«ՏՏ»-ից 3 անգամ կրակել ու սպանել էր նախկին ընկերոջը. գործը դատարանում է 01/26/2018   13:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են Շենգավիթում Սամվել Ավագյանի սպանության դեպքի հանգամանքները, բացահայտվել՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր. մեղադրանք է առաջադրվել 46-ամյա տղամարդուն:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2017թ. հոկտեմբերի 3-ին` ժամը 20:35-ին, բժշկական կենտրոնից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ որովայնի հրազենային վնասվածքով բուժօգնության է տեղափոխվել մի տղամարդ՝ ծնված 1969 թ.։ Վերջինիս կյանքը փրկել չի հաջողվել և հոկտեմբերի 4-ի առավոտյան՝ առանց գիտակցության գալու, մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում  հարուցվել է քրեական գործ, ստեղծվել քննչական խումբ և ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով Երևանի բնակիչ է՝ ծնված 1971թ., դրդապատճառը:
Մասնավորապես նախնական քննությամբ պարզվել է, որ տուժողը և ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը միմյանց ճանաչել են դեռ 1988 թվականից, գտնվել ընկերական հարաբերությունների մեջ։ 2011 թվականին միաժամանակ պատիժ են կրել քրեակատարողական հիմնարկում, որի ընթացքում անձնական հարցերի շուրջ առաջացել են տարաձայնություններ, ինչի հետևանքով նրանց հարաբերությունները վատթարացել են: Իսկ 2014 թվականից հետո 46-ամյա տղամարդը տուժողին մեղադրել է իր ընտանիքի անդամի հետ տեղի ունեցած միջադեպի մեջ:
Դեպքի օրը՝ 2017թ. հոկտեմբերի 3-ին՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում, 46-ամյա տղամարդը վրեժխնդիր լինելու նպատակով «Մինի Կուպեր» մակնիշի ավտոմեքենայով գնացել է Ս.Ավագյանի՝ Երևան քաղաքի Նորագավիթ թաղամասում գտնվող տան մոտ և «ՏՏ» տեսակի ատրճանակից 3 անգամ կրակել տան մոտ միայնակ նստած Ս.Ավագյանի ուղղությամբ: Վերջինս  ստացած հրազենային վնասվածքներից բժշկական կենտրոնում մահացել է:
Բացի այդ, իրականացված օբյեկտիվ քննության արդյունքում բացահայտվել է, որ 46-ամյա տղամարդը առնչություն ունի նաև թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ: Օրենքով սահմանված կարգով իրականացված խուզարկությամբ՝ նրան պատկանող ավտոտեխսպասարկման կետում գտնվող աշխատասենյակում հայտնաբերվել է թմրամիջոց:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 46-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 268-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Житель Еревана предстанет перед судом по обвинению в убийстве бывшего друга 01/26/2018 14:28 | Криминальная хроника
Следствие выяснило обстоятельства убийства жителя Еревана Самвела Авагяна в столичном районе Шенгавит. В рамках уголвоного дела раскрыты случаи незаконного оборота наркотических средств. Обвинение предъявлено 46-летнему мужчине. Об этом сообщается на официальном на сайе СК Армении.
Согласно сообщению, 3-го октября 2017 года, в 20:35, из медцентра “Эребуни” поступил сигнал о том, что к ним с огнестрельным ранением брюшной полости доставлен мужчина (1969 года рождения). Его жизнь спасти не удалось. Утром 4-го октября он скончался в больнице, не приходя в сознание.
По данному факту следственным отделом по административному району Шенгавит следственного управления Следственного комитета РА по Еревану было возбуждено уголовное дело, создана следственная группа. В результате предпринятых необходимых следственных и иных процессуальных действий установлены ряд обстоятельств инцидента, имеющих существенное значение, личность предполагаемого преступника. Им оказался житель Еревана(1971 года рождения). Установлен также мотив преступления.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что потерпевший и предполагаемый преступник были знакомы друг с другом еще с 1988 года, находились в дружеских отношениях. В 2011 году вместе отбывали наказание в уголовно-исполнительном учреждении, где у них возникли разногласия вокруг личных вопросов, вследствие которых их отношения ухудшились. А после 2014 года 46-летний мужчина обвинил потерпевшего в инциденте, произошедшем с членом его семьи.
В день инцидента, 3-го октября 2017 года, около 20:00, 46-летний мужчина с целью отмщения на автомобиле марки “Мини Купер” отправился к дому С. Авагяна, расположенному в квартале Норагавит в городе Ереване, и из пистолета “ТТ” трижды выстрелил в сторону сидевшего в одиночестве возле дома С. Авагяна. Последний от полученных огнестрельных ранений скончался в медцентре.
Кроме того, как отмечается в сообщении, в результате проведенного объективного расследования была установлена причастность 46-летнего мужчины к незаконному обороту наркотических средств.
"В ходе обыска, проведенного в установленном законом порядке, в кабинете в принадлежащем ему пункте автотехобслуживания были обнаружены наркотики.На основе добытых в ходе досудебного производства достаточных доказательств 46-летнему мужчине предъявлено обвинение по части 1 статьи 104, части 1 статьи 235 и части 1 статьи 266 и части 1 статьи 268 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Предварительное следствие завершено. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд", - говорится в сообщении.