ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց Դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքը 02/07/2018   12:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՀՀ Դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմնպրես»-ը, Դատական օրենսգիրքն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու մասին հարցին կողմ քվեարկեց 72, դեմ 12, ձեռնպահ՝ 12 պատգամավոր:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ «Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը:
«Դատական օրենսգրքի քննարկման ժամանակահատվածում մեր պատգամավորներն ունեցել են տարբեր կարծիքներ, սակայն, քանի որ հիմնականում դրական ենք համարում առաջարկվող փոփոխությունները, կքվեարկենք ազատ»,- ասաց նա:
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանն էլ հայտնեց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու, քանի որ ապահովված չէ դատավորների անկախությունը:
«ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն ԱԺ նախագահի ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Ազգային ժողովի կայքում տեղադրված է օրենսգրքի այն տարբերակը, որտեղ փաստաբաններին 100 հազար դրամով տուգանելու մասին դրույթը ներառված է՝ հիշեցնելով, որ այդ դրույթն օրենքից հանվել է:
«Ընդհանուր առմամբ կան դրական կարգավորուmnեր, սակայն ես հանձնաժողովում առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակահատվածում ներկայացրել եմ մեկ տասնյակից ավելի առաջարկներ, որոնցից որևէ մեկը չի ընդունվել: Սա նշանակում է, որ սահմանադրական օրենքները խորհրդարանում ընդունվում են առանց կոնսենսուսի, իսկ դա վատ պրակտիկա կարող է դառնալ»,- հայտարարեց Մարուքյանը:
Դատական օրենսգիրքը կարգավորում է դատական իշխանության կազմավորման և գործունեության կազմակերպման հետ կապված հարաբերությունները՝ սահմանվում են դատավորների կարգավիճակին, դատավորների ընտրությանը և նշանակմանը վերաբերող մանրամասները, Բարձրագույն դատական խորհրդի կազմավորման մանրամասները և գործունեության կարգը, դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հիմքերը և կարգը՝ բացառությամբ Սահմանադրական դատարանի կազմավորման և գործունեության կազմակերպման հետ կապված հարցերի:

Парламент Армении принял законопроект “Судебный кодекс РА” 02/07/2018   12:42  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении на заседании в среду, 7 февраля, во втором и окончательном чтении приняло конституционный закон “Судебный кодекс РА”. Как сообщает “Арменпресс”, за документ проголосовали 72 депутата, “против – 12” и еще 12 парламентариев воздержались.
Перед голосованием выступил секретарь парламентской фракции “Царукян” Ваге  Энфиаджян.
“В ходе обсуждения Судебного кодекса прозвучали различные мнения депутатов, однако в целом мы считаем положительными предлагаемые изменения, то будем голосовать свободно”, - заявил он.
Депутат от фракции “Елк” Артак Зейналян сообщил, что они проголосуют против закона ввиду необеспеченности независимости судей.
Другой депутат от фракции “Елк” Эдмон Марукян обратил внимание спикера НС на то обстоятельство, что на сайте парламента размещен тот вариант Кодекса, в который включено положение, предусматривающее штраф в отношении адвокатов в размере 100 тыс. драмов. Он напомнил, что данное положение было изъято из закона.
“В целом есть положительные нормы регулирования, однако я представил в ходе второго чтения более одного десятка предложений, ни одно из которых не было принято. Это означает, что конституционные законы принимаются без консенсуса, а это может стать плохой практикой”, - заявил Марукян.
Судебный кодекс РА регулирует отношения, связанные с формированием судебной власти и организацией ее деятельности. Кодексом устанавливаются статус судей детали, касающиеся выбора и назначения судей, а также формирования Высшего судебного совета и порядка деятельности, основания и порядок привлечения судьи к дисциплинарной ответственности за исключением вопросов, связанных с формирование Конституционного суда и организацией деятельности.
16:14 06/02/2018  |  Лента новостейСудей в Армении могут привлечь к ответственности на основе решений ЕСПЧ по жалобам против страны