Գողացված բանկային քարտով փորձել են գումար կանխիկացնել (տեսանյութ) 01/22/2018 15:02 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով միջոցներ են ձեռնարկվում՝ պարզելու քաղաքացու՝ գողացված բանկային քարտով գումար կանխիկացնելու փորձ կատարած անձանց ինքնությունը։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2017թ. դեկտեմբերի 10-ին հաղորդում է ստացվել առ այն, որ դեկտեմբերի 9-ին՝ ժամը 19:40-ից 20:15-ի սահմաններում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը Երևանում գործող օպտիկական սրահներից մեկից հափշտակել է քաղաքացու պայուսակը, որի մեջ եղել են ՍՊԸ-ի կնիք, փաստաթղթեր, բանկային քարտ: Նույն օրը գողացված բանկային քարտով կատարվել է գումարի կանխիկացման փորձ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 324-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 34-177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվում է Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում:
Նախաքննության ընթացքում ստացվել է դեպքի վայրի մոտակայքում տեղակայված անվտանգության տեսախցիկների տեսագրությունը, ենթարկվել զննության: Տեսանյութի մեջ երևում է, թե ինչպես են երկու երիտասարդ փորձում գողացված բանկային քարտով բանկոմատից գործարք կատարել:
Քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու նպատակով միջոցներ են ձեռնարկվում՝ տեսանյութում պատկերված երիտասարդներին հայտնաբերելու, այլ քաղաքացու բանկային քարտը նրանց մոտ հայտնվելու հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Խնդրում ենք նշված անձանց ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմնին կամ ովքեր ճանաչում են նրանց, որևէ տեղեկություն ունեն նրանց ինքնության կամ գտնվելու վայրի մասին, հայտնեն ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին:

Двое парней в Ереване пытались обналичить деньги через украденную банковскую карту(Видео) 01/22/2018   18:19  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении предпринимает меры по установлению личности лиц, совершивших попытку обналичивания через украденную банковскую карту в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СК РА, 10-го декабря 2017 года поступило сообщение о том, что 9-го декабря, в промежутке с 19:40 до 20:15, предполагаемый преступник похитил из одного из действующих в Ереване салонов оптики сумку, в которой были печать ООО, документы, банковская карта. В тот же день с украденной банковской карты была совершена попытка обналичивания денег.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 177("Кража"), части 1 статьи 324("Похищение или повреждение документов, штампов, печатей") и пунктам 3 части 2 статьи 34-177("Попытка кражи, с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение") Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления по Еревану.
В ходе предварительного следствия были получены записи с камер видеонаблюдения, установленных близ места происшествия, которые были просмотрены. На видео видно, как двое молодых людей пытаются с помощью украденной банковской карты совершить операцию через банкомат.
"С целью обеспечения всестороннего, объективного и полного расследования уголовного дела предпринимаются меры, направленные на обнаружение запечатленных на видео молодых людей и установление обстоятельств появления у них принадлежащей другому гражданину банковской карты", - отмечается в сообщении.
СК просит вышеуказанных лиц явиться в орган, осуществляющий производство, а тех,  кто располагает информацией о них или об их местонахождении, сообщить об этом в следственный отдел по административному району Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану.