ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց աջ ղեկով մեքենաների ներմուծումն արգելող օրինագիծը 02/09/2018   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ղեկով մեքենաների ներմուծումը ժամանակավորապես արգելող օրենքի նախագիծը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը ժամանակավոր արգելելու մասին» օրենքի նախագծին կողմ քվեարկեց 63, դեմ՝ 34 պատգամավոր:
Նախագծով նախատեսվում է 2018թ. ապրիլի 1-ից մինչև 2018թ. հոկտեմբերի 1-ը ժամանակավորապես արգելել աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն:
Հայաստանի Հանրապետությունում օրենքով սահմանված է աջակողմյան երթևեկություն, ինչով պայմանավորված ճանապարհային երթևեկության կանոնները սահմանված են ձախակողմյան ղեկային կառավարմամբ մեքենաների երթևեկությանը համապատասխան: Լուսացույցները, ճանապարհային նշանները ևս տեղադրված են՝ հաշվի առնելով ձախ ղեկային համակարգ ունեցող մեքենայի վարորդի համար տեսանելի լինելու հանգամանքը:
Որպես հիմնավորում նշվում է այն հանգամանքը, որ աջ ղեկային համակարգ ունեցող տրանսպորտային միջոցները վտանգ են ներկայացնում ճանապարհային երթևեկության անվտանգության համար, պարունակում են ճանապարհատրանսպորտային պատահարների առաջացման ռիսկեր, քանի որ երթևեկության ընթացքում այդպիսի տրանսպորտային միջոցների վարորդները երթևեկության ընթացքում ունեն սահմանափակ տեսանելիություն:
Աջ ղեկային համակարգ ունեցող մեքենաների ներմուծումն արգելվում է ժամանակավորապես, քանի որ Մաքսային միության հանձնաժողովի 2011 թ. որոշմամբ 2018 թ. հոկտեմբերից արգելվելու է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ աջ ղեկային համակարգ ունեցող տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը:
2018 թ. ապրիլի 1-ից ՀՀ-ում արգելվելու է աջ ղեկային համակարգ ունեցող մեքենաների հաշվառումը:
11:42 09/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ արտահերթ նիստ. քվեարկության կդրվի աջ ղեկով մեքենաների ներմուծումն արգելող նախագիծը. ՈւՂԻՂ
17:08 08/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանը քննարկեց աջ ղեկով մեքենաների ներմուծումն արգելող օրինագիծը
09:47 19/01/2018  |  ՄամուլՎրաստանը որոշել է իր տարածքում արգելել աջ ղեկը ձախով փոխարինելու բոլոր ծառայությունների գործունեությունը. «Փաստ»
13:08 11/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը հաստատեց ապրիլի 1-ից կարգելի աջ ղեկով ավտոմեքենաների ներմուծումը
14:18 08/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլի 1-ից կարգելվի աջ ղեկով մեքենաների միայն ներմուծումն ու գրանցումը
16:05 28/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են «Աջ ղեկ» նախաձեռնության ներկայացուցիչների գրավոր առաջարկները
15:49 26/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Աջ ղեկ» նախաձեռնության առաջարկները կքննարկվեն
09:47 20/12/2017  |  ՄամուլՎիճակագրությունը աջ ղեկով մեքենաների օգտին է. ՃՏՊ-ների միայն 10%-ի մասնակիցն է եղել աջակողմյան ղեկ ունեցող ավտոմեքենա. «Փաստ»
10:06 19/12/2017  |  ՄամուլԱջ ղեկով մեքենաների հետ կապված արգելքը ԵՏՄ-ի պահանջն է. «Ժամանակ»
14:53 18/12/2017Աջ ղեկ ունեցող տրանսպորտային միջոցների ներկա սեփականատերերին չի արգելվի հետագայում ևս շահագործել իրենց մեքենաները

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект о запрете на импорт праворульных автомобилей 02/09/2018   11:58  |  Лента новостей
Национальное собрание на внеочередном заседании в пятницу, 9 февраля, приняло в первом чтении проект закона о запрете на импорт транспортных средств с правосторонним  расположением рулевого управления.
Как сообщает “Арменпресс” за документ проголосовали 63 депутата, против высказались 34 парламентария.
В качестве обоснования отмечается, что транспортные средства с правосторонним расположением руля представляет угрозу дорожному движению, содержат риски возникновения ДТП в условиях ограниченной видимости.
Законопроект представил первый заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Гагик Григорян.
Законопроектом предлагается для полного решения проблемы временно – с 1 апреля до 1 октября 2018 года – ввести запрет на импорт в РА транспортных средств с правосторонним расположением руля, до внесения дополнений в Решение Евразийской экономической комиссии от 9 декабря 2011 года "О принятии технического регламента Таможенного союза „О безопасности колесных транспортных средств”" и до внесения дополнения в список стран, запрещающих эксплуатацию транспортных средств с правосторонним расположением руля.
15:40 18/12/2017  |  Лента новостейМинтранс Армении прокомментировал информацию вокруг дальнейшей судьбы праворульных автомобилей
17:24 11/10/2017  |  Лента новостейМинтранс Армении прокомментировал информацию о возможных ограничениях на эксплуатацию праворульных автомобилей
09:34 13/06/2017  |  ЗдоровьеАвтомобили "научатся" предсказывать сердечные приступы у водителей
13:07 04/03/2017  |  Международные новостиБолее миллиона автомобилей Mercedes-Benz отзывают из-за риска возгорания