Ֆինանսների նախարարը Նախագահին զեկուցել է 2017թ. հարկաբյուջետային քաղաքականության իրականացման արդյունքներն ու ընթացիկ տարում նախատեսվող աշխատանքները 01/09/2018 16:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն այսօր ներկայացրել է 2017 թվականի հարկաբյուջետային քաղաքականության իրականացման արդյունքները, ինչպես նաև դեռևս 2018 թվականի պետական բյուջեի քննարկումների ժամանակ հարկաբյուջետային քաղաքականության վերաբերյալ Նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը, այդ քաղաքականության հիմքում դրված առանցքային սկզբունքներն ու մոտեցումները, ակնկալվող արդյունքները: Նախարարը զեկուցել է նաև պետական ֆինանսների կառավարման արդյունավետության բարձրացման նպատակով նախատեսվող համակարգային լուծումների մասին:
Վարդան Արամյանն առանցքային մոտեցումների շարքում առաջինը նշել է մակրոտնտեսական կայունության ապահովման անհրաժեշտությունը, ընդգծելով, որ այդ նպատակով 2017 թվականին նպատակադրվել և իրականացվել է հարկաբյուջետային կոնսոլիդացիա, որպեսզի դանդաղեցվի կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշի աճը, և հիմքեր ստեղծվեն 2018 թվականին մեկնարկելու նույն ցուցանիշի նվազեցման գործընթացը: Նախարարի հավաստմամբ՝ իրականացված աշխատանքի արդյունքում 2017 թվականին հնարավոր է եղել նշված ցուցանիշի աճի տեմպը կրկնակի դանդաղեցնել, իսկ 2018 թվականին այն կնվազի շուրջ մեկ տոկոսային կետով:
Նախարար Արամյանը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է նաև տնտեսական աճի ներուժի մեծացմանը և երկարաժամկետ աճի ապահովմանը միտված աշխատանքը՝ նշելով, որ վերոհիշյալ նպատակով իրականացվում է այնպիսի հարկաբյուջետային քաղաքականություն, որը չի խոչընդոտի տնտեսական վերականգնմանը և միջնաժամկետ աճին: Այդ քաղաքականության շրջանակներում, ըստ նախարարի, նպատակադրվածություն կար հարկային եկամուտների աճի միջոցով մեծացնել սեփական եկամուտների դերը և պետական բյուջեի ծախսերի կազմում ընթացիկ ծախսերի համեմատ գերակայություն տալ կապիտալ ծախսերի աճին: Ֆինանսների նախարարն ընդգծել է, որ նշված մոտեցմամբ հնարավոր է եղել օրենքով նախատեսված ընթացիկ ծախսերի մասով ունենալ ավելի պահպանողական վարքագիծ, իսկ կապիտալ ծախսերն ավելացնել շուրջ 40 միլիարդ դրամով՝ հիմքեր ստեղծելով ապագա տնտեսական աճի համար: Վարդան Արամյանը հավաստիացրել է, որ առաջիկայում ակնկալվում է ունենալ կապիտալ ծախսերի ավելի բարձր մակարդակ, քան բյուջետային տարվա դեֆիցիտն է:
Զեկույցի ընթացքում նախարարն անդրադարձել է նաև տնտեսվարմանը նպաստող հարկային քաղաքականության իրականացման և գործարար միջավայրում այդ քաղաքականության տարընթերցումների բացառման նպատակով ձեռնարկվող քայլերին: Ֆինանսների նախարարը զեկուցել է, որ իրականացվում է սեփական եկամուտների ձևավորման հավասարակշռված քաղաքականություն թե՛ ստվերային տնտեսության կրճատման, թե՛ գործարար միջավայրի բարելավման տեսանկյունից:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է երկարաժամկետ կայուն մակրոտնտեսական միջավայր ապահովելու տեսանկյունից մեծ ուշադրություն դարձնել ոչ միայն ընթացիկ տարում իրականացվող հարկաբյուջետային քաղաքականության կայունությանը և պարտքի կառավարելիությանը, այլ նաև տնտեսվարողներին ներկայացնել, թե միջին ժամկետում ինչպիսին է լինելու պարտքի հետագիծը և վարվող հարկաբյուջետային քաղաքականությունը: Նախագահի համոզմամբ՝ դա ներդրողներին վստահություն կներշնչի՝ ավելի համարձակ լինել իրենց ներդրումային նախաձեռնություններում, քանի որ ընկալելի և կանխատեսելի կլինի այն տնտեսական միջավայրը, որտեղ վերջիններս գործելու են:
Ընդգծելով, որ հարկաբյուջետային կոնսոլիդացիան և բյուջեի պակասուրդի աստիճանական նվազեցումը պարտքը կայուն պահելու ու մակրոտնտեսական կայունություն ապահովելու տեսանկյունից օբյեկտիվորեն պարտադրված և ճիշտ մոտեցում է, Նախագահ Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել մշտապես տեսադաշտում պահել բնակչության սոցիալական խնդիրները` տնտեսական աճի տեմպերի արագացման և սեփական եկամուտների աճին զուգահեռ ջանքեր գործադրելով տարբեր գործիքակազմով մեծացնելու հատկապես հասարակության այն խմբերին տրվող օժանդակությունը, որոնք ունակ չեն եկամուտ գեներացնելու, իսկ սոցիալապես անապահով, բայց եկամուտ ստեղծելու ունակ մարդկանց համար ստեղծել պայմաններ:
Արդյունավետ հարկային քաղաքականության իրագործման տեսանկյունից կարևորելով հարկային օրենսդրության շարունակական կատարելագործումը և բարելավումն այնպես, որպեսզի կիրառման տեսանկյունից այն լինի մատչելի և չպարունակի երկիմաստություններ, տարընթերցումների պատճառով պետական ծառայողի սուբյեկտիվ դրսևորումների տեղիք չտա, Սերժ Սարգսյանը, այդուհանդերձ, անհրաժեշտ է համարել նաև հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ հարկաբյուջետային կայունության ամրապնդման և տնտեսավարողների համար տեսանելի ապագայում կանխատեսելի հարկային քաղաքականության ապահովման առումով պետք է ձեռնպահ մնալ հարկային օրենսդրությունը հաճախակի խորքային փոփոխությունների ենթարկելու ոչ հեռանկարային գործելաոճից։ Նախագահի համոզմամբ՝ հարկատուները պետք է վստահ լինեն, որ պետությունը հարկային դաշտում կկատարի խորքային փոփոխություններ միայն այն դեպքում, երբ լինի խորքային վերլուծություններով հիմնավորված և բազմակողմանի քննարկումներ անցած արդյունք:

