Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի հրետանավորները ոչնչացրել են պայմանական հակառակորդի օբյեկտները լեռներում 01/17/2018 13:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի հրետանային ստորաբաժանումների զինծառայողները մշակել են նռնականետներից ու ականանետներից պայմանական հակառակորդի խմբավորման առավել կարեւոր թիրախներին կրակային հարված հասցնելու կարգը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունում, զորամիավորման նռնակաձիգների ու ականաձիգների ուսուցումն իրականացվում Է «Ալագյազ» բարձրլեռնային զորափորձարանում 2018 թվականի Բանակային միջազգային խաղերի «Հրետանային կրակի վարպետները» մրցույթի ընտրական փուլին մասնակցության նախապատրաստման շրջանակներում:
Ծովի մակարդակից ավելի քան 2000 մետր բարձրության վրա գտնվող զորափորձարանում զինծառայողները յուրացնում են ձեռքի նռնականետներից ու ականանետներից հրաձգության մեթոդները:
Նռնականետների ու հրանոթների կրակի ճշգրիտ ուղղորդման եւ դրա շտկումների համար օգտագործվում են անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք փոխանցում են արկերի ու ականների թռիչքի հետագծի կոորդինատները:
Ընթացիկ տարվա փետրվարին կանցկացվի մրցույթի ընտրական փուլը, որտեղ նռնականետների ու ականանետների հաշվարկները կմրցեն անհատական մրցավազքում եւ Էստաֆետում:
Ռուսական զորամիավորման նռնակաձիգների ու ականաձիգների վարժանքներին մասնակցում են հարյուրից ավելի զինծառայողներ, դրանցում գործի Է դրված շուրջ 50 միավոր հատուկ ռազմական տեխնիկա:

Минометчики российской военной базы в Армении уничтожили объекты условного противника в горах 01/17/2018 13:54 | Лента новостей
Военнослужащие артиллерийских подразделений российской военной базы в Армении отработали порядок нанесения огневого удара из гранатометов и минометов по наиболее важным целям группировки условного противника. Об этом сообщает пресс-служба Южного военного округа.
Обучение гранатометчиков и минометчиков соединения проводится на высокогорном полигоне Алагяз в рамках подготовки к участию в отборочном этапе конкурса «Мастера артиллерийского огня» Армейских международных игр «АрМИ-2018».
На полигоне на высоте более 2 тыс. метров над уровнем моря военнослужащие обучаются методам стрельбы из ручных гранатометов и минометов с поправками на баллистические показатели.
Для точного наведения и корректирования огня гранатометов и орудий используются беспилотные летательные аппараты, передающие координаты и видео-фиксацию траектории полета снарядов и мин.
В феврале текущего года пройдет отборочный этап конкурса, где гранатометные и минометные расчеты будут состязаться по двум направлениям: индивидуальная гонка (преодоление маршрута 5 км с поражением целей из РПГ) и эстафета (5 км с преодолением препятствий и ведение огня из миномета).
К подготовке минометчиков и гранатометчиков российского соединения в Закавказье привлечено более 100 военнослужащих и задействовано около 50 единиц специальной военной техники.