Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանատանը Արա Բաբլոյանի անունից կազմակերպվել է ընդունելություն 02/15/2018   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի անունից փետրվարի 14-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը կազմակերպվել է ընդունելություն, որին ներկա են եղել 12 երկրների դեսպաններ, ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի եւ Պետական դումայի պատգամավորներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ եւ պաշտոնատար այլ անձինք: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր ելույթում նշել է.
«Հարգելի պարոն դեսպան, հարգելի գործընկերներ,
դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, տիկնայք եւ պարոնայք,
ելույթս ցանկանում եմ սկսել՝ շնորհակալություն հայտնելով Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան պարոն Տողանյանին` միջոցառումն այս հոյակապ առանձնատանը կազմակերպելու համար, որի 200-ամյա պատմությունը կապված է հայ եւ ռուս ժողովուրդների պատմության հետ:
Հայ երեխաներին կրթելու ազնիվ նպատակի համար կառուցված այս շենքը հետագայում դարձավ ռուսական արեւելագիտության կարեւորագույն կենտրոններից մեկը, միաժամանակ` հայ մշակույթի կենտրոն: Եվ, վերջապես, անկախություն ձեռք բերելուց հետո Ռուսաստանում հայության այս օջախում հանգրվանեց Հայաստանի դեսպանատունը:
ցանկանում եմ առանձնակի ընդգծել Ռուսաստանում հայ համայնքի դերը, որը նպաստում է մեր երկրների միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը: Տարեցտարի մեծանում է հայ համայնքի ներգրավվածությունը Ռուսաստանի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքում: Մենք վստահ ենք, որ ինչպես Ռուսաստանում հայերը, այնպես էլ Հայաստանում ռուսները մեր երկու երկրները միմյանց կապող ամուր կամուրջ են:
Անկախության ձեռքբերումից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Ռուսաստանի Դաշնությունը քառորդ դար անշեղորեն զարգացրել են դաշնակցային փոխգործակցությունը: Մեր երկրները եվրասիական ինտեգրման գործընթացի ակտիվ մասնակիցներ են, տարեցտարի թափ է առնում ապակենտրոնացված համագործակցությունը, հետեւողականորեն զարգանում է փոխգործակցությունը հումանիտար ոլորտում, մշակույթի, կրթության, առողջապահության եւ զբոսաշրջության բնագավառներում:
Այսօր Պետական դումայում Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ ներկա եղանք ցուցահանդեսի բացմանը` «Միասին» խորհրդանշական խորագրով: Հայ եւ ռուս ժողովուրդները միասին անցել են բազմաթիվ փորձություններով եւ զրկանքներով, ինչը միայն ամրապնդել է մեր եղբայրությունը:

Ара Баблоян:на протяжении четверти века Армения и Россия неуклонно наращивали союзническое взаимодействие 02/15/2018   13:23  |  Лента новостей
В рамках рабочего визита в Москву от имени председателя Национального собрания Армении Ара Баблояна в посольстве РА в РФ 14 февраля был дан прием. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
На приеме присутствовали послы 12 стран, депутаты Совета Федерации Федерального Собрания и Госдумы Российской Федерации, представители армянской общины, должностные лица. Спикер парламента Армении в своем выступлении отметил:
“Уважаемый господин посол, уважаемые коллеги,
представители дипломатического корпуса, дамы и господа!
Свое выступление хотел бы начать со слов благодарности в адрес посла Армении в России господина Тоганяна за организацию данного мероприятия в этом великолепном особняке, история которого более   двух   столетий   переплетается   с   историей   армянского   и   русского народов.
Здание, которое было построено для благородной цели обучения армянских детей, впоследствии стало одним из значительных центров российского востоковедения и одновременно центром армянской культуры. И вот, наконец, после обретения независимости, в этом очаге армянства в России разместилось Посольство Армении.
Хотел бы отдельно отметить роль армянской общины России, которая в значительной степени содействует развитию межгосударственных отношений наших стран. С каждым годом растет степень вовлеченности армянской общины в политическую, экономическую и культурную жизнь российского общества. Мы уверены, что армяне в России, равно как и россияне в Армении, – это  прочный мост, который связывает наши страны.
После обретения независимости, на протяжении четверти века Республика Армения и Российская Федерация неуклонно наращивали союзническое взаимодействие. Наши страны являются активными участниками евразийского интеграционного процесса, из года в год набирает обороты децентрализованное сотрудничество, последовательно развивается взаимодействие в гуманитарной сфере, в области культуры и образования, здравоохранении и туризма.
Сегодня в Государственной Думе вместе с Вячеславом Викторовичем Володиным мы присутствовали на открытии выставки с очень символичным названием “Вместе”. Армянский и российский народы вместе прошли сквозь многие испытания и лишения, что только укрепило наше братство.