Տներում զգացվել է տարօրինակ խեղդող հոտ. բնակիչների ինքնազգացողությունը վատացել է 01/24/2018   10:42  |  Արտակարգ պատահարներ
Հունվարի 23-ին, ժամը 21:26-ին, ԱԻՆ-ում ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Նոր Արեշի 22-րդ փողոցում գտնվող տներում զգացվում է տարօրինակ խեղդող հոտ (բնակիչների ինքնազգացողությունը վատացել է). անհրաժեշտ է օգնություն:
Դեպքի վայր են մեկնել մեկ մարտական հաշվարկ, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի և ԲՊԱՀՎԿ վարչության Ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական իրավիճակի մոնիթորինգի բաժնի օպերատիվ խմբերը:
Պարզվել է, որ Նոր Արեշի 22-րդ փողոցի թիվ 47, 49, 49/2, 49/3, 49/4, 50, 51, 52, 52/1, 57 տներում և Աթոյան 1-ին նրբանցքի թիվ 13 տանը սանհանգույցների հոսակներից զգացվել է տարօրինակ խեղդող հոտ: Ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական իրավիճակի մոնիթորինգի բաժնի օպերատիվ խումբը «Drager X-am 5000» գազաանալիզատորով իրականացրել է օդում քիմիական նյութերի առկայության և բաղադրության որոշում, որի արդյունքում օդում հայտնաբերվել է ածխաթթու գազի բարձր քանակություն:
Փրկարարները բացել են տներին հարակից դիտահորերը, որտեղ նույնպես հայտնաբերվել է ածխաթթու գազի բարձր քանակություն, այնուհետև իրականացվել է դիտահորերի լվացում: Բնակիչներին առաջարկվել է աշխատանքների իրականացման ընթացքում ջրի առատ հոսք տալ հոսակներ և դրանք ծածկել խոնավ շորով:
Ժամը 01:13-ին տներում կրկին իրականացվել է քիմիական նյութերի առկայության և բաղադրության որոշում. օդում ածխաթթու գազի պարունակությունը եղել է նորմայի սահմաններում:
Ստացված տեղեկությունը փոխանցվել է Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնում բնապահպանության նախարարության ներկայացուցչին:
17:48 13/01/2018  |  Արտակարգ պատահարներՀղին ծննդաբերել է հենց հիվանդանոցի նախասրահում` չհասցնելով հանել շալվարը (տեսանյութ)
12:09 10/11/2017  |  Արտակարգ պատահարներԲնակելի շենքի փլուզում Իժևսկում. զոհվել Է վեց մարդ (Տեսանյութ)
19:30 19/10/2017  |  Արտակարգ պատահարներՀակագազի օդազտիչը խոչընդոտել է երկաթուղու աշխատանքին
15:55 19/10/2017  |  Արտակարգ պատահարներԵրկաթուղու գծերի վրա հայտնաբերվել է կասկածելի իր
08:59 21/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներՀոգեպես անհավասարակշիռ վիճակում գտնվող քաղաքացին փակվել է բնակարանում
17:25 18/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀռոմի ոստիկանությունը ձերբակալել է քրոջ ոտքերը կտրած հանցագործին
16:49 16/08/2017  |  ԱնցուդարձԽառը մարտական արվեստների՝ Mixed Martial Arts, մարտիկն ԱՄՆ-ում ստացել է մահացու նոկաուտ
14:17 16/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներՀռոմի էլիտար շրջանում՝ աղբի կոնտեյներում, կնոջ ոտքեր են գտել
10:07 13/05/2017  |  Արտակարգ պատահարներԾառն ընկել է պատշգամբի վրա
15:00 07/04/2017  |  Արտակարգ պատահարներ60-ամյա տղամարդը փորձել է մտնել հղի կանանց հետազոտման կաբինետ

Жители домов на одной из улиц в Ереване жалуются на странный удушающий запах 01/24/2018   11:05  |  Чрезвычайное просшествие
Жители домов на одной из улиц в Ереване пожаловались на странный удушающий запах.
Как сообщает МЧС Армении, 23-го января, в 21:26 поступила информация о том, что в домах на 22-й улице Нор Ареша ощущается странный удушающий запах, что привело к ухудшению самочувствия жильцов.
На место отправились один боевой расчет, а также оперативные группы Национального центра лучевого управления и отдела мониторинга за лучевой, химической и биологической ситуацией.
Выяснилось, что в домах № 47, 49, 49/2, 49/3, 49/4, 50, 51, 52, 52/1, 57, а также в доме №13 на первом переулке улицу Атояна из стоков в санузлах идет странный удушающий запах. Оперативная группа отдела мониторинга за лучевой, химической и биологической ситуацией газоанализатором "Drager X-am 5000" провела проверку на определение наличия в воздухе химических веществ, по итогам которой было выявлено высокое содержание углекислого газа в воздухе.
Спасатели открыли расположенные рядом с домами канализационные люки, где также была обнаружена высокая концентрация углекислого газа. Затем была проведена очистка канализационных люков. Жителям было предложено на период проведения работ пустить обильный поток воды в канализационные стоки и накрыть их влажной тканью.
В 01:13 на месте вновь были взяты замеры. Сообщается, что содержание углекислого газа в воздухе соответствовала норме.
Полученная информация была передана представителю Министерства экологии в Национальном центре кризисного управления.