ԶԼՄ-ն նշել է Սիրիայում ԱՄՆ կոալիցիայի հարվածի զոհերի հնարավոր թիվը 02/08/2018   13:39  |  Միջազգային լրահոս
Սիրիական կառավարամետ ուժերի մոտ հարյուր մարտիկներ զոհվել են ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի հարվածների ժամանակ, հաղորդում է ABC հեռուստաալիքը՝ հղելով աղբյուրին:
Լույս հինգշաբթի գիշերը ալյանսը հաղորդել է կառավարամետ կազմավորումների կողմից «Սիրիական ժողովրդավարական ուժերի» (SDF) շտաբի վրա «չսադրված հարձակման» մասին:
Հայտարարության մեջ պնդվում է, որ կոալիցիան հարվածներ է հասցրել «որպեսզի հետ մղի ԻՊ խմբավորման դեմ պայքարին մասնակցող գործընկերների նկատմամբ ագրեսիայի գործողությունը»:
Ինչպես հեռուստաալիքին պատմել է ամերիկյան չինովնիկը, ով ցանկացել է անհայտ մնալ, կոալիցիան օգտագործել է օդուժ և հրետանի: Ըստ նրա, Եփրատ գետից դեպի արևելք SDF-ի շտաբ-բնակարանի վրա հարձակումը լավ համակարգված է եղել, դրա ժամանակ կիրառվել է հրետանի, ինչպես նաև Т-54 և Т-72 տանկեր:
Չինովնիկն ընդգծել է, որ կոալիցիան հեռախոսային թեժ գծով հարվածների մասին տեղեկացրել է ռուսաստանյան զինվորականներին:
Պաշտոնական Դամասկոսը դեռևս չի մեկնաբանել այս հայտարարությունը:
14:58 24/11/2017  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայի ընդդիմադիրները որոշեցին միասնական պատվիրակություն ուղարկել Ժնևի բանակցություններին
19:12 19/11/2017  |  Միջազգային լրահոսԶինյալները հրթիռակոծել Հոմսի ծայրամասում գտնվող ալրաղաց-կոմբինատը
21:18 13/09/2017  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայում կոալիցիայի հարվածների ժամանակ զոհվել է քսանից ավելի խաղաղ բնակիչ
09:44 17/08/2017  |  Միջազգային լրահոսՀալեպն աստիճանաբար վերականգնվում է. դպրոցները պատրաստվում են նորամուտին
16:10 10/06/2017  |  Միջազգային լրահոսWSJ հաղորդել է Սիրիայում դեէսկալացիայի գոտիների մասին Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ընթացող գաղտնի բանակցությունների մասին
15:15 08/05/2017  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայի ԱԳՆ ղեկավարը բացառել է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո զինվորականների մասնակցությունը կոնֆիլկտի կարգավորմանը
16:03 25/03/2017  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայում ավիահարվածներ են հասցվել բանտի շենքին. կան զոհեր
16:05 11/03/2017  |  Միջազգային լրահոս30-ից ավելի մարդ զոհվել է Դամասկոսում գերեզմանոցի մոտ պայթյունների հետևանքով
15:16 04/03/2017  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայում գնահատել են Պալմիրայի հուշարձաններին պատճառված վնասը

СМИ назвали возможное число погибших при ударах коалиции США в Сирии 02/08/2018   13:51  |  Международные новости
Около ста бойцов сирийских проправительственных сил погибли при ударах коалиции во главе с США. ОБ этом, как пишет РИА Новости, передает телеканал ABC со ссылкой на источник.
В ночь на четверг альянс сообщил о "неспровоцированной атаке" на штаб "Сирийских демократических сил" (SDF) со стороны проправительственных формирований.
В заявлении утверждается, что коалиция нанесла удары, "чтобы отразить акт агрессии в отношении партнеров, участвующих в борьбе с террористической группировкой ИГ".
Как рассказал телеканалу американский чиновник, пожелавший остаться неназванным, коалиция использовала авиацию и артиллерию. По его словам, атака на штаб-квартиру SDF к востоку от реки Евфрат была хорошо скоординирована, в ней участвовала артиллерия, а также танки Т-54 и Т-72.
Чиновник подчеркнул, что коалиция по горячей телефонной линии уведомила об ударах российских военных.
Официальный Дамаск пока не прокомментировал это заявление.
09:42 09/01/2016  |  Международные новостиСША решили создать отдел по борьбе с пропагандой ИГ
09:51 19/11/2015  |  Международные новостиГруппировка "Исламское государство" угрожает терактами в Нью-Йорке - СМИ
10:28 13/11/2014  |  Международные новостиОбама просит пересмотреть стратегию борьбы с “Исламским государством”
09:59 27/09/2014  |  Международные новостиВ Пентагоне заговорили о необходимости проведения наземной операции для успешной борьбы с “Исламским государством”
09:18 24/09/2014  |  Международные новостиВВС международной коалиции нанесли серию ударов по пригородам сирийского Алеппо
09:22 23/09/2014  |  Международные новостиНесколько десятков боевиков “Исламского государства” уничтожены в результате авиаударов США в Сирии
18:12 22/09/2014  |  Международные новости“Исламское государство" угрожает гражданам стран из коалиции против джихадистов
12:55 22/09/2014  |  Международные новостиТони Блэр считает, что победить “Исламское государство” только с помощью авиации невозможно
11:41 20/09/2014  |  Международные новостиБоевики “Исламского государства” захватили более 60 деревень на севере Сирии
09:38 19/09/2014  |  Международные новостиСенат США одобрил план Обамы по вооружению сирийской оппозиции для борьбы с боевиками “Исламского государства”