Թուրքիայի դատարանը 6 լրագրողի դատապարտել է ցմահ ազատազրկման 02/17/2018   14:08  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի դատարանը 6 լրագրողի դատապարտել է ցմահ ազատազրկման 2016-ի հուլիսին հեղաշրջման փորձ իրականացնողների հետ կապեր համար ունենալու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այս մասին տեղեկացնում է BBC-ն: Դատավճիռը հաջորդել է մեկ այլ թուրքական դատարանի՝ թուրքական և գերմանական արմատներով լրագրող Դենիզ Յուջելին ազատ արձակելու որոշմանը:
Վեց լրագրողներ մեղավոր են ճանաչվել իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլա Գյուլենի հետ կապեր ունենալու համար: Գյուլենը մեղադրվում է հեղաշրջման ձախողված փորձ կատարելու համար:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության մի շարք խմբեր` ներառյալ ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի ներկայացուցիչներ, դատապարտել են Թուրքիայի դատարանի այդ դատավճիռը` որպես լրատվամիջոցների ազատության խախտում: «Այդ խիստ դատավճիռը անընդունելի և աննախադեպ հարձակում է Թուրքիայում խոսքի և մեդիայի ազատության վրա»,-ասել են ՄԱԿ-ի խոսքի ազատության վերաբերյալ հատուկ զեկուցողը և ԵԱՀԿ-ի Եվրոպայում մեդիայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Դատապարտված լրագրողներն են Նազալի Իլիկակը, Ահմետ Ալթանը, Մեհմետ Ալթանը, Ֆեվցին Գրինչին, Յակուբ Սիմսեկը և Շուկրու Տուգրուլ Օզզենգուլը: Հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայի իշխանությունները դատապարտել են ավելի քան 50 000 մարդու և հեռացրել մոտ 150 000 հանրային ծառայողների` այդ թվում լրագրողների, ուսուցիչների, ոստիկանների:
13:48 05/02/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում Աֆրինի գործողության վերաբերյալ սոցցանցերում հրապարակում արած հարյուրավոր մարդիկ են ձերբակալվել
17:15 01/02/2018  |  Միջազգային լրահոսDeutsche Welle-ի անդրադարձը․ Թուրքիայում Լինչի դատաստանը սովորական է դառնում
13:22 01/02/2018  |  Միջազգային լրահոս«Amnesty International»-ի Թուրքիայի ներկայացուցիչը կրկին կալանավորվել է
13:53 30/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը դատի է տվել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ tweet արած ընդդիմադիր գործչին
15:58 26/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական ռադիոկայանը տուգանվել է Ալիևների հասցեին եթերից հնչած վիրավորական արտահայտության համար
17:21 23/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում Աֆրինի գործողությունների մասին հրապարակումներ կատարողները ձերբակալվել են
14:17 16/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում ևս 5 լրագրող է դատապարտվել ազատազրկման
17:07 12/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում Սահմանադրական դատարանի որոշումը մերժվել է
17:52 11/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրք լրագրողն Էրդողանին վիրավորելու համար 7000 լիրա փոխհատուցում կվճարի

Суд в Турции приговорил 6 журналистов к пожизненному заключению 02/17/2018   17:02  |  Международные новости
Суд в Турции в пятницу приговорил шестерых журналистов к пожизненному заключению по обвинению в связях с теми, кто причастен к попытке переворота в июле 2016 года. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на BBC.
Приговор последовал за решением об освобождении журналиста с турецкими и немецкими корнями Дениза Юлчена. Журналистов признали викновными в том, что они поддерживали связи с членами движения Фетхуллаха Гюлена, которого обвиняют в попытке государственного переворота.
Правозащитники из разных организаций, в том числе и представители ООН и ОБСЕ, осудили решение турецкого суда – как нарушение свободы СМИ.
«Жестокий вердикт - это разрушительный прецедент нападения на свободу СМИ в Турции», - сказал спецдокладчик ООН по свободе слова представитель ОБСЕ по сотрудничеству медиа. Среди осужденных– АхметАлтан, его брат, журналист и ученый Мехмет Алтан, журналистка Назли Иличак, Февцин Гринчин, Якуб Симсек и Шукру Тугрул Озденгул. В числе арестованных в Турции после попытки госпереворота около более 50.000 человек и 150 000 уволенных – в том числе учителей, полицейских и сотрудников СМИ.
18:11 16/02/2018  |  Международные новостиТри оппозиционных журналиста приговорены в Турции к пожизненному заключению
17:52 07/02/2018  |  Международные новостиСвыше 60 человек приговорены в Турции к пожизненному заключению по делу о попытке госпереворота
13:55 01/02/2018Турецкий суд оставил под арестом главу филиала правозащитной организации Amnesty International
14:01 12/01/2018  |  Международные новостиВице-премьер Турции заявил, что Конституционный суд страны в превышении полномочий
17:55 10/01/2018  |  Международные новостиЗа минувший год в Турции по подозрению в связях с Гюленом арестовали 48 тыс. человек
15:12 28/12/2017  |  Международные новости27 человек приговорены к тюремным срокам за связи с организацией Гюлена - СМИ
12:31 14/12/2017  |  Международные новостиТурция лидирует по числу журналистов, находящихся под стражей
14:51 11/12/2017  |  Международные новостиПрокуратура Стамбула потребовала приговорить трех известных журналистов к пожизненному заключению
10:53 29/11/2017  |  Международные новостиВ Турции проводится операция по задержанию 343 военных за связи с Гюленом - СМИ
13:24 16/11/2017  |  Международные новостиБолее ста экс-полицейских задержаны в Турции за связи с Гюленом - СМИ