Բանկի աշխատակիցների կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափի գումար 02/19/2018 19:02 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի աշխատակցի նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նախնական տվյալներով՝ փետրվարի 19-ին՝ ժամը 15։35-ի սահմաններում, զինված երկու անձ մուտք է գործել «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի թիվ 4 մասնաճյուղ և աշխատակիցների կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով՝ ավազակային հարձակմամբ, հափշտակել առանձնապես խոշոր չափի գումար։ Պատճառված վնասի չափը հստակեցվում է. ըստ նախնական հաշվարկների՝ հափշտակվել է շուրջ 8,5 մլն դրամի տարբեր արտարժույթի գումար։
Դեպի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, ստեղծվել քննչական խումբ։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու և հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, առգրավվել մասնաճյուղի տարածքում գործող տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունները։

СК Армении сообщил подробности разбойного нападения на филиал Банка ВТБ (Армения) в Ереване 02/20/2018   00:16  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по  административному району Арабкир следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по факту хищения в особо крупных размерах, совершенного с  угрозой применения насилия в отношении сотрудника ЗАО Банка ВТБ (Армения).
Как сообщает пресс-служба СК, по предварительным данным, примерно в 15:35, два вооруженных человека проникли в филиал N4 Банка ВТБ(Армения) и, угрожая сотрудникам применением опасного для жизни и здоровья насилия, похитили денежную сумму в особо крупных размерах. Размер причиненного ущерба уточняется. По предварительным данным, было похищено около 8,5 млн. драмов в различной валюте.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 175 ("Разбой, совершенный в целях хищения имущества в особо крупных размерах") УК Армении.
"Создана следственная группа. Предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление личности предполагаемых преступников и их обнаружению.Произведен осмотр места происшествия, изъяты записи с камер видеонаблюдения, установленных на территории филиала", - говорится в сообщении.