Գարո Փայլանը ցուցմունք է տվել դատախազությունում 01/12/2018   14:50  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից» (HDP-ԺԴԿ) ընտրված պոլսահայ պատգամավոր Գարո Փայլանը կանչվել է Անկարայի դատախազություն՝ ցուցմունք տալու: Այս մասին հայտնում է Ermenihaber.am-ը:
Ըստ թուրքական «demokrathaber.org» լրատվական կայքի՝ հայ պատգամավորը ցուցմունք է տվել Թուրքիայից Եվրոպա տեղափոխված մտավորականների ու հասարակական գործիչների դեմ նախապատրաստվող մահափորձերի մասին իր արած հայտարարության առիթով սկսված հետաքննության շրջանակներում :
Փայլանը, ավելի ուշ խոսելով դատախազությունում տված ցուցմունքների մասին, ասել է. «Թուրքիայում կա Հրանտ Դինքի իրողությունը: Նա ընկերս էր: Այն ժամանակ մշտապես թիրախավորվում էր: Խորհուրդ տվեցի դուրս գալ երկրից, սակայն չգնաց ու սպանվեց: Այժմ էլ որոշ մարդիկ, այդ թվում՝ Ջան Դյունդարը (Cumhuriyet ընդդիմադիր թերթի նախկին խմբագիր-EH), ինչպես նաև ԺԴԿ-ական մի շարք գործիչներ մամուլի կողմից թիրախավորվում են: Գերմանիայից տեղեկություններ ենք ստացել, որ այդ մարդկանց դեմ մահափորձ է իրականացվելու: Տեղեկությունները ստանալուց հետո հայտարարություն եմ արել»:
Հիշեցնենք, որ պոլսահայ պատգամավորը Թուրքիայի մեջլիսում հայտնել էր, որ ըստ իրեն հասած տեղեկությունների, Թուրքիայից Եվրոպա տեղափոխված մի շարք հայերի, ալևիների, ինչպես նաև թուրք ընդդիմադիր լրագրողների, գրողների ու մտավորականների վրա մահափորձ է նախապատրաստվում:  Փայլանը նշել էր, որ ահաբեկչությունները պլանավորող խմբերը ուղղորդվում են Թուրքիայից:
18:04 22/12/2017  |  Միջազգային լրահոսՓայլանի հայտարարության հիման վրա Թուրքիայի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել
12:09 14/10/2017  |  Միջազգային լրահոսԳարո Փայլան․ «Մեր համայնքից խլել եք ընտրություններ անցկացնելու իրավունքը»

Каро Пайлана вызвали на допрос в прокуратуру Анкары в связи с его заявлением о готовящихся массовых покушениях в Европе 01/12/2018   15:31  |  Международные новости
Депутат-армянин парламента Турции от прокурдской Демократической партии народов(ДПН) Каро Пайлан бы вызван  в прокуратуру Анкары для дачи показаний. Об этом пишет Ermenihaber.am.
Как передает СМИ со ссылкой на турецкое издание «demokrathaber.org», Пайлан дал показания  в рамках расследования, начатого в связи с его заявлением о готовящихся массовых покушениях на представителей интеллигенции и общественных деятелей, которые перебрались из Турции в Европу.
Говоря о данных им в прокуратуре показаниях, Пайлан заявил: “В Турции был прецедент Гранта Динка. Он был моим другом. В то время он был всегда под прицелом. Я посоветовал ему выехать  из страны, однако он этого не сделал, и в итоге был убит. Теперь же под прицелом оказались некоторые люди, среди которых бывший редактор оппозиционной газеты Cumhuriyet Джан Дюндар, а также ряд деятелей "ДПН". Я получил из Германии сведения, что на этих людей готовят покушение. После этого я выступил с заявлением”.
СМИ напоминает, что депутат Каро Пайлан заявил в турецком парламенте, что, согласно дошедшим до него сведениям, на армян, алевитов, а также оппозиционных турецких журналистов, писателей, общественных деятелей, переехавших из Турцию в Европу, готовится покушение. Пайлан отметил, что группами, планирующими теракты, руководят из Турции.