Ապրիլի 1-ից կարգելվի աջ ղեկով մեքենաների միայն ներմուծումն ու գրանցումը 01/08/2018   14:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծման ժամանակավոր արգելքի մասին», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2007 թվականի հունիսի 28-ի թիվ 955-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2010 թվականի սեպտեմբերի 9-ի թիվ 1251-Ն որոշման մեջ լրացում կատարելու մասին» որոշումների լրամշակված նախագծերը ներկայացվել են ՀՀ կառավարության քննարկմանը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետություն արդեն ներմուծված աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերի սեփականության տնօրինման իրավունքը՝ գործող սեփականատերերը, ըստ նախագծի, կարող են ազատ շահագործել, հաշվառել և վերահաշվառել իրենց մեքենաները:
Իսկ 2018թ ապրիլի 1-ից կարգելվի աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծումն ու գրանցումը։
Նշենք, որ «Աջ ղեկ» նախաձեռնության ներկայացուցիչների առաջարկները դեռևս 2017թ. դեկտեմբերի 28-ին քննարկվել են նախագծերը մշակող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստում: Նախագծերի լրամշակված տարբերակները ներկայացվել են շահագրգիռ գերատեսչությունների քննարկմանը։
16:05 28/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են «Աջ ղեկ» նախաձեռնության ներկայացուցիչների գրավոր առաջարկները
15:49 26/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Աջ ղեկ» նախաձեռնության առաջարկները կքննարկվեն
09:47 20/12/2017  |  ՄամուլՎիճակագրությունը աջ ղեկով մեքենաների օգտին է. ՃՏՊ-ների միայն 10%-ի մասնակիցն է եղել աջակողմյան ղեկ ունեցող ավտոմեքենա. «Փաստ»
10:06 19/12/2017  |  ՄամուլԱջ ղեկով մեքենաների հետ կապված արգելքը ԵՏՄ-ի պահանջն է. «Ժամանակ»
14:53 18/12/2017Աջ ղեկ ունեցող տրանսպորտային միջոցների ներկա սեփականատերերին չի արգելվի հետագայում ևս շահագործել իրենց մեքենաները
09:09 16/12/2017  |  ՄամուլԱջ ղեկով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը կարգելվի՞. «Ժողովուրդ»
16:15 11/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահին աջակողմյան ղեկով տրանսպորտային միջոցների շահագործումը դադարեցնելու որևէ իրավական ակտ չկա
09:50 10/10/2017  |  ՄամուլՆախարարությունը մտադիր է սահմանափակումներ մտցնել աջ ղեկ ունեցող ավտոմեքենաների նկատմամբ. «Փաստ»
09:50 07/10/2017  |  ՄամուլՀերթական կոռուպցիոն գործարքը. ՀՀԿ-ից ինչ-որ մեկը մեքենաների ղեկը աջից ձախ դարձնելու ցեխ է դրել. «Առավոտ»

Минтранс Армении снова внес ясность в дальнейшую судьбу праворульных автомобилей 01/08/2018   15:00  |  Лента новостей
Доработанный проект закона о внесении поправок в решение правительства Армении от 28-го июня 2007 года о временном запрете на импорт транспортных средств с правосторонним расположением рулевого управления, а также в решение от 9 сентября 2010 года представлен на рассмотрение кабмина. Об этом говорится в распространенном понедельник министерством транспорта, связи и информационных технологий сообщении.
С учетом права  владельцев уже импортированных в Республику Армения транспортных средств с  правосторонним расположением руля на распоряжение своей собственностью, действующие автовладельцы, согласно проекту, могут свободно эксплуатировать, ставить на учет и перерегистрировать свои автомобили.
А с 1-го апреля 2018 года будут запрещены импорт в Армению и регистрация в РА транспортных средств с правосторонним расположением руля.
В Минтрансе отметили, что предложения инициативы “Правый руль” еще 28-го декабря 2017 года были рассмотрены на заседании межведомственной комиссии, занимающейся разработкой проектов.
“Доработанные варианты проектов представлены на рассмотрение заинтересованных ведомств”, - отмечается в сообщении.