ՄԻԵԴ որոշմամբ ՀՀ կառավարությունը դեսպան Արզումանյանին կվճարի 2500 եվրո 01/11/2018   16:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանն այսօր հրապարակել է «Արզումանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով որոշում` ՀՀ կառավարությանը պարտավորեցնելով գանգատ բերած Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար, «Քաղաքացիական անհնազանդություն» շարժման առաջնորդ, ներկայումս Դանիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանին վճարել 2500 եվրո:
Ալեքսանդր Արզումանյանը 2007 թվականի մայիսի 5-ին ձերբակալվել էր փողերի լվացման գործով, նրան մեղադրանք առաջադրվելուց հետո օրեր անց՝ մայիսի 10-ին, նրան կալանավորել էին, սակայն կալանքի որոշումը բողոքարկվել էր, ինչից հետո Արզումանյանը դիմել է ՄԻԵԴ և ոչ նյութական վնասի փոխհատուցման պահանջ էր ներկայացրել՝ Հայաստանի կառավարությունից պահանջելով 81 հազար եվրո: Բացի այդ էլ նա 2000 եվրո էլ որպես դատական ծախսերի փոխահատուցմում է պահանջել։
Եվրադատարանը ճանաչել է իրավունքի խախտումը և պարտավորեցրել է Հայաստանի Հանրապետությանը որպես ոչ նյութական վնասի փոխահատուցում` 3 ամսվա ընթացքում, Արզումանյանին վճարել 2000 եվրո և ևս 500 եվրո էլ դատական ծախսերի հատուցում։

ЕСПЧ обязал Армению выплатить экс-главе МИД РА Александру Арзуманяну 2500 евро 01/11/2018   16:58  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) сегодня огласил решение по делу "Арзуманян против Армении".
Жалобу подал бывший министр иностранных дел Армении, лидер движения "Гражданское неповиновение", а ныне посол Республики Армения в Королевстве Дании Александр Арзуманян.
ЕСПЧ обязал правительство Армении выплатить Александру Арзуманяну 2500 евро.
Алексаднр Арзумаян 5-го мая 2007 года был задержан по делу об отмывании денег.Спустя несколько дней после предъявления ему обвинения, 10-го мая, он был взят под стражу. Решение об аресте было обжаловано, после чего Арзуманян обратился в ЕСПЧ с иском о возмещении нематериального вреда, требуя от правительства Армении 81 тыс. евро. Кроме того, он требовал 2000 евро в качестве компенсации за судебные издержки.
ЕСПЧ признал нарушение прав и обязал Республику Армения в течение трех месяцев выплатить Арзуманяну 2000 евро в качестве компенсации за нематериальный ущерб и еще 500 евро  - за судебные издержки.
14:05 22/10/2015  |  Лента новостейПравительство Армении продлило срок командирования Армена Галстяна в ЕСПЧ
13:31 10/09/2015  |  Актуальная темаПо решениям ЕСПЧ Армения должна выплатить двум истцам 71 160 евро
12:43 14/05/2015  |  Актуальная темаПравительство Армении заплатит штраф в 150 евро за опоздание с выплатой компенсаций по решениям ЕСПЧ