Արա Սաղաթելյանը Երուսաղեմում մասնակցում է խորհրդարանների աշխատակազմերի ղեկավարների միջազգային համաժողովին 02/21/2018   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իսրայելի Կնեսեթում փետրվարի 20-22-ն անցկացվում է խորհրդարանների աշխատակազմերի գլխավոր տնօրենների եւ գլխավոր քարտուղարների միջազգային համաժողով, որտեղ ներկայացված են ընդամենը 25 երկրների խորհրդարաններ ու միջազգային կազմակերպություններ, որոնց շարքում է նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունը: Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Կնեսեթի պատմության մեջ ամենախոշոր միջխորհրդարանական համաժողովին մասնակցում են աշխարհի խորհրդարանների աշխատակազմերի շուրջ 50 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Համաժողովի աշխատանքներին ներկա են նաեւ Կնեսեթի գլխավոր տնօրեն Ալբերտ Սախարովիչը եւ քարտուղար Յարդենա Մելլեր-Հորովիցը:
Կնեսեթի խոսնակ Յուլի-Յոել Էդելշտեյնը համոզմունք է հայտնել, որ համաժողովը մեծապես կնպաստի խորհրդարանների միջեւ արդյունավետ համագործակցության ամրապնդմանը:
Համաժողովի ընթացքում քննարկումներ տեղի կունենան մասնավորապես Կնեսեթի օրինակով հանրության համար խորհրդարանների մատչելիության, օրենսդրական աշխատանքի թափանցիկության ու հրապարակայնության, գործադիրի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության թեմաների շուրջ: Համաժողովի մասնակիցները ճանաչողական այցով կլինեն նաեւ Կնեսեթի Կանաչ գոտում, այցելուների կենտրոնում, պահակազորում: Հյուրերը Երուսաղեմում կայցելեն Լացի պատ, Հոլոքոստի հուշահամալիր, իսկ Թել Ավիվում՝ հրեա ժողովրդի թանգարան:
Նշենք, որ համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են Հայաստանի, Բելառուսի, Բրազիլիայի, Կանադայի, Կիպրոսի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի, Չեխիայի, Եվրոպական խորհրդարանի, Գերմանիայի, Գանայի, Հունգարիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Մալթայի, Մեքսիկայի, Մոլդովայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Պորտուգալիայի, Ռուսաստանի, Ռուանդայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Ուգանդայի, Ուկրաինայի խորհրդարանական պատվիրակությունները:

Ара Сагателян участвует в крупнейшей международной конференции руководителей аппаратов парламентов в Иерусалиме 02/21/2018 12:11 | Лента новостей
В Кнессете Израиля 20-22 февраля проходит международная конференция генеральных директоров и генеральных секретарей аппаратов парламентов. Об этом сообщает пресс-служба Национального собрания Армении.
На конференции представлены парламенты и международные организации всего 25 стран, в том числе Республики Армения.
В работе конференции участвует руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА Ара Сагателян.
В крупнейшей в истории Кнессета международной конференции принимают участие около 50 высокопоставленных должностных лиц, генеральный директор Кнессета Альберт Сахарович и секретарь Ярдена Меллер-Горовиц.
Спикер Кнессета Юлий(Йоэль) Эдельштейн выразил уверенность, что конференция будет всемерно способствовать укреплению эффективного сотрудничества между парламентами.
Программа конференции включает обсуждение вопросов прозрачности работы парламента на примере Кнессета, контроля парламента над правительством, знакомство с “Зелёным Кнессетом”, гвардией Кнессета, центром посетителей Кнессета и др. Кроме того, гости конференции посетят Стену плача, Яд Вашем, Музей еврейского народа в Тель-Авиве.
В работе конференции принимают участие делегации парламентов Армении, Беларуси, Бразилии, Канады, Кипра, Чехии, Германии, Ганы, Венгрии, Латвии, Литвы, Мальты, Мексики, Молдовы, Польши, Португалии, России, Руанды, Швеции, Швейцарии, Нидерландов, Украины, Европарламента и ПАСЕ.