ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը քաջալերող է համարում Սարգսյան- Ալիև ժնևյան հանդիպումը 01/11/2018   12:58  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղում 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերից հետո հակամարտության կարգավորման գործում առկա փոքր վստահությունը խարխլվեց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հարցազրույցում հայտնել է Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գյունտեր Բեհլերը:
«Հետաքրքրական է այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում սեղանին ունենք վերջնական կարգավիճակի մասին որոշ սկզբունքներ, սակայն չունենք իրական բանակցային ճարտարապետություն»,- նշել է նա:
Գյունտեր Բեհլերը կարևոր և ինչ-որ առումով նաև քաջալերող է անվանել 2017թ. հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը՝ ընդգծելով, սակայն, որ միայն նախագահների երկկողմ հանդիպումը ավտոմատ կերպով չի վերականգնի բանակցային գործընթացը:
«2014 թվականին ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահությունը կառուցվածքային բանակցային գործընթացի վերաբերյալ մշակել էր ոչ պաշտոնական փաստաթուղթ՝ բոլոր տարրերով ու լայնամասշտաբ բանակցային գործընթացի համար բոլոր մանրամասներով: Մենք այն շարունակաբար ներկայացրել ենք հաջորդ նախագահողներին և ներգրավված անձանց, գուցե մի օր այն օգտագործվի:
ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի նախագահության շրջանում մենք բավական ժամանակ անցկացրինք նախ և առաջ զարգացնելու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մոնիթորինգային առաքելությունն ուժեղացնելու գաղափարը:
Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների միջև կար համաձայնություն, որը, սակայն, դեռևս կյանքի չի կոչվել: Շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի պետական սահմանին շատ փոքր խումբ է դիտորդական առաքելություն իրականացնում. մենք խոսում ենք միջազգային անձնակազմը 6-ից 13-ի ավելացնելու մասին»,- նշել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծել է, որ արդեն 2017 թվականին ԵԱՀԿ-ում Ավստրիայի նախագահությունն ավելի է զարգացրել տվյալ կոնցեպտը և վերջերս այս հարցում որոշակի տեղաշարժ է գրանցվել, ուստի 2018 թվականին դրանց կիրառման հեռանկարներն իրատեսական են թվում:
«Միևնույն ժամանակ մենք մշակել ենք ոչ պաշտոնական փաստաթուղթ հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության վերաբերյալ՝ վստահություն կառուցող ևս մեկ միջոց, որը պետք է կիրառվի»,- ասել է Գյունտեր Բեհլերը:
13:44 04/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արցախի և Հայաստանի գլխավոր մարտահրավերը ԼՂ հարցի վերջնական կարգավորումն է». Տիգրան Աբրահամյան. 168.am
16:12 12/12/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում ունենալ չի կարող. Ֆրանսիայի դեսպան
13:37 12/12/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄեքսիկան բալանսավորված դիրքորոշում ունի ԼՂ խնդրում. ՀՀ դեսպանի հարցազրույցը «Էլ Ունիվերսալ»-ին
16:12 11/12/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍահմանադրական բարեփոխումները չեն անդրադառնա ԼՂ հակամարտության վրա. քաղաքագետ
12:38 08/12/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջ է տանում փոխհամաձայնեցված կարգավորման փիլիսոփայությունը. Դավիթ Բաբայան. Panorama.am

Спецпредставитель действующего председателя ОБСЕ считает женевскую встречу президентов Армении и Азербайджана обнадеживающей 01/11/2018   13:47  |  Карабахский конфликт
В 2016 году было подорвано и то малое доверие, которое существовало в процессе урегулирования карабахского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал спецпредставитель действующего председателя ОБСЕ по Южному Кавказу Гюнтер Бехлер.
«Примечательно, что в нагорно-карабахском вопросе мы имеем на столе некоторые принципы по окончательному статусу, однако не имеем реальной архитектуры переговорного процесса»,- сказал он.
Спецпредставитель действующего председателя ОБСЕ по Южному Кавказу Гюнтер Бехлер назвал женевскую встречу Саргсян-Алиев важной и в каком-то аспекте обнадеживающей, отметив однако, что одна только двусторонняя встреча президентов не может автоматически восстановить переговорный процесс.
«В 2014 году председательство Швейцарии в ОБСЕ разработало неофициальный документ о конструктивном переговорном процессе, со всеми элементами и деталями широкомасштабных переговоров. Мы перманентно представляли его последующим председательствам и вовлеченным лицам – возможно, документом когда-то воспользуются. Во время председательства Германии в ОБСЕ мы потратили достаточно времени на развитие мониторинговой миссии Личного представителя действующего председателя ОБСЕ. В Санкт-Петербурге между президентами было достигнуто соглашение, которое до сих пор не претворено в жизнь. Мониторинг на линии соприкосновения и на границе Армении и Азербайджана проводит очень маленькая группа: мы говорим об увеличении числа международных представителей с шести  до тринадцати»,- сказал он.
По его словам, председательство Австрии в 2017 году еще более развило эту концепцию, и в последнее время в этом вопросе наметился сдвиг. Перспективы реализации этих намерений в 2018 году уже видятся более реалистичными.
«В то же время, мы разработали неофициальный документ о расследовании случаев нарушения режима прекращения огня, что является еще одним методом по выстраиванию доверия»,- сказал он.