Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ 12/26/2017   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր առավոտյան, մինչ արարողակարգով նախատեսված երկկողմ հանդիպումները, հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ Թբիլիսիում այցելել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգ եկեղեցի, որից հետո մեկնել է «Հերոսների» հրապարակ` ծաղկեպսակ դրել հուշակոթողին և հարգանքի տուրք մատուցել: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահն այնուհետև հանդիպում է ունեցել Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ:
Սերժ Սարգսյանն իր և ամբողջ հայ ժողովրդի անունից շնորհավորել է Իլյա Երկրորդին վրաց ժողովրդի համար կարևոր հոբելյանի՝ Կաթողիկոս-Պատրիարքի գահակալման 40-ամյակի առթիվ, ընդգծելով, որ այդ չորս տասնամյակների ընթացքում նրա կողմից շատ մեծ աշխատանք է իրականացվել Վրաց Ուղղափառ եկեղեցու ամրապնդման ուղղությամբ:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարքին` հայ և վրացի ժողովուրդների բարեկամության պահպանման և խորացման համար նրա աղոթքների համար:
Նախագահ Սարգսյանը և Իլյա Երկրորդը երկուստեք կարևորել են պետության և եկեղեցու միջև հարաբերությունները: Հանրապետության Նախագահը հայ ժողովրդի կյանքում բարձր է գնահատել Հայոց եկեղեցու դերը` հատկապես պետականության բացակայության ժամանակաշրջանում, երբ եկեղեցին դժվարին իրավիճակներում փոխարինել է պետությանը՝ ամուր պահելով հավատքն ու պահպանելով ազգի ինքնությունը:
Ընդգծելով, որ Հայաստանն ու Վրաստանը միմյանց հետ կապված են դարավոր բարեկամությամբ, Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ այդ բարեկամության ավանդույթները կառուցված են քրիստոնեական և մշակութային ընդհանուր արժեքների և պատմության ամուր հիմքի վրա:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդը երկուստեք կարևորել են Հայ Առաքելական և Վրաց Ուղղափառ եկեղեցիների դերը հայ-վրացական բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Հանդիպման ժամանակ Հանրապետության Նախագահը Կաթողիկոս-Պատրիարքին ներկայացրել է իր պաշտոնական այցի շրջանակներում նախագահ Մարգվելաշվիլիի հետ երեկ ունեցած հանդիպման արդյունքները` գոհունակությամբ նշելով կայացած արդյունավետ քննարկումները և ձեռքբերված պայմանավորվածությունները:
Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդը Նախագահ Սարգսյանին խնդրել է իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին:

Серж Саргсян и Илия II подчеркнули важную роль Церкви в деле развития армяно-грузинских отношений 12/26/2017   13:49
В рамках официального визита в Грузию президент Армении Серж Саргсян сегодня утром, до намеченных протоколом двусторонних встреч, вместе с представителями армянской общины в Тбилиси посетил резиденцию Грузинской епархии ААЦ церковь Святого Георгия, после чего отправился на Площадь Героев, возложил венок к мемориалу и воздал дань уважения. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Затем президент РА встретился с Католикосом-Патриархом Всея Грузии Илией Вторым.
Серж Саргсян от имени всего армянского народа и от себя лично поздравил Илию Второго с важным для грузинского народа юбилеем - 40-летием интронизации Католикоса-Патриарха, подчеркнув, что в течение этих четырёх десятилетий он проделал очень большую работу в направлении укрепления Грузинской Православной церкви.
Президент выразил благодарность Католикосу-Патриарху Всея Грузии за его молитвы ради сохранения и углубления дружбы армянского и грузинского народов.
Президент Саргсян и Илия Второй обоюдно подчеркнули важность отношений между государством и церковью. Президент РА высоко оценил в жизни армянского народа роль Армянской церкви, особенно в период отсутствия государства, когда церковь в труднейших ситуациях замещала государство, прочно храня веру и национальную идентичность.
Подчеркнув, что Армения и Грузия связаны друг с другом многовековой дружбой, президент Серж Саргсян отметил, что традиции этой дружбы построены на общих христианских и культурных ценностях и прочных исторических основах.
Президент Серж Саргсян и Католикос-Патриарх Всея Грузии Илия Второй обоюдно подчеркнули важную роль Армянской Апостольской и Грузинской Православной церквей в деле развития добрососедских армяно-грузинских отношений.
Во время встречи президент РА представил Католикосу-Патриарху итоги состоявшейся вчера в рамках официального визита встречи с президентом Маргвелашвили, с удовлетворением отметив состоявшиеся результативные обсуждения и достигнутые договорённости.
Католикос-Патриарх Всея Грузии Илия Второй попросил президента Саргсяна передать свои тёплые приветствия и добрые пожелания Католикосу Всех Армян.