Ավարտվել է Շամիրամում 4 անձի սպանության գործի նախաքննությունը 01/16/2018 17:48 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Շամիրամ համայնքում շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով 4 անձի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Մեղադրանք է առաջադրվել 2 անձի։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Դեպքը տեղի է ունեցել 2017թ. օգոստոսի 1-ին՝ Շամիրամ գյուղի գերեզմանատանը կից տեղակայված սգո սրահում: Զինված անձը մուտք է գործել սգո սրահ և բազմաթիվ կրակոցներ արձակել ներկաների ուղղությամբ, որի հետևանքով սպանվել է 4 անձ, ևս 7 անձ ստացել տարբեր մարմնական վնասվածքներ:
Առանձնապես ծանր հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ձեռնարկվել անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Արդյունքում՝ պարզվել է ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է 1967թ. ծնված Թելման Քալաշյանը, շարժառիթը։
Մասնավորապես՝ նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ 2012-2013 թվականների ընթացքում, Արմավիրի մարզի բնակիչ Թ.Քալաշյանը, իր բարեկամի խնդրանքով պարտքով՝ տոկոսով, 75.000 ԱՄՆ դոլար գումար է տվել Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող Քյարամյան եղբայրներին: Պայմանավորվածության համաձայն՝ եղբայրները մաս-մաս վերադարձրել են 45.200 ԱՄՆ դոլարը, սակայն հետագայում իրենց ձեռնարկած առևտրային գործունեությունը ձախողվելու պատճառով չեն կարողացել վճարել տոկոսադրույքները և վերադարձնել հիմնական գումարը, ինչի մասին տեղեկացրել են պարտատիրոջը: Վերջինս, չընդունելով ներկայացված պատճառաբանությունները, պարբերաբար դիմել է եղբայրների բարեկամներին և ընկերներին, այդ թվում՝ միջնորդին՝ ակնկալելով նրանց միջամտությունը գումարը, տոկոսադրույքների հետ մասին, հետ ստանալու հարցում:
2017 թվականի օգոստոսի 01-ի առավոտյան Թելման Քալաշյանը Հերթական անգամ գումարային պահանջով հեռախոսազրույց է ունեցել միջնորդի՝ Գերման Քյարամյանի հետ: Խոսակցությունը վերածվել է վիճաբանության, որի ընթացքում հնչել են փոխադարձ հայհոյանքներ։
Տեղեկանալով, որ Գերման Քյարամյանը, ինչպես նաև Քյարամյան հինգ եղբայրների բարեկամները և ընկերները գտնվում են ՀՀ Արագածոտնի մարզի Շամիրամ համայնքի գերեզմանատանը կից տեղակայված սգո սրահում և մասնակցում են եզդիների՝ «Խեր» ազգային ծիսակատարությանը, «ՎԱԶ 21214» մակնիշի 97 SZ 777 համարանիշի ավտոմեքենայով նա գնացել է Շամիրամ համայնք: Հասնելով նշված վայր՝ հրազենով զինված մուտք է գործել սգո սրահ, հայհոյել, ապա կրակոցներ արձակել սրահում գտնվող բազմաթիվ անձանց ուղղությամբ՝ միաժամանակ փորձելով գտնել Գերման Քյարամյանին:
Արձակված կրակոցների հետևանքով 4 անձ մահացել է, ևս 7-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։ Դեպքից հետո Թելման Քալաշյանը դիմել է փախուստի, որի ընթացքում կրակոցներ է արձակել նաև իր փախուստը կանխելու և բռնելու նպատակով իրեն հետապնդող քաղաքացու նկատմամբ, ով ականատես էր եղել սգո սրահում կատարված ողբերգությանը։
Օբյեկտիվ քննության արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Թ.Քալաշյանին փախուստի դիմելու հարցում օգնել է նրա հորեղբայրը, ով դեպքի ժամանակ գտնվել է սգո սրահում:
Բացի այդ, քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Թելման Քալաշյանը, գրավոր նախազգուշացված լինելով սուտ մատնության համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին, անհիմն մեղադրել է երեք անձի՝ իրեն ծեծի ենթարկելու մեջ՝ գիտակցելով, որ իր տրամադրած տեղեկատվությունը կեղծ է և չի համապատասխանում իրականությանը:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Թելման Քալաշյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ կետերով, 213-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 333-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ հորեղբորը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի՝ 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Завершено следствие по громкому делу об убийстве 4 человек в селе Шамирам 01/16/2018   18:56  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства 4 лиц, совершенного опасным для жизни многих людей способом. Инцидент произошел 1-го августа 2017 года в ритуальном зале, расположенном близ кладбища в селе Шамирам. Вооруженный человек ворвался в зал и произвел множество выстрелов в сторону присутствующих, вследствие чего были убиты 4 человека, еще семеро получили ранения различной степени тяжести. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
По факту совершения особо тяжкого преступления Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА было возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 6 части 2 статьи 104, части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. Предприняты неотложные следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств произошедшего. В результате была установлена личность предполагаемого преступника. Им оказался Телман Калашян(1967 года рождения). Установлен также мотив преступления.
