Վարչապետը Դավոսում հանդիպումներ է ունեցել միջազգային խոշոր ընկերությունների ղեկավարների հետ 01/23/2018   16:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում այսօր հանդիպումներ է ունեցել միջազգային խոշոր ընկերությունների ղեկավարների հետ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կարեն Կարապետյանի առաջին հանդիպումը խորհրդատվության ոլորտում  «Մեծ եռյակ»-ի ընկերություններից մեկի՝ «Բի Սի Ջի» (Boston Consulting Group, BCG) ընկերության նախագահ Հանս-Պոլ Բյորների հետ էր:
Հանդիպմանը քննարկվել են «Բի Սի Ջի» ընկերության և «Բի Սի Ջի Դիջիթլ Վենչուրս» ընկերության հետ համագործակցության հեռանկարները: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարող է հետաքրքիր լինել ընկերության համար՝ ինչպես որպես առանձին երկիր, այնպես էլ որպես տարածաշրջանային շուկաներ մուտք գործելու հարթակ՝ նշելով, որ լինելով ԵԱՏՄ անդամ, Հայաստանն  օգտվում է նաև Եվրամիության  GSP+  արտոնյալ ռեժիմից, իսկ հարևան Իրանի հետ սահմանին ստեղծվում է Մեղրի ազատ տնտեսական գոտին, որը գործակցության նոր հնարավորություններ կարող է ստեղծել: Զրուցակիցներն անդրադարձել են  փոխգործակցության հեռանկարային ուղղություններին:
«Մեծ եռյակ»-ում, բացի «Բի Սի Ջի»-ից, ընդգրկված են նաև McKinsey և  Bain & Company ընկերությունները: Ներկայումս  «Բի Սի Ջի» ընկերությունը գրասենյակներ ունի  50 երկրում:
Վարչապետի մյուս հանդիպումը  «ՎԵՈՆ» ( VEON) ընկերությունների խմբի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժան Իվ Շարլիեի հետ և արտաքին կապերի ղեկավար Մարկ Մաքգանի հետ էր:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանը գնահատում է «ՎԵՈՆ»-ի հետ հաստատված համագործակցությունը՝ հույս հայտնելով, որ ընկերությունը կընդլայնի իր գործունեությունը Հայաստանում և կավելացնի ներդրումների ծավալը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող Թվային օրակարգին՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը երկրի տնտեսության զարգացման համար:
ՎԵՈՆ-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ բավարարված են 2017 թվականի արդյունքներով, և իրենց ծրագրերը Հայաստանում շարունակական են լինելու: «Մենք լավատեսությամբ ենք նայում Հայաստանին ու տարածաշրջանին, և կարծում ենք, որ այն ավելի գրավիչ է դառնում օտաերկրյա ներդրողների համար», - նշել է Ժան Իվ Շարլիեն՝ տեղեկացնելով, որ մոտ ժամանակներս կրկին կայցելի Հայաստան:

Премьер-министр Армении в Давосе провел переговоры с главами крупных международных компаний 01/23/2018   17:24  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении в рамках проходящего в Давосе Всемирного экономического форума встретился сегодня с руководителями  крупных международных компаний. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Первую встречу Карен Карапетян провел с председателем одной из консалтинговых компаний "Большой тройки" "Boston Consulting Group"(BCG)  Хансом-Полом Бюркнером.
В ходе встречи обсуждались перспективы сотрудничества с компанией BCG и BCG Digital Ventures. Карен Карапетян подчеркнул, что Армения может заинтересовать компанию как в качестве отдельной страны, так и  площадки для выхода на рынки региона. Карапетян отметил, что Армения, будучи членом ЕАЭС, пользуется также льготным торговым режимом GSP+, а на границе с соседним Ираном создается Мегринская свободная экономическая зона, которая может открыть новые возможности для сотрудничества.
В "Большую тройку", помимо BCG, входят компании McKinsey և  Bain & Company. В настоящее время компания BCG имеет представительства в 50 странах. Следующую встречу премьер Армении провел с генеральным исполнительным директором группы компаний "VEON" Жаном Ивом Шарлье и руководителем отдела по внешним связям Марком Макганном.
Карен Карапетян отметил, что Армения ценит налаженное с "VEON" сотрудничество, выразив надежду на то, что компания расширит свою деятельность в РА и увеличит объем инвестиций.
Собеседники коснулись также реализуемой правительством Армении цифровой повестки, подчеркнув ее важность для развития экономики страны.
Представители компании "VEON" отметили, что удовлетворены результатами 2017 года, и их программа в Армении будет носить продолжительный характер.
"Мы с оптимизмом смотрим на Армению и регион и полагаем, что она становится более привлекательной для зарубежных инвесторов", - отметил Жан Ив Шарлье. Он сообщил, что в ближайшее время посетит Армению.