Նախորդ տարվա արտաքին քաղաքական օրակարգի հիմնական ուղղություններից է եղել ԵՄ հետ փոխգործակցության ընդլայնումը. ՀՀ ԱԳՆ 01/29/2018 13:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախորդ տարվա Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգի հիմնական ուղղություններից է եղել Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների և փոխգործակցության ընդլայնումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից հրապարակված 2017 թվականի գործունեության ամփոփիչ զեկույցում:
Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում մասնակցել է Արևելյան գործընկերության 5-րդ գագաթաժողովին, որի ավարտին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին ստորագրել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Զեկույցում ասված է նաեւ, որ 2017 թվականի ձեռքբերումներից էր նաև ՀՀ-ԵՄ Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրի նախաստորագրումը, «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի «Մշակույթ» բաղադրիչին միանալու բանակցությունների եզրափակումը, ինչպես նաև Տրանսեվրոպական տրանսպորտային ցանցի (TEN-T) դեպի Հայաստանի Հանրապետություն ընդլայնման բարձր մակարդի փոխըմբռնման արձանագրության ստորագրումը:
«Տարվա ընթացքում Հայաստանն ու ԵՄ բանակցել ու ընդունել են նաև «Գործընկերության առաջնայնություններ» փաստաթուղթը, որը փոխարինելու է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում մինչև 2015 թվականին իրականացվող ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագիրը։ Նոր շրջանակային համաձայնագրի հետ միասին Գործընկերության առաջնայնությունները դառնալու են երկկողմ համագործակցության հիմնական ուղենիշները»,- ներկայացրել է ՀՀ արտգործնախարարությունը:
Զեկույցում հիշատակված են նաեւ Հայաստան-ԵՄ մի շարք բարձրաստիճան փոխայցելությունների մասին, մասնավորապես՝ փետրվարի 27-28-ը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցելություն է կատարել Բրյուսել, հանդիպումներ են տեղի ունեցել ԵՄ Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանիի և ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ։
Նախորդ տարում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է ապրիլի 12-ին Վարշավայում տեղի ունեցած Վիշեգրադյան քառյակի (Լեհաստան, Չեխիա, Սլովակիա, Հունգարիա) և Արևելյան գործընկերության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների, հունիսի 19-ին Լյուքսեմբուրգում կայացած Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների ԱԳ նախարարների, սեպտեմբերի 8-ին Տալլինում կայացած Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպումներին եւ այլն:

Основным направлением внешней политики Армении в прошлом году было расширение взаимодействия с ЕС - МИД 01/29/2018   14:59  |  Лента новостей
Основным направлением внешнеполитической повестки дня Армении было расширение отношений и взаимодействия с Европейским союзом. Об этом, как передает “Арменпресс”, говорится в опубликованном Министерством иностранных дел Армении итоговом докладе о деятельности ведомства за 2017 год.
В Брюсселе 24 ноября в присутствии президента Армении Сержа Саргсяна и председателя Совета ЕС Дональда Туска было подписано соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом. Документ был подписан в рамках саммита Восточного партнёрства министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и высоким представителем ЕС по иностранным делам и безопасности Федерикой Могерини.
В докладе МИД Армении среди достижений 2017 года указано также парафирование Соглашения между Арменией и ЕС об общей авиационной зоне, завершение переговоров вокруг присоединения к программе “Творческая Европа” и “Культура”, а также Протокола о взаимопонимании высокого уровня по расширению Трансъевропейской транспортной сети по направлению Республики Армения.
“В течение года Армения и ЕС провели переговоры и приняли документ “Приоритеты партнерства”, который заменит программу действий РА-ЕС, осуществлявшуюся до 2015 года в рамках Европейской политики добрососедства. Вместе с новым рамочным соглашением приоритеты партнерства станут основными ориентирами двустороннего сотрудничества”, - сообщает МИД Армении.
В докладе также упоминается о ряде взаимных визитов высокопоставленных лиц Армении и ЕС.
16:11 28/12/2017  |  Лента новостейПравительство Армении направило на ратификацию соглашение о партнерстве с Евросоюзом
17:04 27/12/2017  |  ИнтервьюЗамглавы МИД России прокомментировал соглашение Армении с Евросоюзом
13:39 25/12/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении подписал указ о создании межведомственной комиссии для реализации соглашения с Евросоюзом