Ամուսնու սպանության մեջ մեղադրվող կինը մեղսունակ է ճանաչվել 12/25/2017 16:46 | Քրեական խրոնիկոն
Արմավիրի մարզպետի խորհրդական Մանուկ Սիմոնյանի սպանության մեջ մեղադրվող կինը մեղսունակ է ճանաչվել: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Ըստ դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննության եզրակացության՝ Ռ.Մկրտչյանը հոգեկան հիվանդությամբ չի տառապել և չի տառապում և իրեն մեղսագրվող արարքի նկատմամբ նա ճանաչվել է մեղսունակ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 2017թ. հուլիսի 23-ին Արմավիրի մարզի բնակչուհուց ոստիկանությունում հաղորդում էր ստացվել առ այն, որ 2017թ. հուլիսի 22-ին՝ ժամը 22։00- 23:00-ի սահմաններում, ամուսինը՝ Մանուկ Սիմոնյանը, դուրս է եկել տանից և այլևս չի վերադարձել: Կինը հայտնել էր, որ ամուսնուն տան բակից կանչել է մի տղամարդ, ինչից հետո նա դուրս է եկել տանից՝ առանց ասելու, թե ուր է գնում և այլևս չի վերադարձել:
Սպանվածի կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ որպես խափանման միջոց ընտրելով կալանավորումը, իսկ որդուն արգելանքից ազատելու մասին որոշում է կայացվել:
Նշենք նաև, որ, մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն, սպանվածի կնոջ հարազատները հայտնել են, որ կինն ամուսնու կողմից պարբերաբար ծեծի և նվաստացումների է ենթարկվել, առողջական խնդիրներից զատ` նույնիսկ պարիկ է կրել, քանի որ մազերը թափված են եղել՝ քաշել պոկելու հետևանքով:
Դեպքի օրը ևս ամուսինները վիճաբանել են, և կնոջ նկատմամբ ամուսնու կողմից բռնություն է կիրառվել, որից հետո էլ, ըստ տեղեկությունների, կինը քնած ամուսնուն կացնահարել է:
Ինչ վերաբերում է նրանց որդուն, ով վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ արգելանքից ազատվել է, դեպքից հետո մոր կանչով տուն է եկել և օգնել է հոր դին տանից տեղափոխել ավտոմեքենայով և թաքցրել այն վայրում, որտեղ օրեր անց հայտնաբերվել է դիակը:
Սոնա Տռուզյանից նաև տեղեկացանք, որ քրեական գործով նախաքննության ավարտ է հայտարարվել, և գործի նյութերը տրամադրվել են կողմերին` ծանոթանալու նպատակով։

Жена советника губернатора Армавирской области Армении, обвиняемая в убийстве мужа, признана вменяемой 12/25/2017 17:09 | Криминальная хроника
Обвиняемая в убийстве советника губернатора Армавирской области Манука Симоняна признана вменяемой. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщила советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
Согласно заключению комплексной судебной психолого-психиатрической экспертизы, супруга Симоняна - Р. Мкртчян - на страдала и не страдает психическими заболеваниями и признана вменяемой в отношении инкриминируемого ей деяния.
Сона Трузян также сообщила, что объявлено о завершении предварительного следствия по делу. Материалы дела предоставлены сторонам для ознакомления.
Ранее сообщалось, что 23-го июля 2017 года от жительницы Армавирской области поступило сообщение о том, что 22-го июля 2017 года около 22:00-23:00 ее супруг – Манук Симонян – вышел из дома и до сих пор не вернулся.
Жена Симоняна сообщила, что ее мужа со двора дома позвал некий мужчина, после чего он вышел из дома, не сообщив о том, куда направляется, и больше не вернулся.
В результате предпринятых мероприятий 25-го июля около 23:30 в местечке под названием “Ущелье Даларика”, расположенном справа от третьего километра трассы Мясникян-Даларик, на расстоянии 300 метров, было обнаружено завернутое и связанное тело Манука Симоняна(1965 года рождения).
По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104("Убийство") Уголовного кодекса РА.
По подозрению в убийстве Манука Симоняна были задержаны его жена и сын.
Жене потерпевшего предъявлено обвинение по части 1 статьи 104("Убийство") Уголовного кодекса РА.
Что касается сына, то решением органа, осуществляющего производство, он был освобожден из-под ареста.Сын убитого советника губернатора Армавирской области Армении освобожден из-под ареста