Սիցիլիայում ավելի քան 50 մարդ Է ձերբակալվել «Կոզա նոստրա» մաֆիայի դեմ խոշոր գործողության շրջանակներում 01/22/2018   15:46  |  Քրեական խրոնիկոն
Իտալացի կարաբիներներն ավելի քան 50 մարդ են ձերբակալել սիցիլիական «Կոզա նոստրա» մաֆիայի դեմ խոշոր գործողության շրջանակներում, ձերբակալվածների թվում եղել են Ագրիջենտոյի մարզի 16 մաֆիական գերդաստանների ներկայացուցիչներ եւ Սան Բիաջիո Պլատանիի քաղաքագլուխը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բոլոր 56 ձերբակալվածներին մեղսագրվում Է մաֆիական կազմակերպությունների ստեղծում, տեղական ֆիրմաներից շորթման բազմաթիվ դեպքեր, շորթում եւ մասնակցություն թմրամաքսանենգությանը, հայտարարել են կարաբիներները:
Կլանի անդամներին պատկանող յոթ ընկերություններ հանձնվել են պետության սեփականությանը, կատարվել են տասնյակ խուզարկություններ:
Ձերբակալվածների թվում Է 3 հազար մարդ բնակչությամբ Սան Բիաջիո Պլատանի ոչ մեծ քաղաքի քաղաքագլուխ Սանտո Սաբելան: Քննիչները ենթադրում են, որ Սանտո Սաբելան պաշտոն Է ստացել «Կոզա նոստրայի» հետ կապերի շնորհիվ եւ «մաֆիայի հետ համաձանեցրել Է 2014 թվականի մայիսին կոմունալ ընտրություններում իր պաշտպանած թեկնածուներին» ապագայում պետական կապալների փոխարեն, հայտնել են քննիչները:
Գործողությանը, որը դարձել Է ամենախոշորն Ագրիջենտոյի պատմության մեջ, գործի են դրվել իրավապահ մարմինների 400 աշխատակիցներ, ինչպես նաեւ՝ ուղղաթիռ եւ կինոլոգների ստորաբաժանում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Более 50 человек арестованы на Сицилии в рамках крупной операции по борьбе с мафией "Коза ностра" 01/22/2018   16:07  |  Международные новости
Итальянские карабинеры арестовали более 50 человек в рамках крупной операции по борьбе с сицилийской мафией "Коза ностра", в числе задержанных оказались представители 16 мафиозных семей провинции Агридженто и мэр города Сан-Бьяджио-Платани, сообщает РИА Новости.
Всем 56 арестованным вменяются создание мафиозной организации, многочисленные случаи вымогательства у местных фирм, вымогательство и участие в наркотрафике, заявили карабинеры. Семь компаний, принадлежавших членам клана, переведены в собственность государства, проведены десятки обысков.
Среди задержанных — мэр небольшого города Сан-Бьяджио-Платани Санто Сабелла с населением 3 тысячи жителей. Следователи полагают, что Санто Сабелла получил должность благодаря связям с "Коза ностра" и "согласовывал с мафией кандидатуры в свою поддержку на коммунальных выборах в мае 2014 года" в обмен на государственные подряды в будущем, сообщают следователи.
Расследование также позволило выявить связи не только между местными криминальными группами и семьями "Коза ностра" по всей Сицилии, но и с кланами могущественной калабрийской мафии "Ндрангета", действующей на "материке".
Операция, ставшая самой крупной в истории Агридженто, задействовала 400 сотрудников правоохранительных органов, а также вертолет и подразделения кинологов.
09:44 29/11/2017  |  Международные новостиСына "босса боссов" мафии приговорили в Италии к принудительным работам
15:15 18/11/2017  |  Международные новостиГлава МВД Италии прокомментировал смерть "босса боссов" сицилийской мафии