Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Լեհաստանի նորանշանակ դեսպանը 02/08/2018   15:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ հույս հայտնելով, որ դիվանագիտական գործունեության մեջ իր մեծ փորձով և ակտիվ գործունեությամբ նա կնպաստի հայ-լեհական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու համագործակցության օրակարգի ընդլայնմանը: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանի ու Լեհաստանի միջև հարաբերությունները մշտապես եղել են կառուցողական և ջերմ:
Ընդգծելով, որ անցած տարի երկու երկրները նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաև Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը, Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել լեհ ժողովրդին՝ հայ ժողովրդի մի հատվածի հանդեպ մինչ այժմ ցուցաբերվող բարեկամական և ջերմ վերաբերմունքի համար:
Լեհաստանի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ընդունելության համար և պաշտոնավարման շրջանում իր առաջնահերթ խնդիրը համարել մեծ ներուժ ունեցող հայ-լեհական տնտեսական կապերի խորացման, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճի ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպան Չեպլակը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններից բացի, քննարկել են բազմակողմ ձևաչափով՝ միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո այդ փաստաթղթի շրջանակներում հայ-լեհական համագործակցության զարգացմանը:
Զրուցակիցները միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման տեսանկյունից մեծապես կարևորել են միջխորհրդարանական երկխոսության ակտիվացումը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը և Լեհաստանի դեսպանը մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ:
15:05 02/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԼեհաստանի նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին
13:41 21/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են հայ-լեհական տնտեսական կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր
14:28 19/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Հանրապետության դեսպանի հետ
18:22 14/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎլադիմիր Գասպարյանը հանդիպել է Լեհաստանի դեսպանի հետ
17:42 02/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍեյրան Օհանյանն ընդունել է Լեհաստանի դեսպանին
15:12 27/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Լեհաստանի նորանշանակ դեսպան Եժի Նովակովսկին

Президент Армении обсудил с послом Польши вопросы взаимодействия в международных структурах 02/08/2018   16:56  |  Лента новостей
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня свои верительные грамоты вручил посол Польши в РА Павел Чеплак. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении поздравил посла с вступлением в должность,  пожелав ему успехов. Серж Саргсян выразил надежду, что благодаря своему большому опыту в дипломатической деятельности и активной работе он будет способствовать укреплению армяно-польских отношений и расширению повестки дня сотрудничества. Глава государства с удовлетворением отметил, что отношения между Арменией и Польшей всегда были конструктивными и теплыми.
Подчеркнув, что в 2017 году страны отметили 25-ю годовщину установления дипломатических отношений, а также 650-летие со дня формирования армянской общины в Польше, президент Саргсян выразил польскому народу благодарность за проявляемое до сих пор дружеское и теплое отношение к части армянского народа.
В свою очередь посол Польши поблагодарил президента за прием, назвав своей приоритетной задачей в ходе своего пребывания в должности последовательную работу по углублению обладающих большим потенциалом армяно-польских экономических связей и увеличению объемов товарооборота между двумя странами.
Президент Саргсян и посол Чеплак, помимо возможностей развития двусторонних отношений в политической, экономической и гуманитарной сферах, обсудили вопросы взаимодействия в многостороннем формате – в международных структурах.
Речь также зашла о развитии армяно-польского сотрудничества после подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном  партнерстве между Арменией и ЕС.
С точки зрения укрепления межгосударственных отношений собеседники придали важное значение активизации межпарламентского диалога.
На встрече президент Армении и посол Польши обменялись мнениями вокруг переговорного процесса по мирному урегулированию карабахской проблемы.