В частности, как отмечается в сообщении, в ходе предварительного следствия были добыты данные о том, что в течение  2012-2013гг. житель Армавирской области Т. Калашян по просьбе своих родственников дал деньги в долг под проценты братьям Кярамянам, проживающим в Российской Федерации. Согласно договоренности, братья по частям вернули 45.200 долларов США, однако впоследствии из-за провала предпринятой коммерческой деятельности не смогли выплатить проценты и вернуть основную сумму, о чем сообщили кредитору. Последний, не приняв представленные доводы, периодически обращался к родственникам и друзьям братьев, в том числе – посредникам, рассчитывая на их вмешательство в вопросе получения денежной суммы вместе с процентами.
В очередной раз, утром 1-го августа 2017 года, Телман Калашян провел телефонный разговор с посредником – Германом Кярамяном, требуя вернуть деньги. Беседа переросла в ссору, в ходе которой звучала взаимная ругань.
Узнав о том, что Герман Кярамян,  а также родственники и друзья пятерых братьев Кярамянов находятся в ритуальном зале, расположенном  близ кладбища в селе Шамирам, и участвуют в езидском национальном обряде “Хер”, он на автомобиле марки “ВАЗ 21214” с номерным знаком 97 SZ 777, отправился в общину Шамирам. Доехав до указанного места,  он, вооруженный огнестрельным оружием, ворвался в ритуальный зал,  нецензурно выражался, а открыл стрельбу по находившимся в помещении многочисленным людям, пытаясь одновременно найти Германа Кярамяна.
Вследствие произведенных выстрелов погибли четыре человека, еще семеро получили  ранение различной степени тяжести. После случившегося Телман Калашян обратился в бегство. Во время побега Калашян открыл стрельбу и по преследовавшему его с целью предотвратить его побег и поймать его гражданину, который был очевидцем произошедшей в ритуальном зале трагедии.
В результате проведенного объективного расследования были добыты данные о том, что Т. Калашяну помог бежать его дядя, который в момент инцидента находился в ритуальном зале.
Кроме того, в ходе предварительного расследования уголовного дела Телман Калашян, будучи предупрежденным в письменной форме об уголовной ответственности за ложный донос, безосновательно обвинил троих лиц в его избиении, сознавая, что предоставляемая им информация ложная и не соответствует действительности.
"По достаточной совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств Телману Калашяну предъявлено обвинение по пунктам 1 и 6 части 2 статьи 104, пункту 1 части 2 статьи 213, части 1 статьи 235 и части 1 статьи 333 Уголовного кодекса РА, а его дяде – по части 1 статьи 334 Уголовного кодекса РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.Предварительное следствие завершено, и уголовное  дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия", - отмечается в сообщении.
12:05 25/08/2017  |  Криминальная хроникаПравоохранители нашли разыскиваемого по обвинению в убийстве четырех человек в армянском селе Шамирам - Полиция
10:06 05/08/2017  |  Криминальная хроникаОдному из фигурантов дела о расстреле в селе Шамирам предъявлено обвинение – СК Армении
14:06 04/08/2017  |  Криминальная хроникаПолиция Армении обещает вознаграждение за информацию о подозреваемом в убийстве 4 человек в селе Шамирам
10:09 03/08/2017  |  Криминальная хроникаСК Армении представил новые подробности по делу о кровавом инциденте в селе Шамирам
15:25 01/08/2017  |  Криминальная хроникаУголовное дело возбуждено по факту стрельбы на кладбище в Армении
14:45 01/08/2017  |  Лента новостейВ Минздраве Армении уточнили число погибших и пострадавших в результате стрельбы на кладбище в селе Шамирам
13:38 01/08/2017  |  Криминальная хроникаНеизвестный открыл стрельбу на кладбище в Армении: погибли три человека