ՀՀ Նախագահը հրամանագիր է ստորագրել՝ ՀՀ-ԵՄ միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծելու մասին 12/25/2017 11:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 25-ին ստորագրել է հրամանագիր՝ Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմից, և Եվրոպական միության և ատոմային
էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների՝ մյուս կողմից, միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և Հայաստանի Հանրապետության և
Եվրոպական միության միջև «Գործընկերության առաջնայնություններ» փաստաթղթի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծելու մասին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ղեկավարվելով 2005 թվականի փոփոխություններով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 6-րդ կետով, 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին ստորագրված՝ Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմից, և Եվրոպական միության և ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների՝ մյուս կողմից, միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (այսուհետ` համաձայնագիր) և 2017 թվականի նոյեմբերի 20-ին հաստատված՝ Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև «Գործընկերության առաջնայնություններ» փաստաթղթի (այսուհետ` փաստաթուղթ) կիրարկումն ապահովելու նպատակով՝ ո ր ո շ ու մ ե մ.
1. Ստեղծել համաձայնագրի և փաստաթղթի կիրարկումն ապահովող միջոցառումները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողով (այսուհետ՝ հանձնաժողով) և հաստատել դրա անհատական կազմը` համաձայն հավելվածի:
2. Սահմանել, որ հանձնաժողովը՝
1) համակարգում է համաձայնագրով և փաստաթղթով սահմանված առևտրատնտեսական և ոլորտային համագործակցության շրջանակներում Եվրոպական միության և դրա անդամ պետությունների հետ Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների աշխատանքները.
2) հաստատում է համաձայնագրից և փաստաթղթից բխող, Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինների կողմից մշակված, այդ թվում՝ բարեփոխումների և մոտարկման գործընթացների իրականացմանն ուղղված՝ կիրարկումն ապահովող միջոցառումների ծրագրերը և հետևում դրանց կատարմանը.
3) նախապես քննարկում է համաձայնագրով նախատեսված՝ ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի և Գործընկերության կոմիտեի օրակարգերում ներառված առևտրատնտեսական և ոլորտային համագործակցության հարցերը և ընդունում որոշումներ:
3. Հանձնաժողովի աշխատանքները կազմակերպվում են նիստերի միջոցով, որոնք գումարվում են ըստ անհրաժեշտության, բայց ոչ պակաս, քան եռամսյակը մեկ անգամ:
4. Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններին` հանձնաժողովի հետ նախապես քննարկել վերջինիս համակարգմանը ենթակա հարցերին վերաբերող ծրագրերը, հանդիպումները, միջոցառումները, ստորագրվելիք և հաստատվելիք փաստաթղթերը:

Президент Армении подписал указ о создании межведомственной комиссии для реализации соглашения с Евросоюзом 12/25/2017   13:39  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 25 декабря, подписал указ о создании межведомственной комиссии для реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Европейским союзом. Текст указа опубликован на сайте главы армянского государства.
В указе отмечается, что межведомственная комиссия будет создана с целью обеспечения реализации подписанного 24 ноября Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Евросоюзом, а также с Европейским сообществом по атомной энергии и его государствами-членами и утвержденного 20 ноября документа "Приоритеты партнерства".
Комиссия будет координировать работу компетентных органов Республики Армения с ЕС и его государствами-членами в рамках предусмотренного соглашением и документом торгово-экономического и отраслевого сотрудничества,  утверждать вытекающие из соглашения и документа программы мероприятий по обеспечению применения, разработанные органами государственного управления Армении, в том числе нацеленные на проведение реформ и процесс реализации.
Отмечается, что комиссия будет вести предварительные обсуждения вокруг вопросов торгово-экономического и отраслевого сотрудничества, включенных в повестку Совета и Комитета по партнерству Армения–ЕС, а также принимать решения.
Работа комиссии организуется посредством заседаний, которые будут созываться по мере необходимости, но не реже, чем раз в квартал.
Органы госуправления Республики Армения должны будут предварительно обсуждать с комиссией программы, касающиеся подлежащих координации вопросов,  встречи, мероприятия, а также подписываемые и утверждаемые документы.
В Брюсселе 24 ноября в присутствии президента Армении Сержа Саргсяна и председателя Совета ЕС Дональда Туска было подписано соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом.Армения и Евросоюз подписали Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрствеДокумент был подписан в рамках саммита Восточного партнёрства министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и высоким представителем ЕС по иностранным делам и безопасности Федерикой Могерини.