Գիտնականները պատմել են ինչպես հաղթել ծերությանը 01/09/2018 13:29 | Անցուդարձ
Տեխասի համալսարանի Հարավ-արևմտյան բժշկական կենտրոնի գիտնականները հայտարարել են, որ պարզ վարժություններն ու ոչ մեծ ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը բավարար կլինի կարգի բերել ամենաշատը մաշվածությանը հակված ներքին օրգաններից մեկը՝ սիրտը:
Ըստ life.ru-ի, Վարժությունների ֆիզիոլոգիայի ու շրջակա միջավայրի ինստիտուտի (IEEM ) գործընկերների հետ համատեղ գիտնականները մշակել են մի շարք ֆիզիկական վարժություններ, որոնց օգնությամբ կհաջողվի ոչ միայն պահպանել սրտի նորմալ ակտիվությունը, այլև պահպանել ամբողջությամբ սիրտ-անոթային համակարգի նորմալ կենսագործունեությունը:
Սխեմայում առանցքային է շնչառության օրգանների հետ աշխատանքը. պարապմունքների շաբաթական կուրսը ներառում է 30 րոպեանոց շնչառական մարզանքի ինտենսիվ սեանսը, որի ընթացքում սրտային կրճատումների հաճախականությունը 4 րոպեի ընթացքում հասնում է 95 տոկոս պիկային արագության՝ հաջորդող 3 րոպեանոց հանգստով: Վարժությունը կատարում են չորս անգամից:
Երկամյա հետազոտությանը մասնակցած տարեց մարդիկ ֆիզիկական ակտիվության և սիրտ-անոթային համակարգի առողջության ամենալավ ցուցանիշներն են ցուցադրել՝ արյան համար «պոմպերի» հաստոցները դարձել են համարյա 30%-ով ավելի էլաստիկ, իսկ 65 տարեկանից բարձր տարիքի մարդիկ 75% դեպքերում դադարել են ֆիքսել ճնշման կտրուկ բարձրացում:

Учёные рассказали о простом способе победить старость 01/09/2018   13:49  |  Из жизни
Ученые из Юго-Западного медицинского центра Университета Техаса заявили, что простых упражнений и небольшой физической нагрузки будет достаточно, чтобы привести в порядок один из самых подверженных износу внутренних органов — сердце, пишет Life.ru.
Как передает СМИ, совместно с коллегами из Института физиологии упражнений и окружающей среды (IEEM ) учёные разработали ряд физических упражнений, с помощью которых удастся не только поддержать нормальную активность сердца, но и поддерживать нормальное функционирование сердечно-сосудистой системы в целом.
Ключевой в схеме является работа с органами дыхания — недельный курс занятий включает в себя интенсивный 30-минутный сеанс дыхательной гимнастики, в ходе которого частота сердечных сокращений достигает 95 процентов пиковой скорости в течение 4 минут, с последующим 3-минутным отдыхом. Упражнение выполняют в четыре подхода.
Пожилые люди, принимавшие участие в двухлетнем исследовании, продемонстрировали наилучшие показатели физической активности и здоровья сердечно-сосудистой системы — станки "насоса" для крови стали эластичнее почти на 30%, а люди старше 65 лет в 75% случаев перестали фиксировать скачки резкого повышения давления.