Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեի հետ 12/26/2017   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Խորհրդարանի նախագահը ողջունել է Հայաստանի Նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը և համոզմունք հայտնել, որ նման բարձր մակարդակի փոխայցելությունները դրական ազդեցությունն են ունենում երկկողմ միջպետական հարաբերությունների, ինչպես նաև հայ և վրացի ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման վրա:
Իրակլի Կոբախիձեն ընդգծել է, որ Վրաստանի խորհրդարանը մեծապես կարևորում է և պատրաստ է Հայաստանի հետ շարունակել հետևողականորեն զարգացնել սերտ համագործակցություն` իր ներդրումն ունենալով երկու երկրների միջև կապերի խորացման գործում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են ընդգծել ընթացիկ տարում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը, այդ թվում` առևտրաշրջանառության ծավալների աճը և կարևորել այն պահպանելու ու ամրապնդելու ուղղությամբ ջանքերը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Վրաստանում իր գլխավորած պատվիրակությանը ջերմ ընդունելության արժանացնելու համար, նշելով, որ Հայաստանի ու Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարում երկկողմ կապերի նման մակարդակը պարտավորեցնող է: Հանրապետության նախագահը խորհրդարանական կառավարում ունեցող Վրաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը կարևորել է նաև Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններից հետո կառավարման նոր համակարգի անցնելու տեսանկյունից:
Իրակլի Կոբախիձեն դրվատանքով է խոսել Վրաստանի խորհրդարանում հայ պատգամավորների գործունեության մասին` ընդգծելով, որ նրանք իրենց ներդրումն են ունենում ոչ միայն խորհրդարանի աշխատանքում, այլ նաև հայ-վրացական հարաբերությունների խորացման գործում:
Հայաստանի Նախագահը և Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը համակարծիք են եղել, որ երկու բարեկամ երկրներն ունեն ընդհանուր շահեր ու հետաքրքրություններ, և սերտ փոխգործակցությունը լավագույն ձևն է արդյունավետ լուծումներ գտնելու համար:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են նաև տարածաշրջանի կայունությունն ու խաղաղությունը:
Հանդիպման ավարտին Սերժ Սարգսյանը գրառում է կատարել Վրաստանի խորհրդարանի հուշամատյանում:
«Նախատոնական այս օրերին բարեկամ Վրաստան իմ հերթական պաշտոնական այցը լավ առիթ է բարեմաղթանքի տողեր գրելու Վրաստանի խորհրդարանի՝ ինձ արդեն քաջ ծանոթ այս հուշամատյանում։
Հավատացած եմ, որ մեր խորհրդարաններին մեծ առաքելություն է վերապահված դարերից սերող մեր ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում. չէ՞ որ Հայաստանում և Վրաստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխություններով վերաիմաստավորվեց երկու խորհրդարանների դերն ու նշանակությունը։ Ուստի մաղթում եմ, որ վերջին շրջանում նոր շունչ ստացած մեր միջխորհրդարանական կապերը տարեցտարի առավել սերտանան, ընդլայնվեն ու խորանան՝ դառնալով ևս մեկ շարժիչ Հայաստանի ու Վրաստանի միջպետական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։
Կեցցե՛ն հայ և վրաց եղբայրական ժողովուրդները»,-գրել է Նախագահը։
13:08 26/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ

Серж Саргсян: парламентам Армении и Грузии предначертана великая миссия по укреплению дружбы между нашими народами 12/26/2017   14:39  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня встретился с председателем парламента Грузии Ираклием Кобахидзе. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Спикер парламента Грузии выразил уверенность в том, что подобные взаимные визиты высокого уровня положительно сказываются на двусторонних межгосударственных отношениях, а также на укреплении дружбы армянского и грузинского народов.
Ираклий Кобахидзе подчеркнул, что парламент Грузии придает большую важность тесному сотрудничеству с Арменией и готов к последовательному его развитию, внося свой вклад в дело углубления связей между двумя странами.
В ходе встречи собеседники  с удовлетворением отметили зафиксированные в текущем году достижения в ряде  сфер, представляющих обоюдный интерес, в том числе  в плане роста объемов торгового оборота.
Президент Саргсян поблагодарил за теплый прием, оказанный в Грузии возглавляемой им делегации, отметив, что в год 25-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией подобный уровень двусторонних связей является обязывающим. Президент Армении указал на важность развития отношений с Грузией, где парламентская форма правления, и с точки зрения перехода в Армении к новой модели государственного управления по итогам реформы Конституции.
Ираклий Кобахидзе похвально отозвался о деятельности депутатов-армян в парламенте Грузии, подчеркнув их вклад не только в работу законодательного органа, но и в дело углубления армяно-грузинских отношений.
Президент Армении и председатель парламента Грузии сошлись во мнении относительно того, что у двух дружественных стран имеется множество общих интересов и тесное сотрудничество служит наилучшим способом для поиска эффективных решений.
Собеседники обоюдно подчеркнули важность обеспечения стабильности и безопасности в регионе.
В завершение встречи президент Армении Серж  Саргсян оставил запись в памятной книге грузинского парламента:
“Мой очередной официальный визит в дружественную Грузию в эти предпраздничные дни – хороший повод для выражения добрых пожеланий в этой уже хорошо знакомой мне книге. Уверен, что нашим парламентам предначертана великая миссия по укреплению идущей из глубины веков дружбы между нашими народами: ведь проведенными в Армении и Грузии конституционными реформами были переосмыслены роль и значение двух парламентов. Поэтому желаю дальнейшего сближения, расширения и углубления наших межпарламентских связей, обретших в последний период второе дыхание,  которые стали еще одним движущей силой развития межгосударственных отношений Армении и Грузии. Да здравствуют братские армянский и грузинский народы!”