Փիրուզյանի սպանությունը կատարվել է նույն քաղաքի բնակիչ Վ.Աբգարյանի պատվերով 01/18/2018   14:07  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Կ.Փիրուզյանի սպանության դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ. փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ սպանությունը եղել է պատվիրված. 3 անձ ձերբակալվել է: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2017 թվականի հունիսի 13-ին` ժամը 12:10-ի սահմաններում, Ալավերդի քաղաքում հնչել են կրակոցներ, որի արդյունքում ստացված հրազենային վնասվածքներից մահացել է քաղաքացի Կամո Փիրուզյանը (ծնված 1978թ):
ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկած լայնածավալ միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Կ.Փիրուզյանի սպանությունը կատարվել է նույն քաղաքի բնակիչ Վ.Աբգարյանի պատվերով։ Նախաքննական մարմնի և ոստիկանության ԿՀԴՊԳՎ աշխատակիցների կողմից այսօր շուրջ երեք տասնյակ հասցեներում կատարվել են խուզարկություններ, և բերման են ենթարկվել մի շարք անձինք:
Ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա՝ այսօր՝ հունվարի 18-ին, Վ.Աբգարյանը ձերբակալվել է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի և 223-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշների՝ սպանությունը կազմակերպելու և հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու կասկածանքով։
Ձերբակալվել է ևս երկու անձ, որոնցից մեկը՝ սպանությունը կազմակերպելուն օժանդակելու և հանցավոր համագործակցությանն անդամակցելու, իսկ մյուսը՝ հանցավոր համագործակցությանն անդամակցելու կասկածանքով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ սպանությունը կատարելու մեղադրանքով կալանավորվել էր՝ Ալավերդի քաղաքի բնակիչը՝ ծնված 1991թ.:

СК Армении сообщил подробности задержания жителя Алаверди В. Абгаряна 01/18/2018   14:33  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, предприняты масштабные следственные и  иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств убийства К. Пирузяна в городе Алаверди. Добыты фактические данные о том, что убийство было заказным: три человека задержаны. Об этом сообщается на официальном сайте СК РА.
13-го июня 2017 года, примерно в 12:10 в городе Алаверди раздалась стрельба, в результате которой от полученных огнестрельных ранений скончался Камо Пирузян(1978 года рождения).
В результате предпринятых сотрудниками СНБ широкомасштабных мероприятий были добыты фактические данные о том, что убийство К. Пирузяна было совершено по заказу жителя того же города В. Абгаряна. Сотрудниками органа предварительного следствия и  Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции сегодня по  почти трем десяткам адресов были проведены обыски и подвергнуты приводу ряд лиц.
"На основе добытых достаточных фактических данных сегодня, 18 января, В. Абгарян был задержан по подозрению в совершении деяний, предусмотренных пунктом 7 части 2 статьи 38-104(“Соучастие в убийстве, совершенном группой лиц или организованной группой”) и части 1 статьи 223(“Создание преступного сообщества или участие в преступном сообществе”) Уголовного кодекса РА. Задержаны еще двое лиц, один из которых – по подозрению в пособничестве в организации убийства и  членстве в преступном сообществе, а другой – в членстве в преступном сообществе", - отмечается в сообщении.
Ранее СК сообщил, что по обвинению в совершении убийства был взят под стражу житель города Алаверди(1991 года рождения). Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования обстоятельств произошедшего.