерес вопросы, мы получаем обобщенную информацию о текущей ситуации на линии соприкосновения. Мониторинги являются единственным способом по укреплению доверия в военной сфере, и офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ периодически проводит мониторинги – начиная с 1996 года. Проведение мониторингов позволяет получить информацию из первых рук, которая включается в доклады, направляемые председательству ОБСЕ, сопредседателям МГ ОБСЕ и Минской группе.
– Чему больше всего уделяется внимание в ходе проведения мониторингов? Перечислите, пожалуйста, все аспекты.
– Стороны поднимают вопросы, представляющие для них интерес в военной и гражданской сферах. С гражданской точки зрения местные власти говорят о том, как население страдает по причине неразрешенного конфликта. Вопросы, поднимаемые сторонами, включаются в доклады, направляемые председательству ОБСЕ и сопредседателям Минской группы ОБСЕ.