Սաուդյան Արաբիայում ազատել են կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող 20 մարդու .WSJ 12/25/2017   12:11  |  Միջազգային լրահոս
Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները վերջին մի քանի օրվա ընթացքում կալանքից ազատել են առնվազն երկու տասնյակ մարդու, որոնք ավելի վաղ մեղադրվում Էին կոռուպցիայի մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 24-ին հայտնել Է The Wall Street Journal թերթը:
Հրատարակության աղբյուրների տեղեկությունների համաձայն, ազատվածների թվում են ազդեցիկ անձինք: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում Է ֆինանսների նախկին նախարար եւ Սաուդյան Արաբիայի Saudi Aramco պետական նավթընկերության ղեկավարության անդամներից մեկին՝ Աբրահիմ Աբդել Ազիզ ալ Ասաֆին: Նրան մեղադրում Էին խարդախության մեջ՝ կապված Մեքքայի մզկիթի ընդարձակման նախագծի հետ:
Կալանքից ազատվածների թվում Է արքայազն Թուրքի բեն Հալիդը, ինչպես նաեւ ֆինանսների նախարարի նախկին օգնական եւ Saudi Telecom ընկերության նախկին ղեկավարը:
«Նրանք բոլորն ազատ են արձակվել,-հրապարակման մեջ բերվում Է սաուդյան պաշտոնյաների թվից հրատարակության աղբյուրի խոսքը:
-Ազատ են արձակել առնվազն երկու տասնյակ մարդկանց»: Նա նաեւ նշել Է, որ շուտով դատաքննություններ են սկսվելու կոռուպցիայի մեղադրանքով:
Լույս նոյեմբերի 5-ի գիշերը Կոռուպցիայի դեմ պայքարի բարձրագույն կոմիտեն՝ գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալմանի գլխավորությամբ, ձերբակալել եւ կալանքի տակ Է դրել թագավորական ընտանիքի տասնյակ անդամների, պետական ծառայողների ու ձեռնարկատերերի՝ նրանց մեղադրելով ֆինանսական ու պաշտոնեական հանցագործությունների մեջ: Ըստ դատախազության տեղեկատվության, հարցաքննվել Է շուրջ 200 մարդ:
Ինչպես հայտարարել Է գահաժառանգ արքայազնը The New York Times թերթին տված հարցազրույցում, մեղադրյալների 95 տոկոսը համաձայնել Է գործարքի մեջ մտնել՝ իր ակտիվների մի մասը փոխանցելով իշխանություններին ազատվելու դիմաց, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
23:58 19/12/2017  |  Միջազգային լրահոսԱպստամբները հրթիռ են արձակել Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքի ուղղությամբ
15:15 24/11/2017  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիայում կոռուպցիայի մեջ մեղադրվողների 95 տոկոսն ակտիվներ Է փոխանցել իշխանություններին
11:05 23/11/2017  |  ՄամուլՍաուդյան Արաբիայում ձերբակալված արքայազները կտտանքների են ենթակվում. Daily Mail
16:49 09/11/2017  |  ԱնցուդարձՍաուդյան Արաբիայում միլիարդատերերը փորձում են փողերը դուրս բերել երկրից. Bloomberg
18:53 15/08/2017  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիայի արքայազները՝ որտե՞ղ են նրանք և ի՞նչ է պատահել նրանց հետ
23:50 28/11/2016  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիայում ձյուն է եկել. երկրի իշխանություններն անհնագստացած են
11:17 29/02/2016  |  Միջազգային լրահոսՄեկնարկել են «Իսլամական բանակի» զորավարժությունները
10:23 14/02/2016  |  Միջազգային լրահոսՍաուդյան Արաբիան չի բացառում Սիրիայի նախագահին ուժի գործադրմամբ պաշտոնից հեռացնելը
12:52 18/08/2014  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում գողացել են Սաուդյան Արաբիայի արքայազնի մեքենան և մեծ քանակությամբ գումար

Власти Саудовской Аравии освободили из-под стражи около 20 обвиненных в коррупции - СМИ 12/25/2017   12:26  |  Международные новости
Власти Саудовской Аравии за последние несколько дней освободили из-под стражи не менее двух десятков человек, ранее обвиненных в коррупции. Об этом, как передает ТАСС, сообщила в воскресенье газета The Wall Street Journal.
По сведениям источников издания, в число освобожденных в течение последней недели вошли влиятельные лица. Это, в частности, бывший министр финансов и один из членов руководства государственной нефтяной компании Саудовской Аравии Saudi Aramco Ибрагим Абдель Азиз аль-Ассаф. Его обвиняли в мошенничестве, связанном с проектом по расширению мечети в Мекке.
В числе отпущенных из-под стражи принц Турки бен Халид, а также бывший помощник министра финансов и экс-руководитель компании Saudi Telecom. "Все они вышли на свободу, - приводятся в публикации слова источника издания из числа саудовских чиновников. - Выпустили не менее двух десятков человек, если не больше". Он также отметил, что вскоре начнутся судебные разбирательства по обвинению в коррупции.
В ночь на 5 ноября Высший комитет по борьбе с коррупцией во главе с наследным принцем Мухаммедом бен Сальманом задержал и поместил под стражу в гостиницу в Эр-Рияде десятки членов королевской семьи, госслужащих и предпринимателей, обвинив их в финансовых и должностных преступлениях. По информации прокуратуры, допрошены были примерно 200 человек. Как заявил кронпринц в интервью газете The New York Times, 95% из обвиняемых согласились на сделку, передав часть своих активов властям в обмен на освобождение.
17:25 13/12/2017  |  Международные новостиЖенщинам в Саудовской Аравии могут разрешить работать судьями
11:11 23/11/2017  |  Международные новостиЗадержанные в Саудовской Аравии принцы подвергаются пыткам, пишут СМИ
16:23 18/11/2017  |  Международные новостиПолиция Саудовской Аравии арестовала мужчину за разговор с женщиной во время обеденного перерыва
10:41 10/11/2017  |  Международные новостиГенпрокурор Саудовской Аравии заявил о расхищении 100 млрд долларов
12:22 08/11/2017  |  Международные новостиУ заподозренных в коррупции саудовских принцев отберут триллион долларов для поправки финансов королевства
12:05 30/10/2017  |  Международные новостиЖенщинам в Саудовской Аравии позволят посещать стадионы
09:32 30/09/2017  |  Международные новостиЖитель Саудовской Аравии угрожал сжигать женщин, посмевших сесть за руль
09:40 27/09/2017  |  Международные новостиЖенщинам в Саудовской Аравии разрешат садиться за руль
18:00 20/07/2017  |  Международные новостиГулявшую в Саудовской Аравии в мини-юбке и топе девушку отпустили
14:22 19/07/2017  |  Международные новостиГулявшая в Саудовской Аравии в короткой юбке девушка арестована