Նախագահին տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը զեկուցել է հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու նախարարության 2018թ. ծրագրերը 02/21/2018   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր զեկուցել է նախորդ հանդիպման ժամանակ Նախագահից ստացած հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, դրանց արդյունքները և նախարարության գերակա խնդիրներն ու 2018թ. ծրագրերը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախարար Կարայանը զեկուցել է, որ 2017 թվականին ապրանքների արտահանման գծով արձանագրվել է 25.2 տոկոս աճ: Արտաքին շուկաներ մուտքը հայրենական արտադրողների և գործարարների համար դյուրացնելու նպատակով, Հանրապետության Նախագահի հանձնարարականի համաձայն, աշխատանքներ են իրականացվել թիրախային շուկաների վերաբերյալ տեղեկատվական հասանելիության ապահովման, ինչպես նաև վաճառքի առցանց համակարգերի գործարկման միջոցով:
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ավարտվել են Իրանի և Չինաստանի միջև համաձայնագրերի շուրջ բանակցային փուլերը: Սերբիայի, Իսրայելի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի և Սինգապուրի հետ համաձայնագրերը բանակցային տարբեր փուլերում են: Կարևորվել է նաև Եվրոպական միության GSP+ արտոնյալ առևտրային ռեժիմի ներքո «Գրանցված արտահանողների համակարգ» (REX) ինքնահավաստագրման էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը: Նախարարի հավաստմամբ՝ այս տարվա հունվարին արդեն սկսվել է արտահանողների գրանցումը:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի խոսքով՝ 2017 թվականի զբոսաշրջության բնագավառում արձանագրված խոստումնալից միտումները, մասնավորապես, 2017 թվականին արձանագրված 18.7% աճը, թույլ են տալիս մեծ հավակնություններ ձևավորել առաջիկայի համար։ Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ոլորտի արդյունքներին էապես նպաստել են իրականացված մարքեթինգային միջոցառումները: Այդ նպատակով, դյուրացվել է սահմանային անցման գործընթացը Չինաստանի, ԱՄԷ, Քաթարի, Ճապոնիայի, Հնդկաստանի և ՌԴ քաղաքացիների համար:
Նախարար Կարայանը, անդրադառնալով երկրի գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված բարեփոխումներին, նշել է, որ 2017 թվականին այդ նպատակով իրականացվել է 47 միջոցառում, իսկ 2018 թվականի համար նախատեսված ծրագիրը ներառում է թվով 43 միջոցառում: Նախարարն ընդգծել է, որ առաջիկա տարվա գործողությունների շարքում առանձնակի կարևորվում են շինարարական թույլտվությունների ընթացակարգերի, փոքր բաժնետերերի շահերի պաշտպանության մեխանիզմների, հարկային և մաքսային վարչարարության կատարելագործման և սնանկության ու պայմանագրերի կիրարկման ոլորտներում զգալի բարելավման աշխատանքները:
Օտարերկրյա ներդրողների պաշտպանվածության բարձրացման համար անհրաժեշտ իրավական ակտերի ուսումնասիրություն իրականացնելու և համապատասխան նախագիծ մշակելու վերաբերյալ Նախագահի մեկ այլ հանձնարարականի կապակցությամբ նախարար Կարայանը զեկուցել է, որ նախարարության կողմից մշակվել է օրենքի նախագիծը, որն արժանացել է կառավարության հավանությանը և ուղարկվել Ազգային ժողով։
Ի կատարումն Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման աշխատանքներին նախարարության կողմից շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ հանձնարարականի, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը Նախագահ Սարգսյանին ներկայացրել է, որ անցյալ տարեվերջին՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 15-ին, ստեղծված Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու առաջին փուլի մեկնարկից հետո աշխատանքներ են տարվում երկրորդ՝ ընդլայնման փուլի իրականացման ուղղությամբ, որոնք ավարտին կհասցվեն ընթացիկ տարում: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից իրականացվում են աջակցության ամենօրյա աշխատանքներ:
Պետական-մասնավոր համագործակցության մասին օրենքի նախագծի մշակման ժամանակ արդեն առկա համագործակցության հաջողված օրինակները հաշվի առնելու վերաբերյալ Հանրապետության Նախագահի հանձնարարականի կապակցությամբ նախարարը զեկուցել է, որ հիշյալ օրենքի նախագիծը մշակվել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի փորձագիտական աջակցությամբ, և մարտ ամսին օրինագիծն արդեն ամբողջությամբ պատրաստ կլինի քննարկման ներկայացնելու։ Սուրեն Կարայանի հավաստմամբ, փաստաթուղթը ներառում է ինչպես համաշխարհային լավագույն փորձը, այնպես էլ Հայաստանում պետական-մասնավոր համագործակցության ձևաչափով մինչև այժմ իրականացված ծրագրերում եղած արդյունավետ կարգավորումների փորձը:
Ներկայացնելով արդյունաբերության ոլորտում 2017 թվականին իրականացված և ընթացիկ տարում շարունակվող աշխատանքները՝ նախարար Կարայանը նշել է, որ շարունակվել են իրագործվել տնտեսության թիրախային ոլորտների խրախուսմանն ուղղված միջոցառումներ` աջակցության գործիքակազմի կիրառմամբ: Նախարարի զեկուցմամբ, ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում ներմուծվող ապրանքների մաքսային և հարկային մարմինների կողմից հաշվարկվող ԱԱՀ վճարման ժամկետների հետաձգման գործիքի ներքո, մասնավորապես, հավանության են արժանացել 27 ներդրումային ծրագրեր 220 մլրդ ՀՀ դրամ ներդրումներով։ Ապահովվել է հայկական 93 արդյունաբերական ընկերության մասնակցություն արտերկրում կայացած 10 միջազգային ցուցահանդեսի։
