Որևէ կարգավորում չի կարող հանգեցնել լրագրողի աշխատանքի խոչընդոտման կամ ձևավորել նման հանրային ընկալում. Արման Թաթոյան 02/21/2018 11:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու նիստերի լուսաբանման և քաղաքապետարանի շենքում լրագրողների աշխատանքի կազմակերպմանը վերաբերող հարցերը Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջնահերթ ուշադրության ներքո են: Այս մասին հաղորդագրությամբ է հանդես եկել ՄԻՊ աշխատակազմը:
Երևանի ավագանու աշխատանքների թափանցիկությունն ու պատշաճ լուսաբանումը այդմ արմնի հանդեպ հանրային վստահության ապահովման, քաղաքացիների տեղեկություններ ստանալու իրավունքի կարևոր երաշխիքներից են: Լրագրողն այդ կարևոր հանրային գործառույթի կրողն է:
Օրենքին համապատասխան և բարեխիղճ գործելու լրագրողի բարձր պատասխանատվությունն ու կոչումը պայմանավորում են պետության ներկայացուցչի պարտականությունն առաջնորդվելու լրագրողի օրինավորության, նրա բարեխղճության ու ազնվության կանխավարկածով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ի գիտություն է ընդունում Երևանի քաղաքապետարանի պարզաբանումն այն մասին, որ քաղաքապետարանի շենքում լրագրողի աշխատանքի կազմակերպումն ու ավագանու նիստերի լուսաբանման առնչությամբ կարգավորումները չեն առաջացնելու խոչընդոտներ լրագրողների համար, իսկ բաց և թափանցիկ աշխատանքի սկզբունքները շարունակվելու են պահպանվել:
Որևէ կարգավորում չի կարող իրականացվել այնպես, որ հանգեցնի լրագրողի աշխատանքի խոչընդոտման կամ ձևավորի նման հանրային ընկալում:

Омбудсмен Армении прокомментировал ситуацию вокруг работы журналистов в мэрии Еревана 02/21/2018   11:32  |  Лента новостей
Вопросы, касающиеся работы журналистов в столичной мэрии и освещения заседаний Совет старейшин Еревана, находятся под пристальным вниманием омбудсмена Армении. Об этом говорится в распространенном в среду, 21 февраля, заявлении аппарат Защитника прав человек.
Прозрачность работы Совета старейшин и ее надлежащее освещение являются важными гарантиями обеспечения общественного доверия к данному органу и права граждан на получение информации. Журналист является носителем этой важной общественной функции.
Сообщается, что омбудсмен Армении принимает к сведению разъяснения мэрии Еревана, согласно которым организация работы журналиста в здании столичной администрации и нормы касательно регулирования освещения заседаний не будут чинить журналистам препятствия, а принципы открытой и прозрачной работы будут соблюдаться и впредь.
“Реализация каких-либо норм регулирования не может приводить к воспрепятствованию деятельности журналиста или формировать  в обществе подобное восприятие”, - говорится в заявлении.