Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել 2018թ. կառավարության անդրանիկ նիստը 02/07/2018   13:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 7-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել 2018թ. կառավարության անդրանիկ նիստը: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի վերաբերյալ համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել շահագրգիռ մարմինների ներկայացուցիչները:
Նախագահ Սահակյանը հանձնարարականներ է տվել քննարկված հարցերի պատշաճ լուծման ուղղությամբ՝ հատուկ կանգ առնելով գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգի եւ 2018 թվականի կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի ծրագրի վրա՝ նշելով, որ այդ հարցերը առանցքային նշանակություն ունեն մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական հետագա զարգացման համար, եւ դրանց լուծումը պահանջելու է ակտիվ ու նպատակասլաց աշխատանքի իրականացում ինչպես համապատասխան գերատեսչությունների, այնպես էլ այլ պետական կառավարման մարմինների եւ տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից:
Խոսելով գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգի մասին Նախագահը նշել է, որ այն կհանդիսանա ոլորտի բոլոր թեւերի համաչափ ու ինտենսիվ զարգացման կարեւորագույն գրավականը միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ հեռանկարով:
«Հայեցակարգով սահմանված քաղաքականության իրագործման արդյունքում ակնկալվում է տնտեսության կայունությունը եւ կանխատեսելիությունը ապահովող, զարգացած գյուղատնտեսություն, երկրում ինքնաբավության մակարդակի բարձրացում եւ միջազգային մրցունակության աստիճանի զգալի ավելացում»,- ընդգծել է իր խոսքում երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ բոլոր շահագրգիռ մարմինները եւ օղակները իրենց լիազորությունների շրջանակներում պետք է ըստ ամենայնի աջակցեն այս կարեւոր ծրագրի հաջող իրականացմանը:
Անդրադառնալով 2018 թվականի կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի ծրագրին Նախագահը նշել է, որ ոլորտում իրականացվելիք աշխատանքները հիմնականում ուղղված կլինեն բնակարանաշինությանը, կրթական հաստատությունների շենքային պայմանների բարելավմանը, մշակութային օջախների կառուցմանն ու վերանորոգմանը, առողջապահական օբյեկտների կառուցմանը, կոմունալ շինարարությանը, ավտոճանապարհների կառուցմանը, վերանորոգմանը, պահպանմանն ու շահագործմանը, ինչպես նաեւ բնակավայրերի ջրամատակարարման ապահովմանը խմելու ջրով:
«2018 թվականին քաղաքաշինության ոլորտում նախատեսված ծրագրերը բավականին ծավալուն են, բայց միանգամայն իրատեսական, որոնց իրականացման համար անհրաժեշտ է ակտիվ եւ կազմակերպված աշխատանք նախ եւ առաջ քաղաքաշինության նախարարության ու բոլոր շահագրգիռ մարմինների եւ գերատեսչությունների կողմից: Պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրել այդ ծրագրերը կյանքի կոչելու ուղղությամբ», - ընդգծել է իր ելույթում Բակո Սահակյանը:
12:24 25/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Արցախի կառավարության անդրանիկ նիստը
18:29 23/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլյան իրադարձություններով պայմանավորված` Արցախի կառավարությունը հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնություններով
17:56 02/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է կառավարության՝ 2016թ. անդրանիկ նիստը
17:35 29/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում քննարկվել է գյուղատնտեսական փոխառությունների վերադարձման հարցը
19:35 28/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի երիտասարդ ընտանիքներին, բնակելի տներ կառուցելու նպատակով, կտրամադրվի անհատույց պետական ֆինանսական աջակցություն
12:17 26/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության կառավարության հերթական նիստում հաստատվել է ԱՀ 2016-2018թթ. Պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը
21:18 26/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում եկամտահարկի գումարները կուղղվեն հիփոթեքային վարկերի սպասարկմանը
19:39 23/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում 2015 թվականի հունվարի 1-ից աշխատանքային կենսաթոշակի միջին չափը կաճի մոտ 13 %-ով

Президент Арцаха: запланированные к реализации в сфере градостроительства программы достаточно масштабны, но однозначно реалистичны 02/07/2018   14:00  |  Лента новостей
Под председательством президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакяна сегодня,7 февраля, состоялось первое в 2018-ом году заседание правительства. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
С соответствующими докладами по вопросам повестки заседания выступили представители компетентных органов.
Президент Саакян дал поручения по надлежащему решению обсужденных вопросов, особо остановившись на концепции развития сельского хозяйства и программе государственного заказа на осуществление капитальных вложений, отметив, что эти вопросы имеют ключевое значение для дальнейшего социально-экономического развития страны, и их решение потребует проведения активной и целеустремленной работы со стороны соответствующих ведомств, а также других органов государственного управления и хозяйствующих субъектов.
Говоря о концепции развития сельского хозяйства, президент отметил, что она станет важнейшим залогом пропорционального и интенсивного развития всех ветвей данной отрасли в среднесрочной и долгосрочной перспективе.
"В результате осуществления предусмотренной концепцией политики предполагается развитое сельское хозяйство, обеспечивающее стабильность и прогнозируемость экономики, повышение уровня самодостаточности страны и существенное увеличение степени международной конкурентоспособности", - подчеркнул в своем слове глава государства, добавив, что все заинтересованные органы и звенья в рамках своих полномочий должны всячески содействовать успешной реализации этой важной программы.
Касаясь программы государственного заказа на осуществление капитальных вложений, президент отметил, что работы в данной сфере будут направлены в основном на жилищное строительство, улучшение условий в зданиях образовательных учреждений, сооружение и ремонт очагов культуры, строительство объектов здравоохранения, коммунальное строительство, сооружение, ремонт, содержание и эксплуатацию автодорог, равно как и водоснабжение населенных пунктов. "Программы, предусмотренные в 2018-ом году в сфере градостроительства, достаточно масштабны, но однозначно реалистичны. Для их реализации необходима активная и организованная работа прежде всего министерства градостроительства и всех заинтересованных органов и ведомств. Необходимо приложить максимум усилий для осуществления этих программ", - подчеркнул в своем выступлении Бако Саакян.
18:30 02/02/2018  |  Лента новостейПрезидент Арцаха встретился с исполнительным директором Всеармянского фонда “Айастан” и представителем группы компаний “Ташир”
13:26 22/12/2017  |  Лента новостейБако Саакян: энергетика является одной из фундаментальных направлений арцахской экономики и обеспечивает динамичное развитие страны
18:13 20/12/2017  |  Лента новостейПрезидент Арцаха: от деятельности Аудиторской палаты во многом зависит эффективное осуществление контроля над госсредствами
17:28 28/11/2017Президент Арцаха ознакомился с ходом реализации сельскохозяйственных программ в Гадрутском районе