Հայաստանի և Նիդեռլանդների վարչապետները պայմանավորվել են ակտիվ համագործակցել գյուղատնտեսության ոլորտում 01/25/2018   15:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր Դավոսում հանդիպել է Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեի հետ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ վարչապետը  նախ շնորհակալություն է հայտնել՝ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին  Նիդեռլանդների կողմից  շարունակաբար ցուցաբերվող տեխնիկական և ֆինանսական աջակցության համար, այդ թվում՝ միջազգային ֆինանսական կառույցների՝ ՎԶԵԲ-ի, Համաշխարհային բանկի և ԱՄՀ-ի , ինչպես նաև հոլանդական խմբի միջոցով, որի անդամ է Հայաստանը:
Վարչապետը  գործընկերոջը տեղեկացրել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների մասին, ներկայացրել  մակրոտնտեսական ցուցանիշներն ու աճի դրական միտումները, նշել, որ ԵԱՏՄ-ի անդամակցությունը, Եվրամիության հետ համագործակցությունն  ու հարևան Իրանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունները Հայաստանը  հետաքրքիր են դարձնում տարածաշրջանային շուկաներ մուտք գործելու առումով:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Եվրամիության հարաբերություններին և անցած տարվա նոյեմբերին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ընձեռված հնարավորություններին:
Վարչապետ Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից գյուղատնտեսության բնագավառում մեկնարկած բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ այստեղ  փոխգործակցության մեծ ներուժ է առկա:
«Մենք չափազանց հետաքրքրված ենք Նիդեռլանդների՝ որպես գյուղատնտեսության ոլորտում աշխարհում առանցքային նշանակություն ունեցող երկրներից մեկի փորձով և գիտելիքներով», - ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
Մարկ Ռուտեն իր հերթին նշել է, որ Նիդեռլանդները  գյուղատնտեսության արտադրանքի ծավալներով աշխարհում երկրորդ երկիրն է, և իրենք  ուրախ կլինեն կիսվել այդ բնագավառում իրենց փորձով ու պատրաստակամ են գործնական քայլեր իրականացնել այդ ուղղությամբ:
16:46 23/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը Դավոսում հանդիպումներ է ունեցել միջազգային խոշոր ընկերությունների ղեկավարների հետ

Карен Карапетян: Армения крайне заинтересована в опыте Нидерландов в сфере сельского хозяйства 01/25/2018   17:46  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня в Давосе встретился с премьер-министром Нидерландов Марком Рютте. Подробности встречи передает пресс-служба армянского правительства.
Премьер-министр РА поблагодарил Марка Рютте за постоянно оказываемую Нидерландами техническую и финансовую помощь осуществляемым в Армении реформам, в том числе посредством международных финансовых структур – ЕБРР, Всемирного банка и МВФ, а также Голландской группы, членом которой является Армения.
Премьер-министр РА проинформировал коллегу об осуществляемых в Армении реформах, представил макроэкономические показатели и положительные тенденции роста, отметил, что членство в ЕАЭС, сотрудничество с Евросоюзом и добрососедские отношения с соседним Ираном делают Армению интересной в плане выхода на региональные рынки.
Были также затронуты отношения Армения-Евросоюз и возможности, предоставляемые подписанным в ноябре прошлого года Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС.
Премьер-министр Карапетян представил начатые правительством РА реформы в сфере сельского хозяйства, подчеркнув, что здесь есть большой потенциал для сотрудничества.
«Мы крайне заинтересованы в опыте и знаниях Нидерландов, как одной из имеющих ключевое значение в мире страны в сфере сельского хозяйства», - подчеркнул Карен Карапетян.
Марк Рютте в свою очередь отметил, что Нидерланды по объему сельскохозяйственной продукции являются второй страной в мире, и они будут рады поделиться своим опытом в этой сфере и готовы к осуществлению практических шагов в этом направлении.