Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Վրաստան ավարտվել է վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ հանդիպմամբ 12/26/2017   17:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վրաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում այսօր առանձնազրույց է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը և վարչապետ Կվիրիկաշվիլին գոհունակությամբ են փաստել երկու բարեկամ երկրների միջև դինամիկ զարգացող ու տարեցտարի ամրապնդվող հարաբերությունները` այդ համատեքստում նշելով նաև առևտրատնտեսական ոլորտում անցնող տարում հայ-վրացական համագործակցության արդյունքում արձանագրված նկատելի առաջընթացը, ակտիվ փոխգործակցությունը զբոսաշրջության, էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ բնագավառներում:
Զրուցակիցների համոզմամբ` հայ-վրացական բարձր մակարդակի շփումները լավ նախադրյալներ են ստեղծել գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախանշելու համար:
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ չնայած Հայաստանն ու Վրաստանը այս տարի նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը, այնուամենայնիվ, երկու երկրների հարաբերություններն ունեն դարերի պատմություն և դրանք, ըստ վարչապետ Կվիրիկաշվիլիի, միշտ եղել են այնքան ջերմ ու բարիդրացիական, որքան այսօր են: Վրաստանի վարչապետը շնորհավորել է Նախագահ Սարգսյանին և ամբողջ հայ ժողովրդին գալիք տոների կապակցությամբ, մաղթել Հայաստանին խաղաղություն և կայուն զարգացում:
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ հայ և վրացի ժողովուրդների անցած բազմադարյա ուղին պարտավորեցնում է երկու երկրների իշխանություններին իրենց վստահված ժամանակահատվածում ազնվորեն ծառայել` ի բարօրություն երկու ժողովուրդների:
Նախագահը փոխադարձաբար շնորհավորել է վարչապետ Կվիրիկաշվիլիին և վրացի ժողովրդին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ՝ մաղթելով բարձր տրամադրություն և լավատեսություն երկրի զարգացման ու բարեկեցության հարցում:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ընթացքն ու հեռանկարը, ինչպես նաև մոտ ապագայում նախատեսված՝ Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի պաշտոնական այցը Հայաստան:
Ավարտելով երկօրյա պաշտոնական այցը Վրաստան՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձել է Երևան: Սերժ Սարգսյանին և տիկին Ռիտա Սարգսյանին օդանավակայանում ճանապարհել է Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին:
13:39 26/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Իրակլի Կոբախիձեի հետ
13:08 26/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ

Президент Армении и премьер Грузии обсудили перспективы развития двусторонних отношений в различных сферах 12/26/2017   17:48  |  Лента новостей
В рамках официального визита в Тбилиси президент Армении Серж Саргсян сегодня провел переговоры с премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили. Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении и премьер Квирикашвили с удовлетворением констатировали, что отношения двух дружественных стран динамично развиваются и укрепляются из года в год. Собеседники отметили в данном контексте заметный прогресс, зафиксированный по итогам армяно-грузинского сотрудничества за уходящий год в торгово-экономической сфере, а также констатировали активное взаимодействие в сферах туризма, энергетики, информационных технологий и в ряде других областей.
По убеждению собеседников, армяно-грузинские контакты на высшем уровне создают хорошие предпосылки для обозначения новых направлений партнерства.
Глава грузинского правительства отметил, что, несмотря на то, что Армения и Грузия отмечают в этом году 25-летие установления дипломатических отношений, тем не менее, история отношений двух стран насчитывают века, и они, по словам премьера Квирикашвили, всегда были такими теплыми и добрососедскими, как и сейчас. Премьер-министр Грузии поздравил президента Саргсяна и весь армянский народ в связи с наступающими праздниками, пожелав Армении мира и стабильного развития.
Президент Армении поблагодарил за теплый прием, подчеркнув, что пройденный армянским и грузинским народами многовековой путь обязывает власти двух стран в вверенный им период честно служить на благо процветания двух народов. Президент РА также поздравил премьера Квирикашвили и грузинский народ с  наступающим Новым годом и Рождеством, пожелав хорошего настроения и оптимизма в вопросе развития и благосостояния страны.
В ходе встречи стороны обсудили ход и перспективы развития двусторонних отношений в различных сферах, а также запланированный на ближайшее будущее визит премьер-министра Грузии Георгия Квирикашвили в Армению.
Завершая двухдневный визит в Грузию, возглавляемая президентом Сержем Саргсяном делегация вернулась в Ереван. Сержа Саргсяна и первую леди Риту Саргсян в аэропорту проводил президент Грузии Георгий Маргвелашвили.