Փիրուզյանի սպանության գործով առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար ՔԿ ծառայողին մեղադրանք է առաջադրվել. նա կալանավորվել է 02/07/2018 09:48 | Քրեական խրոնիկոն
Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վահագն Աբգարյանի կողմից հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու և ղեկավարելու, հանցավոր համագործակցության անդամ Վլադիմիր Դավթյանի կողմից Վահագն Աբգարյանի պատվերով 2017թ. հունիսի 13-ին Ալավերդի քաղաքում Կամո Փիրուզյանին սպանելու փաստերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև արդյունավետ քննչական, դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ հանցավոր համագործակցության ղեկավար Վահագն Աբգարյանը ՀՀ քննչական կոմիտեի պաշտոնատար անձին տվել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք՝ Կամո Փիրուզյանի սպանության գործով իր և իր ղեկավարած հանցավոր համագործակցության օգտին գործողություններ կատարելու կամ որոշակի գործողություններ կատարելուց ձեռնպահ մնալու համար: Այս մասին հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ նաև այն մասին, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի մի շարք պաշտոնատար անձինք Վահագն Աբգարյանի կամ նրա ղեկավարած հանցավոր համագործակցության անդամների դրդմամբ չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները՝ նպաստելով ենթադրյալ հանցանք կատարած անձանց քրեական պատասխանատվությունից խուսափելուն:
Պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով քրեական գործն անջատվել է առանձին վարույթում, որի նախաքննությունը 01.02.2018թ. ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից հանձնարարվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:
Վ.Աբգարյանից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողին 06.02.2018թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել: Դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:
Հանձնարարվել է լրիվ, օբյեկտիվ, բազմակողմանի նախաքննությամբ պարզել սպանության վերաբերյալ քրեական գործով պատշաճ քննություն չկատարելու պատճառները, հանցավոր սխեմաներում ընդգրկված բոլոր պաշտոնատար անձանց շրջանակը, նրանց արարքներին տալ իրավական գնահատական:

Сотрудник СК Армении взят под стражу по обвинению в получении взятки от фигуранта громкого дела об убийстве в Алаверди 02/07/2018 10:29 | Лента новостей
Служащему Следственного комитета Армении предъявлено обвинение в получении взятки в особо крупных размерах от фигуранта громкого дела об убийстве Камо Пирузяна в городе Алаверди. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
Согласно сообщению, по расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении уголовному делу, возбужденному по факту создания жителем города Алаверди Ваагном Абгаряном преступного сообщества, а также совершенного 13-го июня 2017 года в городе Алаверди Владимиром Давтяном по заказу Ваагна Абгаряна убийства Камо Пирузяна, добыты фактические данные о том, что главарь преступного сообщества Ваагн Абгарян дал должностному лицу Следственного комитета РА взятку в особо крупных размерах за совершение по делу об убийстве Камо Пирузяна действий в пользу него и руководимого им преступного сообщества или за воздержание от совершения каких-либо действий.
Отмечается, что фактические данные были получены в результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий, а также эффективных следственных и процессуальных действий, проведенных Службой национальной безопасности Армении.
“Были также добыты фактически данные о том, что ряд должностных лиц СК РА по наущению Ваагна Абгаряна и членов возглавляемого им преступного сообщества злоупотребили своими должностными полномочиями, способствуя тем самым тому, чтобы предполагаемые преступники избежали уголовной ответственности”, - говорится в сообщении.
Уголовное дело по факту злоупотребления должностными лицами своими полномочиями и получения должностным лицом взятки в особо крупных размерах выделено в отдельное производство. Производство предварительного следствия по данному делу поручено Специальной следственной службе РА.
Служащему СК Армении предъявлено обвинение в получении от В. Абагряна взятки в особо крупных размерах и злоупотреблении должностными полномочиями. По решению суда в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
“Поручено в рамках производства объективного и всестороннего предварительного следствия установить причины непроведения надлежащего расследования уголовного дела об убийстве, выявить круг всех должностных лиц, вовлеченных в преступную схему, и дать их деяниям правовую оценку. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.