Իտալիայում 27 մարդ ձերբակալվել մաֆիայի հետ կապերի կասկածանքով. Rai News 24 02/19/2018   13:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Իտալիայի իրավապահ մարմինները լայնածավալ հատուկ գործողություն են անցկացրել «Նդրանգետա» մաֆիական խմբավորման դեմ, որը գործում Է Իտալիայի Կալաբրիա հարավային մարզում: Ինչպես փետրվարի 19-ին հայտնել Է հեռուստաալիքը, ձերբակալվել Է 27 մարդ, կալանք Է դրված ավելի քան 100 մլն եվրո գումարի ունեցվածքի վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ գործողությունը փետրվարի 19-ի վաղ առավոտյան կարիբիներների եւ ֆինանսական ոստիկանության աշխատակիցների ուժերով իրականացվել Է Իտալիայի մի քանի մարզերում:
Ձերբակալվածները մեղադրվում են մաֆիական գործունեությանը մեղսակից լինելու, շորթումների, փողերի լվացման, ակտիվների ու միջոցների անօրինական յուրացման, հակաիրավական ֆինանսական գործունեություն վարելու, հարկային վճարումներից խուսափելու եւ ունեցվածքային ֆինանսական բնույթի այլ հանցագործությունների մեջ: Իրավապահ մարմինները կալանք են դրել ավելի քան 100 մլն եվրո ընդհանուր գումարի ունեցվածքի, անշարժ գույքի եւ բանկային հաշիվների վրա:
«Նդրանգետա»-ն համարվում Է Իտալիայի ամենաազդեցիկ ստվերային կազմակերպությունը: Հունվարին Իտալիայի եւ Գերմանիայի ոստիկանները համատեղ գործողություն են իրականացրել մաֆիական այդ խմբավորման դեմ, որի ընթացքում ձերբակալվել Է 169 մարդ, այդ թվում՝ Իտալիայի Կրոտոնեի մարզի վարչակազմի ղեկավարը եւ երկրի երեք քաղաքագլուխներ:
Ձերբակալված չորս քաղաքական գործիչներ կասկածվում են այն բանում, որ խմբավորման անդամներին մունիցիպալ աշխատանքներ կատարելու կապալներ են տրամադրել ընտրարշավում աջակցություն ցուցաբերելու դիմաց, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
16:49 30/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՍիցիլիայում ձերբակալել են ավելի քան 30 մաֆիականների, որոնք Էքսկավատորով բանկոմատ են գողացել
21:57 11/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՅակուձա բանդայի փախած պարագլխին ճանաչել են դաջվածքներից
15:45 29/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԻսպանիայի ոստիկանությունը գործողություն Է սկսել «վրացական մաֆիայի» դեմ. Periodico
13:14 29/11/2017  |  ԱնցուդարձԻտալիայում հարկադիր աշխատանքների են դատապարտել մաֆիայի «պարագլուխների պարագլխի» որդուն
14:11 17/11/2017  |  Միջազգային լրահոսԻտալիայում մահացել Է «Կոզա նոստրայի» նախկին պարագլուխը
20:01 11/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍիցիլիայում 24 մաֆիոզ է ձերբակալվել
13:50 20/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԻտալիայում ձերբակալել են «Սակրա կորոնա ունիտա»-ի 50 մաֆիոզների
16:01 04/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՈւրուգվայում ձերբակալվել է իտալական մաֆիայի՝ 23 տարի հետախուզման մեջ գտնվող պարագլուխը

27 человек задержаны в Италии по подозрению в связях с мафией - СМИ 02/19/2018   14:45  |  Криминальная хроника
Итальянские правоохранительные органы провели крупную спецоперацию по противодействию мафиозной группировке "Ндрангета", действующей в южной итальянской области Калабрия. Как сообщает в понедельник телеканал Rai News 24, задержаны 27 человек, арестовано имущество на сумму более €100 млн.
По данным телеканала, операция была проведена рано утром 19 февраля силами карабинеров и сотрудников финансовой полиции в нескольких итальянских областях. Задержанные обвиняются в причастности к мафиозной деятельности, вымогательстве, отмывании денег, незаконном присвоении активов и средств, ведении противоправной финансовой деятельности, уклонении от уплаты налогов и других преступлениях преимущественно финансового характера, передает ТАСС.
Правоохранительные органы наложили арест на имущество, недвижимость и банковские счета на общую сумму более €100 млн.
"Ндрангета" считается самой влиятельной теневой организацией Италии. В январе полицейские Италии и Германии провели совместную операцию по противодействию мафиозной группировке, во время которой были задержаны 169 человек, в том числе глава администрации итальянской провинции Кротоне и три мэра населенных пунктов страны. Четверо задержанных политиков подозревались в том, что предоставляли подряды на выполнение муниципальных работ членам группировки в обмен на поддержку в избирательной кампании.