ֆուտբոլային ակումբների հանդիպման կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին հնարավոր կաշառք տալու հանգամանքները պարզվում են. Քննչական կոմիտեն մանրամասնում է 01/10/2018 15:29 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ պարզելու ՀՀ առաջին խմբի 2017-2018թ-ի մրցաշրջանի ՖԱ Լոռի Վանաձոր-ՖԱ Էրեբունի հանդիպման կազմակերպիչներին և մասնակիցներին հնարավոր կաշառք տալու կամ նրանց կողմից կաշառք ստանալու հանգամանքները:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահը 2017 թվականի դեկտեմբերի 14-ին դիմել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ նշելով, որ նույն թվականի նոյեմբերի 20-ին կայացել է ՀՀ առաջին խմբի 2017-2018 թվականների մրցաշրջանի ՖԱ Լոռի Վանաձոր-ՖԱ Էրեբունի հանդիպումը, որն ավարտվել է 5:0 հաշվով:
Հանդիպման պայմանավորված լինելու վերաբերյալ զեկույց է կազմվել ՈՒԵՖԱ-ի կողմից, որում մանրամասն վերլուծության են ենթարկվել ամբողջ խաղի ընթացքն ու դրա վրա կատարված խաղադրույքները, ինչի արդյունքում կասկածներ են առաջացել, որ, մրցումների կամ մրցույթների արդյունքների վրա ազդելու նպատակով, հնարավոր է՝ խաղի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին տրվել, իսկ վերջիններիս կողմից ստացվել կամ ընդունվել է կաշառք ստանալու առաջարկ:
Դեպքի առթիվ 2017թ-ի դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 201-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով, որն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նախաքննություն իրականացնելու նպատակով: 2018թ. հունվարի 8-ին քրեական գործն ուղարկվել է Լոռու մարզի քննչական վարչություն, որտեղ նույն օրն այն ընդունվել է վարույթ:
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ հանդիպման բոլոր հանգամանքները պարզելու, դեպքի բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства возможного подкупа организаторов и участников футбольного матча 01/10/2018   16:17  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия для установления обстоятельств дачи возможной взятки организаторам и участникам встречи футбольного клуба "Лори"(Ванадзор) и ФК "Эребуни" первого дивизиона первенства Армении сезона 2017-2018гг. или получения ими взятки.
Какс ообщает пресс-служба СК РА, председатель Федерации футбола Армении 14-го декабря 2017 года обратился в Службу национальной безопасности при Правительстве РА отметив, что в ноябре того же года состоялся матч первого дивизиона первенства Армении сезона 2017-2018гг. между ФК "Лори"(Ванадзор) и ФК "Эребуни", который закончился со счетом 5:0.
"О договорном характере встречи УЕФА составил доклад, в котором подверг подробному анализу весь ход игры и сделанные на нее ставки, в результате чего возникли подозрения в том, что с целью влияния на результат соревнования, возможно, организаторам и участникам игры было сделано, а последними получено или принято предложение о получении взятки", - говорится в сообщении.
По данному факту 15-го декабря 2017 года следственным управлением СНБ при Правительстве РА было возбуждено уголовное дело по частям 1 и 3 статьи 201((“Подкуп участников и организаторов профессиональных спортивных соревнований и зрелищных коммерческих конкурсов”) Уголовного кодекса РА, которое было направлено в Следственный комитет для производства предварительного расследования. 8-го января 2018 года уголовное дело было направлено в следственное управление по Лорийской области, где в тот же день оно было принято к производству.
"Проводится предварительное следствие. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств матча и обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования произошедшего", - отмечается в сообщении.