Դատախազը Ժիրայր Սեֆիլյանի համար պահանջեց 11 տարվա ազատազրկում 02/09/2018 14:01 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստում մեղադրողը ապացուցված համարեց նախաքննական մարմնի ներկայացրած մեղադրանքները։
Մեղադրական ճառում դատախազ Հակոբ Ենոքյանը վերլուծեց դատաքննությամբ հետազոտված ապացույցները եւ հաստատված համարեց, որ Սեֆիլյանը զինված խումբ և ենթախմբեր է ստեղծել՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 1-ին և 2016 թվականի մայիսին ռազմավարական նշանակության շենքեր զավթելու մտադրությամբ, ծրագրված է եղել գրավել Նորքի հեռուստաաշտարակը և Նուբարաշենում տեղակայված զորամասը։ Բացի այդ՝ մտադրված են եղել անկարգություններ կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ եւ նախապես պատրաստվել, ձողեր են ձեռք բերել ՝ իրավապահներին դիմադրություն ցույց տալու համար։
Դատախազը Ժիրայր Սեֆիլյանի համար պահանջեց 11 տարվա ազատազրկում, Գևորգ Սաֆարյանի համար 4 տարի 6 ամիս, Ներսես Պողոսյանի համար` 4 տարի, Գալուստ Գրիգորյանի համար 3 տարի, Հրայր Թոփչյանի համար 3 տարի, Սասունիկ Կիրակոսյանի համար պահանջեց 4 տարի 6 ամիս, Հովհաննես Պետրոսյանի համար 2 տարվա ազատազրկում:
Դատական նիստին ի սկզբանե ներկա չէր ամբաստանյալ Գևորգ Սաֆարյանը, քանի որ ավելի վաղ դատարանը նրա նկատմամբ դատական սանկցիա էր կիրառել և հեռացրել դատական նիստերի դահլիճից, սակայն դատարանը բավարարեց պաշտպաական կողմի միջնորդությունը եւ կիրառված դատական սանկցիան իրավաչափ համարելով հանդերձ թույլ տվեց, որպեսզի ամբաստանյալը ներկա գտնվի նիստին:

Прокурор требует для Жирайра Сефиляна 11 лет лишения свободы 02/09/2018 14:28 | Судебный репортаж
Прокурор потребовал приговорить члена оппозиционного движения "Учредительный парламент" Жирайра Сефиляна к 11 годам лишения свободы. Прокурор посчитал доказанными предъявленные органом предварительного следствия обвинения.
В своей обвинительной речи прокурор Акоп Енокян проанализировал исследованные в ходе судебного разбирательства доказательства и счел подтвержденным то, что Сефилян 1 декабря 2015 года создал вооруженную группу и подгруппу и, вынашивая умысел на захват зданий стратегического значения в мае 2016 года, планировал захватить телебашню и воинскую часть, дислоцированную в ереванском районе Нубарашен. Кроме того, он намеревался организовать беспорядки во время мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, заблаговременно приобрел прутья для оказания правоохранителям сопротивления.
Что касается остальных фигурантов громкого уголовного дела, то прокурор потребовал для Геворка Сафаряна 4 года и 6 месяцев заключения, для Несеса Погосяна – 4 года, Галуста Григоряна – 3 года, Грайра Топчяна – 3 года, Сасуника Киракосяна - 4 года и 6 месяцев, Ованнеса Петросяна – 2 года лишения свободы.