Глава Минфина доложил президенту Армении о шагах, нацеленных на увеличение потенциала экономического роста 01/09/2018   18:08  |  Лента новостей
Во время рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном министр финансов РА Вардан Арамян сегодня представил результаты осуществленной в 2017 году фискальной (налогово-бюджетной) политики, а также работу, проводимую в направлении выполнения поручений президента, данных касательно налогово-бюджетной политики еще при обсуждении госбюджета РА на 2018 год, положенные в основу данной политики принципы и подходы, ожидаемые результаты. Подробности представляет пресс-служба главы государства.
Министр доложил также о системных решениях, предусматриваемых с целью повышения эффективности управления государственными финансами.
Среди ключевых подходов Вардан Арамян, в первую очередь, выделил необходимость обеспечения макроэкономической стабильности, подчеркнув, что с этой целью в 2017 году была осуществлена фискальная консолидация, чтобы замедлить рост показателя долг правительства /ВВП и заложить основы для начала процесса по замедлению данного показателя в 2018 году.
По заверению министра, в результате проведенной работы в 2017 году удалось вдвое сократить темпы роста указанного показателя, а в 2018 году он уменьшится примерно на 1 процентный пункт.
Министр Арамян доложил президенту и о работе, нацеленной на увеличение потенциала экономического роста и обеспечение долгосрочного роста, отметив, что с этой целью проводится такая налогово-бюджетная политика, которая не будет препятствовать восстановлению экономики и среднесрочному росту.
В рамках данной политики, по словам министра, было стремление посредством роста налоговых доходов увеличить роль собственных доходов и в составе расходов госбюджета приоритет отдать росту капитальных расходов. Министр финансов подчеркнул, что благодаря данному подходу удалось продемонстрировать более консервативное поведение по части предусмотренных законом текущих расходов и увеличить капитальные расходы примерно на 40 млрд, создав основы для будущего экономического роста. Вардан Арамян заверил, что в ближайшее время планируется добиться более высокого уровня капитальных расходов по сравнению с дефицитом бюджетного года.
В ходе доклада министр также коснулся шагов, предпринимаемых для осуществления налоговой политики и исключения разночтений этой политики в бизнес-среде. Министр финансов сообщил, что реализуется сбалансированная политика формирования собственных доходов – как с точки зрения сокращения теневой экономики, так и улучшения бизнес-среды.
Глава государства поручил обратить особое внимание не только на стабильность налогово-бюджетной политики за текущий год и управляемость долга, но и на то, чтобы представлять хозяйствующим субъектам все возможные процессы вокруг двух этих параметров в среднесрочной перспективе. По словам президента, это важно не только в плане обеспечения долгосрочной стабильной макроэкономической среды, но и для внушения доверия инвесторам, стимулирования их на более смелые действия.
Подчеркнув, что налогово-бюджетная консолидация и постепенное снижение дефицита бюджета являются объективным императивом и грамотным подходом с точки зрения обеспечения стабильности долга и макроэкономической стабильности, президент С. Саргсян назвал необходимостью постоянное внимание к социальным проблемам населения. По его словам, наряду с увеличением темпов экономического роста и наращиванием собственных доходов необходимо прилагать усилия для расширения масштабов содействия в особенности тем социальным слоям, которые не в состоянии генерировать прибыль, а для социальной необеспеченной прослойки, способной на получение дохода, нужно создавать соответствующие условия деятельности.
С точки зрения проведения эффективной налоговой политики, президентом была отмечена важность постоянного совершенствования и реформирования налогового законодательства, обеспечения доступности в плане применения, исключения двусмысленностей и возможности субъективных проявлений со стороны госслужащих вследствие двоякого толкования тех или иных положений законов.
По словам Сержа Саргсяна, следует также учесть то, что по части укрепления налогово-бюджетной стабильности и обеспечения предсказуемой налоговой политики для налогоплательщиков в ближайшем будущем необходимо воздержаться от неперспективного метода работы, включающего частые коренные изменения в налоговом законодательстве.
По словам президента Армении, налогоплательщики должны быть уверены в том, что государство в налоговом поле производит радикальные изменения только в том случае, если налицо некий результат, который основан на глубинном анализе и многосторонних обсуждениях.