Վահագն Աբգարյանի ղեկավարած հանցավոր համագործակցության օգտին գործողություններ կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՔԿ ծառայող 02/08/2018 10:17 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու փաստի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննվող քրեական գործով շարունակվում են իրականացվել մեծածավալ քննչական, դատավարական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ լրիվ, օբյեկտիվ, բազմակողմանի քննությամբ հանցավոր սխեմաներում ընդգրկված բոլոր պաշտոնատար անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին իրավական գնահատական տալու նպտատակով:
Լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով քննիչ է ձերբակալվել
Ինչպես հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը, նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու՝ Կամո Փիրուզյանին սպանելու փաստի առթիվ իր վարույթում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վահագն Աբգարյանի ղեկավարած հանցավոր համագործակցության օգտին գործողություններ կատարելու կասկածանքով, 07.02.2018թ. ձերբակալվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Լուռու մարզային քննչական վարչության ծառայողը:
Արդեն տեղեկացվել է, որ Վ.Աբգարյանից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար սույն քրեական գործի շրջանակում նախօրեին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քննչական կոմիտեիմեկ այլ ծառայողի, ում նկատմամբ դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:

Сотрудник СК Армении задержан по подозрению в совершении действий в пользу преступного сообщества во главе с Ваагном Абгаряном 02/08/2018   10:47  |  Криминальная хроника
Служащий следственного управления Следственного комитета Армении по Лорийской области задержан по подозрению в совершении действий в пользу преступного сообщества, возглавляемого жителем Алаверди Ваагном Абгаряном.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, задержание было произведено накануне, 7 февраля, на основе добытых следствием фактических данных.
Согласно сообщению, служащего СК подозревают в злоупотреблении полномочиями, в совершении действий в пользу возглавляемого жителем Алаверди Ваагном Абгаряном преступного сообщества в ходе предварительного следствия по расследованному в его производстве уголовному делу по факту убийства Камо Пирузяна.
Как сообщила ранее пресс-служба Генпрокуратуры, в рамках данного уголовного дела накануне другому служащему СК Армении было предъявлено обвинение в получении от В. Абагряна взятки в особо крупных размерах и злоупотреблении должностными полномочиями. По решению суда в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.