Ստորագրվել է պաշտպանության բնագավառում հայ-լիտվական համագործակցության ծրագիրը 01/31/2018 13:14 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 29-ին Վիլնյուսում մասնակցել է հայ-լիտվական ռազմաքաղաքական և երկկողմ համագործակցության խորհրդակցություններին: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր, կարծիքներ փոխանակվել երկու երկրներում ընթացող պաշտպանական բարեփոխումների վերաբերյալ:
Տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում ամփոփվել են 2017 թվականի երկկողմ համագործակցության արդյունքները և պայմանավորվածություններ ձեռքբերվել համագործակցության հետագա ուղղությունների վերաբերյալ:
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է պաշտպանության բնագավառում հայ-լիտվական համագործակցության 2018 թվականի ծրագիրը, որը ներառում է տասից ավելի միջոցառումներ Հայաստանում և Լիտվայում:
Համագործակցության հիմնական ուղղություններն են ռազմական կրթությունը և վարժանքները, տարբեր բնագավառներում փորձի փոխանակումը և ռազմաքաղաքական կանոնավոր խորհրդակցությունները:

Армения и Литва подписали программу сотрудничества в оборонной сфере 01/31/2018   13:33  |  Лента новостей
Делегация Министерства обороны Армении во главе с начальником управления оборонной политики Левоном Айвазяном 29-го января приняла участие в армяно-литовских военно-политических консультациях.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, в ходе консультаций обсуждались вопросы, касающиеся региональной и международной безопасности, состоялся обмен мнениями о реформах в оборонной сфере, проводимых в обеих странах.
В ходе встречи стороны подвели итоги двустороннего сотрудничества за 2017 год. Была достигнута договоренность о дальнейших направлениях сотрудничества.
По итогам консультаций подписана программа сотрудничества на 2018 год, которая предусматривает проведение более 10 мероприятий в Армении и Литве.
Основными направлениями сотрудничества являются военное образование и   учения, обмен опытом в различных сферах и регулярные военно-политические консультации.