Շենգավիթի նոտարը դատապարտվեց երկրորդ անգամ 12/29/2017   11:48  |  Քրեական խրոնիկոն
Առանձնապես խոշոր չափով գումարի յուրացման մեջ մեղադրվող «Շենգավիթ» նոտարական տարածքի նոտար Վահագն Գրիգորյանը դատապարտվեց 5 տարի 3 ամիս ժամկետով ազատազրկման:
Եվ քանի որ նոտարը մեկ այլ գործով նախկինում ևս դատապարտվել էր՝ կրկին առանձնապես խոշոր չափով գումարի յուրացման մեղադրանքով` նշանակված պատժին մասնակիորեն գումարվել է նախորդ` Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 26.05.2017թ. դատավճռով նշանակված պատժի չկրած մասից 1 տարի 3 ամիս ազատազրկման ժամկետը. Գրիգորյանի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակել 6 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկում:
Այսպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ըստ մեղադրանքի՝ Վահագն Գրիգորյանը պաշտոնական դիրքի օգտագործմամբ 2014թ. մարտից մինչև նոյեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում յուրացման եղանակով հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերի` 85.863.360 ՀՀ դրամ գումար:
Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Գործը քննվել է արագացված ընթացակարգով՝ ամբաստանյալը ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը:
Նշենք նաև, որ դատարանը բավարարել է քաղաքացիական հայցվոր «Արդշին բանկ» ՓԲ ընկերության քաղաքացիական հայցը և ամբաստանյալ Վահագն Գրիգորյանից հօգուտ «Արդշին բանկ» ՓԲ ընկերության կբռնագանձվի 85.863.360 ՀՀ դրամ գումար՝ որպես հանցագործությամբ պատճառված վնասի հատուցում։
Հիշեցնենք, որ նախորդ գործով էլ Գրիգորյանը յուրացման եղանակով հափշտակել էր իրեն վստահված և Մարի Մախայներին ու Միխայել Մեսյանին պատկանող 64.000 ԱՄՆ դոլարը:
Դատարանը բավարարել էր տուժողների քաղհայցը, նոտարից հօգուտ Մարի Մախայների և Միխայիլ Մեսյանի կբռնագանձվի 30.396.160 ՀՀ դրամ գումար, որպես հանցագործությամբ պատճառված վնասի հատուցում:

Нотариус в Ереване повторно осужден за присвоение денежной суммы 12/29/2017 16:29 | Судебный репортаж
Нотариус ереванского нотариального округа “Шенгавит” Ваагн Григорян, обвиняемый в присвоении денежной суммы в особо крупном размере, приговорен к 5 годам и трем месяцам лишения свободы.
Поскольку нотариус уже был осужден по другому делу и вновь по обвинению в присвоении денежной суммы в особо крупном размере, к назначенному наказанию была частично присоединена неотбытая часть наказания по предыдущему приговору - 1 год и 3 месяца. Итого, в отношении Григоряна назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 6 лет и 6 месяцев.
Согласно обвинению, Ваагн Григорян, воспользовавшись своим должностным положением, в период с марта до ноября 2014 года присвоил вверенную ему денежную сумму в размере 85.863.360 драмов.
Григоряну было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА.
Дело рассматривалось в порядке ускоренного судебного разбирательства. Подсудимый признал вину в инкриминируемом ему деянии.
Отметим, что суд удовлетворил гражданский иск ЗАО «Ардшин банк» и постановил взыскать с подсудимого Ваагна Григоряна в пользу ЗАО «Ардшин банк» 85.863.360 драмов в качестве компенсации за причиненный преступлением ущерб.