Նախարարն ընդգծել է, որ նախորդ տարվա արդյունքներով արդյունաբերությունն արձանագրել է 12.6 % աճ, որին առավելապես նպաստել է մշակող արդյունաբերության 15.7% աճը: Վերջինիս տեմպը կրկնակի արագ է նախորդ` 2016 թվականի արդյունքից: Ընդ որում, 2017 թվականին ավելացել է նաև արդյունաբերական արտադրանքի արտահանումն իրացման նկատմամբ:
Ըստ նախարար Կարայանի` ընթացիկ տարում հիմնական նպատակադրումը ձեռք բերված արդյունքների ամրապնդումն է և առանձին ոլորտներում վեր հանված խնդիրների հասցեական լուծումը, ինչը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ իրացնել առկա ներուժը: Այս ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների շարքում առանձնացվել են պղնձաձուլարանի կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքներին մասնակցությունը, տեքստիլ արտադրանքի արտահանման շուկաներ մուտքի ապահովման նպատակով ՄԱԱԶԿ-ի հետ ուսուցման և ծառայությունների կենտրոնի ստեղծումը, դեղագործական ոլորտում պատշաճ արտադրական գործունեության (GMP) չափանիշների ներդրմանն աջակցությունը և մի շարք այլ աշխատանքներ:

Глава Минэкономразвития Армении – президенту: рост в сфере туризма позволяет строить амбициозные планы на будущее 02/21/2018 17:50 | Лента новостей
Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян в ходе состоявшегося сегодня рабочего совещания представил президенту РА Сержу Саргсяну итоги деятельности за 2017г., приоритеты ведомства, планируемые к реализации в 2018 году программы, а также доложил о ходе исполнения данных ранее главой государства поручений. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
По словам министра, за 2017 год зафиксирован рост экспорта товаров на 25.2%. Согласно поручению президента, проведена работа по повышению уровня информированности местных производителей и бизнесменов относительно выхода на внешние рынки, в том числе посредством внедрения систем онлайн-торговли.
Министр также сообщил о завершении переговоров по заключению соглашений с Ираном и Китаем, а переговоры по соглашениям с Сербией, Израилем, Индией, Египтом и Сингапуром продолжаются.
Проведена также работа по внедрению электронной системы самостоятельной регистрации REX (Registered Exporter System) для компаний-экспортеров, действующей в рамках льготного торгового режима с ЕС «GSP+», процесс регистрации начался в январе этого года.
По словам С. Караяна, зафиксированный в 2017г. в сфере туризма рост на 18.7% позволяет строить амбициозные планы на будущее. По его словам, такому многообещающему результату существенно способствовали осуществленные маркетинговые мероприятия, упрощение процедуры пересечения границы для граждан КНР, ОАЭ, Катара, Японии, Индии и России.
Сурен Караян также доложил, что для оптимизации бизнес-среды в стране в 2017г. было проведено 47 мероприятий, а программа на текущий год предусматривает 43 мероприятия.
По словам министра, в соответствии с поручением главы государства ведомство разработало законопроект по повышению уровня защищенности иностранных инвесторов, который уже удостоился одобрения правительства и направлен в парламент.
Сурен Караян также отметил, что в соответствии с другим поручением главы государства после открытия в декабре 2017г. Свободной экономической зоны в Мегри ведомство проводит каждодневную и последовательную работу по реализации второго – нацеленного на расширение – этапа функционирования СЭЗ, которая будет завершена в текущем году.
Представляя проделанные в сфере промышленности в 2017 году и продолжающиеся в текущем году работы, министр Караян отметил, что продолжилась реализация мероприятий по поощрению целевых сфер экономики – с применением механизмов поддержки.
Как доложил министр, в рамках механизма продления сроков уплаты НДС, рассчитываемого таможенными и налоговыми органами по части импортируемых в рамках инвестиционных программ товаров, в частности были одобрены 27 инвестиционных программ, стоимость инвестиций – 220 млрд драмов.
Обеспечено участие 93 промышленных предприятий Армении на 10 международных выставках за рубежом. Министр подчеркнул, что по итогам прошлого года в отрасли зарегистрирован рост на 12,6%, чему в основном способствовал рост обрабатывающей промышленности – на уровне 15,7%. Темпы роста здесь в 2 раза превышают показатель 2016 года. При этом в 2017 году увеличился также экспорт промышленной продукции.
По словам министра Караяна, основная задача в 2018 году – укрепление достигнутых результатов и целенаправленное решение проблем, выявленных в конкретных отраслях, что позволит более эффективно реализовать существующий потенциал.
Среди осуществляемых в этом направлении работ было выделено участие в технико-экономическом обосновании строительства медеплавильного завода, создание учебного центра с UNIDO для обеспечения выхода в экспортные рынки текстильной продукции, поддержка внедрению стандартов GMP в фармацевтической сфере и ряд других мероприятий.