Հայաստանի դեմ ՄԻԵԴ վճիռների գործերը ներպետական ընթացակարգում քննած դատավորները կենթարկվեն պատասխանատվության 02/06/2018   15:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի դեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների հիման վրա տվյալ դատական գործը քննած դատավորները կենթարկվեն պատասխանատվության: Ազգային ժողովում Դատական օրենսգրքի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը:
«Պետական կառավարման մեջ անպատասխանատու որևէ սուբյեկտի պաշտոնավարումը վտանգավոր է: Տասը տարուց ավելի է՝ ես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչն եմ ու եզրակացրել եմ՝ քանի դեռ մենք չբարձրացնենք դատավորների պատասխանատվության հարցը, մեր ակնկալած որակի արդարադատություն չենք ունենա։  Առավոտից երեկո սեմինարներ անենք դատավորների համար, գիշեր-ցերեկ կոնֆերանսներ անենք, վերապատրաստենք, չգիտեմ՝ ինչեր անենք, արդյունք չի տալիս։ Հետևաբար՝ ես սկզբունքորեն գտնում եմ, որ շատ կարևոր է, որ մենք բարձրացնենք դատավորների պատասխանատվության հարցը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ Դատական օրենսգրքի նախագծով մանրամասն կարգավորվում է այդ հարցը։ Մասնավորապես, նա հստակեցրեց, որ ՄԻԵԴ վճիռների հիման վրա, երբ ճանաչվում է խախտման փաստը, դատավորը ենթարկվելու է պատասխանատվության։ Այսինքն՝ ՄԻԵԴ վճիռը կարող է հիմք հանդիսանալ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար։
ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանը նկատեց, որ ՄԻԵԴ հասնելու համար քաղաքացին պետք է սպառի հայաստանյան երեք դատական ատյանները՝ առաջին ատյանի դատարան, Վերաքննիչ դատարան, Վճռաբեկ դատարան և հետաքրքրվեց. «Ո՞ր դատավորն է ենթակա պատասխանատվության կոնվենցիայի դրույթը խախտելու համար»։
Ի պատասխան Կոստանյանն ասաց, որ բոլոր ատյանների դատավորներն էլ, ովքեր ներգրավված են եղել այդ գործում, ենթակա են պատասխանատվության։
16:15 17/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿալանավորման պրակտիկան մեր երկրում կատարելագործման կարիք ունի և շատ ժամանակ մեր երկրում խախտվում են մարդու իրավունքները. Կոստանյան
13:15 05/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ հերթական վճռով կառավարությունը հատկացրեց 3900 եվրոյին համարժեք դրամ
20:56 15/08/2017ՄԻԵԴ հերթական վճռով ՀՀ կառավարությունը կհատուցի 3 հազար 600 եվրո
11:55 27/07/2017  |  Դատական կուրյոզներԿալանավորումն ընտրելիս և դրա ժամկետները երկարացնելիս կարծրատիպային ձևակերպումները Հայաստանում տարածված խնդիր է. ՄԻԵԴ
12:36 13/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ի վճիռը կատարելու նպատակով կառավարությունը հատկացրեց 3 հազար 600 եվրո

Судей в Армении могут привлечь к ответственности на основе решений ЕСПЧ по жалобам против страны 02/06/2018   16:14  |  Лента новостей
Армянских судей, рассматривавших дела, по которым впоследствии Европейский суд по правам человека вынес решения против Армении, могут привлечь к ответственности.  Об этом во вторник в ходе обсуждения Судебного кодекса РА в НС заявил депутат от правящей Республиканской партии Армении, представитель РА в ЕСПЧ Геворк Костанян.
“Пребывание безответственных субъектов в должности в системе государственного управления опасно. Более 10 лет я являюсь представителем Армении в ЕСПЧ и пришел к выводу, что пока мы не поднимем вопрос ответственности судей, у нас не будет правосудия желаемого качества. Проводимые с утра до вечера семинары и конференции для судей, курсы переподготовки не дают результата. Следовательно, я считаю важным затронуть вопрос ответственности судей”, - приводит слова Костаняна “Арменпресс”.
По словам депутата, проектом Судебного кодекса этот вопрос тщательно регулируется. В частности, как уточнил он,  на основе решений ЕСПЧ, которыми признается факт нарушения, судья будет привлекаться к ответственности. То есть, по его словам, вердикты ЕСПЧ могут стать основанием для возбуждения в отношении судей дисциплинарного производства.
Депутат от оппозиционной фракции “Елк” Артак Зейналян напомнил, что до того, как дойти до ЕСПЧ, гражданину предстоит исчерпать все три судебные инстанции Армении: суд первой инстанции, Апелляционный суд и Кассационный суд. Зейналян поинтересовался, кто из судей подлежит привлечению к ответственности за нарушение положения Конвенции.
В ответ Костанян отметил, что судьи всех инстанций, которые были причастны к рассмотрению данного дела, подлежат привлечению к ответственности.
14:43 06/02/2018  |  Лента новостейАдвокаты в Армении заявили о планах провести забастовку
13:49 31/01/2018  |  Лента новостейГлава Минюста Армении рассказал о 12 важных изменениях в принятый в первом чтении законопроект «Судебный кодекс РА»
13:20 31/01/2018  |  ИнтервьюВице-спикер парламента Армении прокомментировала вопрос о санкциях в отношении адвокатов