Չինաստանը գտել է ԱՄՆ-ի նկատմամբ ռազմական առավելության հասնելու միջոցը 01/27/2018 16:29 | Անցուդարձ
Չինաստանում արհեստական ինտելլեկտի ու քվանտային տեխնոլոգիաների ոլորտի 120 գիտնական են ընտրել սպառազինության նոր տեսակների վրա աշխատանքի համար: Այդպիսով Չինաստանի Ժողովրդական ազատագրական բանակը (ՉԺԱԲ) հույս ունի շուտով ԱՄՆ-ի հետ հասնել ռազմական հավասարության, հղելով ՉԺԱԲ-ի զեկույցին, գրում է South China Morning Post պարբերականը:
Ընտրված մասնագետների 95 տոկոսն ունի գիտական աստիճաններ և լավ ծանոթ է ռազմական ռոբոտների կառավարման ոլորտին: Սպառազինության ոլորտում Չինաստանը առաջատար համաշխարհային տերություն դարձնելու կոչ է արել ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինպինը 2017թ. հուլիսին՝ ելույթ ունենալով երկրի ռազմական գիտությունների ակադեմիայում:
Ինչպես նշել են նախագծում ընդգրկված գիտնականները, Չինաստանը կարող է սպառազինություններում գլոբալ առաջնորդ դառնալ, եթե նրան հաջողվի ճեղքում կատարել քվանտային տեխնոլոգիաների ոլորտում: Դա, նրանց կարծիքով, թույլ կտա կոտրել հակառակորդի ծածկագրված կոդերը, ստեղծել արբանյակների նոր տեսակներ և սպառազինության սկզբունքորեն այլ միջոցներ:
2017թ. հուլիսին Սի Ցզինպինը՝ Ներքին Մոնղոլիա ինքնավար շրջանի Չժիժիխե բազայում ընդունելով ռազմական շքերթը, հայտարարել է, որ «ՉԺԱԲ-ն ունի վստահություն ու ունակություն հաղթել ցանկացած զավթիչի, պաշտպանել ազգային ինքնիշխանությունը, անկախությունը և երկրի զարգացման շահերը»:

В Китае нашли способ достичь военного превосходства над США 01/27/2018   17:02
В Китае отобрали 120 ученых в области искусственного интеллекта и квантовых технологий для работы над новыми видами вооружений. Таким образом Народно-освободительная армия Китая (НОАК) надеется в скором времени достичь военного паритета с США. Об этом, как передает Lenta.ru, пишет со ссылкой на доклад НОАК издание South China Morning Post.
95 процентов отобранных специалистов имеют ученые степени и хорошо знакомы со сферой управления боевыми роботами. Сделать Китай ведущей мировой державой в области военных вооружений в июле 2017 года призвал председатель КНР Си Цзиньпин, выступая в Академии военных наук страны.
Как отметили занятые в проекте ученые, Китай может получить глобальное лидерство в вооружениях, если ему удастся совершить прорывы в области квантовых технологий. Это, по их мнению, позволит взламывать коды шифрования противника, создать новые виды спутников и принципиально иные средства вооружения.
В июле 2017 года Си Цзиньпин, принимая военный парад на базе Чжужихэ в автономном районе Внутренняя Монголия, заявил, что «НОАК обладает уверенностью и способностью к победе над любым захватчиком и защите национального суверенитета, безопасности и интересов развития страны».