Պետական գույքի կառավարման վարչության պետը զեկուցել է Նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքը և 2018թ. անելիքները 02/13/2018   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ այսօր կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանը զեկուցել է նախորդ հանդիպման ժամանակ Հանրապետության Նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները և դրանց արդյունքները, ոլորտում արձանագրված բարեփոխումներն ու դեռևս առկա խնդիրները, ինչպես նաև 2018թ. անելիքները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Արման Սահակյանը մասնավորապես զեկուցել է, որ Նախագահի հանձնարարականի համաձայն, պետական բաժնեմասով ընկերությունների գործունեության արդյունավետության բարձրացման նպատակով պետական գույքի կառավարման վարչությունում համապատասխան պետական մարմինների հետ համատեղ իրականացվել է պետական բաժնեմասով ընկերությունների ֆինանսատնտեսական մոնիթորինգի արդյունքների համալիր վերլուծություն. ուսումնասիրվել են ֆինանսատնտեսական վիճակի վատթարացում արձանագրած առևտրային կազմակերպությունների ցուցանիշները, դրանց պատճառներն ու ձեռնարկված միջոցների համարժեքությունը:
Ներդրվել են նաև գործարար ծրագրերի մշակման որակական չափորոշիչներ և դրանց արդյունավետության գնահատման համակարգ: Գործարար ծրագրի օրինակելի ձևում հստակ սահմանվել են կատարման ենթակա հիմնական տնտեսական ցուցանիշները: Հանձնարարականի համաձայն, մշակվել են նաև պետբաժնեմասով ընկերությունների ծրագրային ցուցանիշների վերահսկողության, գործունեության թափանցիկության ապահովման, ինչպես նաև դրանց գործադիր մարմինների գործունեության գնահատման համապատասխան մեխանիզմներ և իրավական կարգավորումներ:
Պետական գույքի կառավարման վարչության պետը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է նաև պետական գույքի կառավարման ոլորտի 2017թ. ամփոփ ցուցանիշները, Մասնավորեցման 2017-2020թթ. ծրագրի իրականացման ընթացքը, ոլորտում արդիական տեխնոլոգիաների արդյունավետ կիրառման և այլ հարցեր: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է պետական գույքի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը զուգահեռ արդիական մեթոդների և գործիքների կիրառումը, սոցիալական կարևորության խնդիրների հստակ կարգավորումը, մասնավորեցվող ընկերությունների սոցիալական պարտավորությունների պահպանումը:
Արման Սահակյանի հավաստմամբ, ի կատարումն Նախագահ Սարգսյանի մեկ այլ հանձնարարականի, մշտական հսկողության տակ են պահվում սոցիալական կարևոր նշանակության՝ հանրակացարանային տարածքների սեփականաշնորհման և նվիրատվության գործընթացները, դրանք հասցվել են ավարտին՝ պարզեցնելով վարչարարությունն ու դյուրացնելով ընթացակարգերը:
Վարչության պետը զեկուցել է նաև պետական անշարժ գույքի օգտագործման ոլորտում մասնավորեցումից, օտարումից, վարձակալությունից և մյուս ուղղություններից գոյացած և պետական բյուջե վճարված ֆինանսական մուտքերի դինամիկան, ինչպես նաև պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի հաշվառման և գրանցամատյանի բարեփոխման աշխատանքները։
Արման Սահակյանը նշել է, որ արդարադատության նախարարության հետ համատեղ ուսումնասիրվել են սնանկության վարույթի շրջանակում պետական գույքի իրացման հետ կապված խնդիրները:
Մշակվել են պետական պարտավորությունների լիարժեք կատարմանն ուղղված իրավական կարգավորումներ:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է նախատեսված ծրագրերը պատշաճ մակարդակով և նախատեսված ժամկետներում ավարտելը, ընդգծելով, որ դրանք, այդ թվում՝ Մասնավորեցման 2017-2020թթ. ծրագիրը, կարևոր նշանակություն ունեն պետական գույքի կառավարման արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև ներդրումների խթանման միջոցով տնտեսության աշխուժացմանը նպաստելու, սոցիալական կարևոր հարցեր լուծելու տեսանկյունից:

Арман Саакян доложил президенту Армении о результатах выполнения поручений в сфере управления госимуществом 02/13/2018   18:20  |  Лента новостей
Начальник ведомства по управлению государственным имуществом при правительстве РА Арман Саакян представил президенту Армении Сержу Саргсяну работу по выполнению данных ранее главой государства поручений, ее результаты, итоги реализованных реформ, существующие в сфере проблемы и планы на 2018 год. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В ходе состоявшейся сегодня рабочей встречи, Арман Саакян, в частности, доложил, что в соответствии с поручением президента был проведен комплексный анализ мониторинга финансово-экономической деятельности компаний с государственной долей управления; внедрены качественные критерии разработки бизнес-программ и система оценки их эффективности; установлены четкие экономические показатели исполняемости и т.д.
Арман Саакян представил также главе государства сводные показатели сферы управления госимуществом за 2017 год, ход реализации программы приватизации за 2017-2020 гг., вопросы эффективного применения в сфере современных технологий пр.. Параллельно с повышением эффективности управления государственным имуществом, президент Армении указал на необходимость применения современных методов и инструментов, четкого регулирования вопросов социальной значимости, сохранения социальных обязательств приватизируемых компаний.
По словам Армана Саакяна, в соответствии с еще одним поручением президента Саргсяна, ведется постоянный контроль за процессами приватизации и дарения территорий общежитий, они доведены до завершения, путем упрощения администрирования и процедур.
Глава Управления доложил также о динамике полученных в сфере использования государственного недвижимого имущества от приватизации, отчуждения, аренды и других направлений и поступивших в госбюджет финансовых средств, а также работе по регистрации считающейся государственной собственностью недвижимости и реформе реестра.
Арман Саакян отметил, что совместно с министерством юстиции были изучены вопросы, связанные с реализацией государственного имущества в рамках процедуры банкротства.
Разработаны нормы правого регулирования для полноценной реализации государственных обязательств.
Президент Армении придал  важность завершению запланированных проектов на надлежащем уровне и в предусмотренные сроки, подчеркнув, что они, в том числе и Программа приватизации на 2017-2020 гг.,  имеют важное значение для повышения эффективности управления государственным имуществом, а также для оживления экономики путем стимулирования притока инвестиций, решения социально значимых вопросов.