Առաջադրվել են մեղադրանքներ՝ հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու, սպանություններ կազմակերպելու և նախապատրաստելու համար 01/20/2018   16:27  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ Ալավերդի քաղաքի բնակչի կողմից հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու և ղեկավարելու, Կ.Փիրուզյանի սպանությունը, Ալավերդի քաղաքի մեկ այլ բնակչի սպանության նախապատրաստությունը կազմակերպելու վերաբերյալ։ Քրեական գործով այսօր առաջադրվել են մեղադրանքներ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նախնական քննության տվյալներով՝ Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վ.Աբգարյանը ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն՝ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու նպատակով, որի կազմում ընդգրկվել են մի շարք այլ անձինք։ Վերջիններիս միջոցով նախապատրաստվել և իրականացվել են մարդու կյանքի դեմ ուղղված հանցագործություններ։
Մասնավորապես՝ 2017 թվականի հունիսին կազմակերպվել և իրականացվել է Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Կամո Փիրուզյանի սպանությունը՝ այդպիսով վրեժխնդիր լինելով Կ.Փիրուզյանի եղբոր՝ հետախուզման մեջ գտնվող Վարդան Փիրուզյանի կողմից Վ.Աբգարյանի մտերիմներ Էդ.Պողոսյանի և Վ.Ավագյանի սպանության համար։ Կ.Փիրուզյանի սպանության անմիջական կատարումը վերապահվել է նույն քաղաքի բնակիչ Վլ.Դավթյանին, ով, ըստ նախնական քննության տվյալների, հետևել է նրա տեղաշարժին և հունիսի 13-ին Ալավերդի քաղաքի Թումանյան 20 հասցեում գտնվող խանութի մոտ «Մակարով» տեսակի ատրճանակից կրակոցներ արձակել Փիրուզյանի ուղղությամբ, ով ստացած վնասվածքներից տեղում մահացել է։
Բացի այդ, պարզվել է, որ 2017 թվականին նոյեմբերին կազմակերպվել է նաև Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Ռ.Մոսինյանի սպանությունը, որի նախապատրաստությունն իրականացրել է հանցավոր համագործակցության մեկ այլ անդամ, ինչը ավարտին չի հասցվել իր կամքից անկախ հանգամանքներում։
Կատարված քննությամբ պարզվել է հանցավոր համագործակցության անդամներից 4-ի ինքնությունը, հստակեցվել նրանց դերակատարությունը։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Վ.Աբգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու և ղեկավարելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ին մաս), Կ.Փիրուզյանի սպանությունը կազմակերպելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38- 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով) և Ռ.Մոսինյանի սպանության նախապատրաստությունը կազմակերպելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-35-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով)։
Ալավերդի քաղաքի բնակիչներ Ա.Մնացականյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ հանցավոր համագորցակցությանը մասնակցելու, Կ.Փիրուզյանի սպանության և Ռ.Մոսինյանի սպանության նախապատրաստության կազմակերմանն օժանդակելու, Ա.Հարությունյանին՝ հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու և Ռ.Մոսինյանի սպանության նախապատրաստության, Մ.Ռամազյանին՝ հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու և ապօրինի կերպով պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերելու և պահելու համար։ Քննիչն այսօր միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ։
Նշենք, որ Կ.Փիրուզյանի սպանության համար ավելի վաղ մեղադրանք էր առաջադրվել Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վլ.Դավթյանին։
Նախաքննությունը շարունակվում է, և ԱԱԾ համապատասխան ստորաբաժանումների հետ իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ հանցավոր համագործակցության հնարավոր այլ մասնակիցների ինքնությունը պարզելու, նրանց կողմից կատարված հնարավոր այլ հանցավոր արարքները բացահայտելու ուղղությամբ։
15:50 17/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՎենդետայի վտանգն առկա է
18:15 16/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՔննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացնում Ալավերդի քաղաքում 39-ամյա տղամարդու սպանության դեպքից
22:30 14/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԿամո Փիրուզյանին սպանել է իր կյանքի համար վախենալո՞վ. նոր մանրամասներ Ալավերդիում տեղի ունեցած սպանությունից
16:34 13/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԿամո Փիրուզյանի սպանության մեջ կասկածվողը ձերբակալվել է. Քննչական կոմիտե

Обвинения предъявлены по делу об убийстве в армянском Алаверди 01/20/2018   17:45  |  Криминальная хроника
В результате масштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, добыты фактические данные о создании жителем города Алаверди преступного сообщества и руководстве им, убийстве К. Пирузяна, организации убийства другого жителя города Алаверди. По уголовному делу сегодня были предъявлены обвинения. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По данным предварительного следствия, житель города Алаверди В. Абгарян создал преступное сообщество и руководил им с целью совершения тяжких и особо тяжких преступлений. В состав преступного сообщества входил ряд других лиц, посредством которых готовились и совершались преступления против жизни человека.
В частности, как отмечается в сообщении, в июне 2017 года было организовано и совершено убийство жителя города Алаверди Камо Пирузяна, тем самым была осуществлена месть за убийство находившимся в розыске братом К. Пирузяна - Варданом Пирузяном - близких В. Абгаряна – Эд. Погосяна и В. Авагяна. Непосредственное исполнение убийство К. Пирузяна было возложено  на жителя того же города Вл. Давтяна, который, по данным предварительного следствия, следил за его передвижением, и 13-го июня близ магазина, расположенного на улице Туманяна 20 в городе Алаверди, из пистолета “Макарова” открыл стрельбу по Пирузяну, который от полученных ранений скончался на месте.
Кроме того,  было установлено, что в ноябре 2017 года было организовано также убийство жителя города Алаверди Р. Мосиняна, подготовку к которому осуществил другой член преступного сообщества, однако преступление не было доведено до конца по не зависящим от его воли обстоятельствам.
Следствие установлены личности четверых членов преступного сообщества, уточнены их роли.
На основе добытых доказательств В. Абгаряну предъявлено обвинение в создании преступного сообщества или руководстве преступным сообществом(по части 1 статьи 223 УК РА), в организации убийства К. Пирузяна(по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 38-104 УК РА) и организации подготовки убийства Р. Мосиняна( по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 38-35-104 УК РА).
Жителям города Алаверди А. Манацаканяну предъявлено обвинение в участии в преступном сообществе, пособничестве в убийстве К. Пирузяна и организации подготовки убийства Р. Мосиняна, А. Арутюняну - в участии в преступном сообществе и Р. Мосиняну – подготовке к убийству Р. Мосиняна, М. Рамазяну - в участии в преступном сообществе и незаконном приобретении и хранении взрывчатых веществ. Следователь сегодня подал в суд ходатайства об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Отмечается, что  ранее за убийство К. Пирузяна обвинение было предъявлено жителю города Алаверди Вл. Давтяну.
"Предварительное следствие продолжается, и совместно с соответствующими подразделениями СНБ проводятся необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление личности других возможных участников преступного сообщества и раскрытие других возможных преступных деяний, совершенных ими", - говорится в сообщении.