Ինչպիսին եղել անցնող տարին շփման գծում. առաջին կիսամյակն աչքի է ընկել իր լարվածությամբ 12/30/2017 13:13 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
2017 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրադրությունը պայմանականորեն կարելի է բաժանել երկու մասի: Ամփոփ տեղեկատվությամբ է հանդես եկել ԱՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունը.
Անցնող տարվա առաջին կիսամյակն աչքի է ընկել իր լարվածությամբ, հակառակորդի կողմից կիրառվող զինատեսակների տրամաչափերի մեծությամբ ու հետախուզադիվերսիոն փորձերի ձեռնարկմամբ:
Այստեղ հատկապես հիշատակման արժանի է փետրվարի 25-ի ժամը 03:00-04:00-ի սահմաններում շփման գծի միանգամից երկու՝ հարավարևելյան (Մարտունի) և արևելյան (Ակնա) ուղղություններով ադրբեջանական զինուժի ձեռնարկած հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձերը, որոնց ժամանակ հակառակորդը, կիրառելով <<ՏՐՈՊԱ>> տիպի ականազերծման հատուկ տեխնիկա, նռնականետեր ու խոշոր տրամաչափի այլ զինատեսակներ, անցել է հարձակման:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները նաև շնորհիվ 2016թ. ապրիլյան ռազմագործողություններից հետո առաջնագծի ողջ երկայնքով տեղադրված տեսադիտարկման սարքավորումների, երկու ուղղություններում էլ ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի առաջխաղացումը և հետ շպրտել վերջիններիս ելման դիրքեր: Հայ դիրքապահների գրագետ ու կազմակերպված գործողությունների արդյունքումª նահանջող հակառակորդը չեզոք գոտում թողել է 5 դիակ, որից հետո պաշտոնական Բաքուն հարկադրված դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությանը՝ խնդրելով միջնորդել իր դիակների՝ չեզոք գոտուց տարհանելու աշխատանքները կազմակերպելու համար:
2017թ. երկրորդ կիսամյակում, բացառությամբ հուլիս ամսվա և հոկտեմբերի 23-ի ու 24-ի, երբ ադրբեջանական զինուժը հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում կիրառել է Դ-30 հաուբից և Դ-44 հրանոթներ, ՏՌ-107 տիպի հրթիռահրետանային կայանքներ, տարբեր տրամաչափի ականանետեր ու նռնականետեր և <<ՍՊԱՅԿ>> տիպի կառավարվող հակատանկային հրթիռներ, իրադրությունն առաջնագծում եղել է հարաբերական հանգիստ, իսկ հրադադարի ռեժիմը հակառակորդի կողմից խախտվել է հիմնականում հրաձգային զինատեսակներից:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի, 2017 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 14.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 180.000 կրակոց: Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև <<ՍՊԱՅԿ>> տիպի հակատանկային հրթիռներ (5 արկ), 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից և 85 միլիմետրանոց Դ-44 հրանոթներ (262 արկ), ՏՌ-107 տիպի հրթիռահրետանային կայանքներ (17 արկ), 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (1042 արկ) ու տարբեր տիպի նռնականետեր (571 արկ):
2017թ. ընթացքում ՊԲ առաջապահ զորամասերը վստահորեն իրականացրել են իրադրության վերահսկողությունը սահմանի ողջ երկայնքով, պատվով կատարել իրենց առջև դրված գլխավոր մարտական խնդիրը, այն է՝ ապահովել Արցախի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիությունն ու բնակչության խաղաղ կենսագործունեությունը:

Минобороны Арцаха представило данные об оперативной обстановке на передовой за уходящий год 12/30/2017   13:56  |  Карабахский конфликт
Ситуацию на линии соприкосновения Вооруженных сил Республики Арцах (Нагорно- Карабахской Республики) и Азербайджана в 2017 году можно условно разделить на две части. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Министерства обороны Арцаха по итогам года.
Как отметили в ведомстве, первая половина минувшего года была отмечена напряженностью, крупными калибрами использованного противником оружия и предпринятыми попытками разведывательно-диверсионных вылазок.
В Минобороны Арцаха особенно упомянули о попытках разведывательно-диверсионных вылазок, предпринятых азербайджанскими ВС 25 февраля, в районе 03:00-04:00, сразу по двум направлениям - юго-восточному (Мартуни) и восточному (Акна), в ходе которых противник, применив специальную технику разминирования “Тропа”, гранатометы и другое крупнокалиберное оружие, перешел в наступление.
“Передовые подразделения Армии обороны благодаря также устройствам видеонаблюдения, установленным после боевых действий в апреле 2016 года вдоль всей передовой линии, вовремя засекли передвижение азербайджанских спецотрядов по обоим направлениям и отбросили противника на исходные позиции. В результате грамотных и организованных действий армянских солдат, противник, отступая, оставил 5 тел в нейтральной зоне, после чего официальный Баку был вынужден обратиться к Минской группе ОБСЕ и Международному комитету Красного Креста с просьбой о посредничестве в организации работ по эвакуации тел из нейтральной зоны”, - напомнили в оборонном ведомстве Арцаха.
“Вторая половина 2017 года, за исключением июля и 23-24 октября, когда азербайджанские силы применили на различных участках линии соприкосновения гаубицу Д-30, пушки Д-44 и реактивные системы залпового огня TR-107, минометы и гранатометы различных  калибров, противотанковый ракетный комплекс “СПАЙК”, ситуация на передовой была относительно спокойной, а режим прекращения огня противник в основном нарушал с применением стрелкового оружия”, - говорится в сообщении.
В целом, по оперативным данным Армии обороны Арцаха, в 2017 году режим прекращения огня на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения нарушался противником порядка 14.000 раз. За указанный период в сторону армянских позиций было произведено более 180 тысяч выстрелов. Кроме стрелкового оружия, ВС Азербайджана также использовали противотанковые ракеты “СПАЙК” (5 ракет), гаубицы Д-30 калибра 122-мм,  85-миллиметровые пушки Д-44 (262 снаряда), реактивные системы залпового огня TR-107 (17 ракет), 60-ти, 82-ти и 120-миллиметровые минометы (1042 снаряда) и различные типы гранатометов (571 снаряд).
“За 2017 год передовые подразделения Армии обороны уверенно контролировали ситуацию вдоль всей границы, с честью выполняя главную боевую задачу по обеспечению неприкосновенности границ Республики Арцах и мирной жизни населения", - отмечается в сообщении.