Ալիևի հայտարարությանը միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի բացակայությունը խրախուսել է Հասանովին կրկին հանդես գալ ուժի կիրառման սպառնալիքով. Տիգրան Բալայան 02/20/2018 11:15 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին հայտարարության վերաբերյալ միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքի բացակայությունը խրախուսել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովին կրկին հանդես գալ ուժի կիրառման սպառնալիքով:
Տիգրան Բալայանը Twitter-ի իր էջում գրել է.
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մասին հայտարարությունից հետո միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքի բացակայությունը խրախուսել է Հասանովին կրկին հանդես գալ ուժի կիրառման սպառնալիքով»:
Հիշեցնենք որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փետրվարի 9-ին «Ենի Ազրեբայջան» կուսակցության համագումարում հայտարարել էր, որ իրենք «վերադառնալու են» իրենց պատմական տարածքներ, այդ թվում Երեւան:
Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այս հայտարարության առնչությամբ հայտարարել էր. «Նախագահ Ալիևը ոչ ավել, ոչ պակաս տարածքային նկրտումներ է հայտարարում Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի հանդեպ՝ անվանելով այն պատմական ադրբեջանական տարածք: Զառանցանք է, իհարկե, բայց Եվրոպայի լռության պայմաններում այդպիսի անհեթեթությունները կարող են ունենալ շատ լուրջ հետեւանքներ»:

МИД Армении: отсутствие адекватной международной реакции на заявление Алиева вдохновило Баку на новые угрозы 02/20/2018   13:36  |  Карабахский конфликт
Отсутствие адекватной реакции со стороны международного сообщества на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева с предъявлением территориальных претензий в отношении Армении вдохновило министра обороны этой страны Закира Гасанова на новое выступление с угрозами применения силы.
Об этом в своем микроблоге в Twitter написал пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
17 февраля президент Армении Серж Саргсян, выступая с речью в ходе обсуждения на тему "Внутри или вне: страны между Россией и Европой" в рамках Мюнхенской конференции по безопасности в Германии заявил, что абсурдные высказывания Алиева в условиях молчания Европы могут иметь серьезные последствия.
“Вопиющим попранием духа Хельсинки является позиция Азербайджана по нагорно-карабахской проблеме. Это особенно очевидно в стартовавший в соседней стране предвыборный период. Президент Алиев предъявляет ни больше, ни меньше как территориальные претензии в отношении столицы Армении Еревана, называя её исторической азербайджанской территорией. Бред, конечно, но в условиях молчания Европы подобный абсурд может иметь очень серьёзные последствия”, - сказал президент Серж Саргсян.