Բռնաբարության փորձը վերաորակվել է սեռական հարաբերության հարկադրելու. Կապանի ԲԿ-ի բժշիկը դատապարտվեց 2 տարվա ազատարկման 12/26/2017   11:38  |  Քրեական խրոնիկոն
Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի 18-ամյա բնակչուհուն սեռական հարաբերության հարկադրելու մեջ մեղադրվող «Կապանի ԲԿ»-ի բժիշկ Ա.Կ.-ն դատապարտվեց 2 տարի ժամկետով ազատազրկման:
Սյունքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավճռով բժշկի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորում թողնվել է անփոփոխ՝ մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը, իսկ պատիժը կրելու սկիզբ է հաշվել 2017 թվականի հունվարի 26-ից:
Այսպիսով, ավելի վաղ «Փաստինֆով»-ն տեղեկացրել էր, որ հունվարի 18-ին Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի 18-ամյա բնակչուհուց հաղորդում էր ստացվել առ այն, որ 2017 թվականի հունվարի 18-ին՝ ժամը 03-ի սահմաններում, «Կապանի ԲԿ» ՓԲ ընկերության բժիշկը փորձել է սեռական ոտնձգություն կատարել իր նկատմամբ։
Բռնաբարելու փորձի մեջ մեղադրվող բժիշկը հարբած է եղել
Քննչական կոմիտեն պաշտոնական հաղորդագրությամբ հանդես եկավ՝ հայտնելով, որ դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ աղջիկը «Կապանի ԲԿ» ՓԲ ընկերության վերակենդանացման բաժանմունք է ընդունվել հունվարի 16-ին։
Վերջինս հունվարի 17-ին տեղափոխվել է «Բժիշկների սենյակ» գրառմամբ սենյակ, որտեղ հունվարի 17-ի լույս 18-ի գիշերը բժշկական կենտրոնի բժիշկներից մեկը, գտնվելով ոգելից խմիչք օգտագործած վիճակում, փորձել է սեռական հարաբերություն ունենալ նրա հետ։ Աղջիկը դիմադրել է՝ հրել բժշկին, կծել ձեռքերը, բաժակով ջուր լցրել վրան։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ բժշկին մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետի հատկանիշներով: Ապա դատարանը բավարարել էր քննիչը միջնորդությունը՝ բժշկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ:
Սակայն դատական ակտից պարզ է դառնում, որ բժշկին առաջադրված մեղադրանքը վերաորակվել է, և նա դատապարտվեց 140-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված կատարման մեջ:

Врача медцентра Капана приговорили к двум годам заключения за принуждение пациентки к сексу 12/26/2017   11:57  |  Криминальная хроника
Врач Капанского медцентра А. К.,  обвиняемый в понуждении 18-летней жительницы города к действиям сексуального характера, приговорен к двум годам лишения свободы.
Приговором суда общей юрисдикции первой инстанции Сюникской области Армении избранная в отношении врача мера пресечения в виде заключения под стражу останется неизменной до  вступления приговора в законную силу. Начало срока отбывания наказания исчисляется с 26-го января 2017 года.
Ранее СК Армении сообщил, что 18-го января от 18-летней жительницы Капана поступило сообщение о том, что в районе 03.00 ночи врач ЗАО "Капанский медцентр" попытался совершить сексуальное посягательство в ее отношении.
В результате следственных действий, предпринятых в рамках возбужденного  по данному факту уголовного дела, выяснилось, что девушка поступила в реанимационное отделение медцентра Капана 16-го января. На следующий день, 17-го января, она была переведена в кабинет с табличкой “Комната врачей”, где в ночь на 18-е января один из врачей больницы, находясь в состоянии алкогольного опьянения, попытался вступить с ней в половой контакт. Девушка оказала сопротивление: толкнула его, искусала его руки и облила его водой.Врач медцентра Капана арестован по обвинению в попытке изнасилования молодой пациенткиНа основе добытых доказательств врачу было предъявлено обвинение по признакам пункта 8 части 2 статьи 34-138 ("Попытка изнасилования") УК РА. Суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении врача меры пресечения в виде заключения под стражу.
Однако, как стало ясно из судебного акта,  инкриминируемое врачу деяние было переквалифицировано, и он был осужден по обвинению в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 140(“Понуждение к действиям сексуального характера”) УК РА.