«Խորհրդարանական վերահսկողությունը կբարձրացնի միջազգային պայմանագրերի իրագործման արդյունավետությունը». Արմեն Աշոտյան 01/17/2018 16:45 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունվարի 17-ին ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հանձնաժողովը բարձր է գնահատում հիմնադրամի հետ ձեւավորված գործընկերային հարաբերությունները եւ լիահույս է շարունակել արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հիմնադրամի հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները: Այս համատեքստում Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավարը ողջունել է հանձնաժողովի նախաձեռնողական գործունեությունը եւ հույս հայտնել, որ հետագա համագործակցությունը կշարունակի լինել ակտիվ եւ արդյունավետ: Թոմաս Շրապելն ընդգծել է, որ հիմնադրամի հիմնական նպատակը ժողովրդավարության, բարեփոխումների, ինչպես նաեւ հայ-գերմանական երկկողմ կապերի զարգացման խթանումն է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին` կարեւորելով Արեւելյան գործընկերության գագաթանժողովում Հայաստանի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումն ու հետագա վավերացման գործընթացը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հանձնաժողովը հանձնառու է խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակում համապարփակ կերպով իրականացնել ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի դրույթներով իրեն վերահապված լիազորությունները, կարեւորել խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների դերը՝ նշելով, որ այդպիսիք կբարձրացնեն միջազգային պայմանագրերի իրագործման արդյունավետությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ իրականացվող մի շարք ծրագրեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ ստեղծված Վերլուծական խորհրդին եւ դրա շրջանակում նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը:

Парламентский надзор повысит эффективность реализации международных договоров - Армен Ашотян 01/17/2018   17:52  |  Лента новостей
Председатель Постоянной комиссии Национального собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян 17 января принял руководителя региональной программы по Южному Кавказу Фонда Конрада Аденауэра Томаса Шрапеля. Подробности передает пресс-служба армянского парламента.
Приветствуя гостя в НС, А.Ашотян отметил, что комиссия высоко ценит налаженные с фондом партнерские отношения и надеется на продолжение эффективного сотрудничества.
В ходе встречи стороны обсудили возможности реализации совместных с фондом программ. В этом русле руководитель южнокавказской программы фонда приветствовал инициативную деятельность комиссии и выразил надежду на продолжение активного и плодотворного сотрудничества. Томас Шрапель подчеркнул, что основная цель фонда – укрепление демократии, реформ, а также армяно-германских двусторонних связей.
На встрече стороны обратились также к отношениям Армения – ЕС, подчеркнув важность подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве на саммите Восточного партнерства и последующего процесса ратификации. В этом контексте Армен Ашотян отметил, что в рамках парламентской дипломатии комиссия ответственна за осуществление положений соглашения в пределах своей компетенции, осознает роль механизмов парламентского надзора, особо выделив, что они повысят эффективность реализации международных договоров.
На встрече обсуждались также ряд программ, реализуемых по инициативе внешнеполитической комиссии НС. В частности, затронута деятельность созданного по инициативе комиссии Аналитического совета и реализация в его рамках новых инициатив.